wawainfo.pl > Mazowsze > Nowa strategia na czwartą falę pandemii. Warszawa na razie bezpieczna
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 03:30

Nowa strategia na czwartą falę pandemii. Warszawa na razie bezpieczna

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Obostrzenia już niebawem mogą powrócić. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował strategię walki z prognozowaną czwartą falą pandemii, która zdecydowanie różni się od poprzednich. Przy wprowadzaniu ograniczeń rząd będzie brał pod uwagę nie tylko liczbę zakażeń, lecz także poziom wyszczepienia w poszczególnych regionach. Mazowsze może na razie odetchnąć z ulgą.

Nowe obostrzenia na horyzoncie. Minister zdrowia o strategii walki z pandemią

Obostrzenia to podstawowy instrument walki z pandemią. Jednak w obliczu czwartej fali rząd postanowił rozszerzyć katalog kryteriów, na podstawie których będzie wprowadzał restrykcje.

- W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia - oświadczył szef resortu w trakcie środowej konferencji prasowej w Białymstoku.

To nowy rodzaj regionalizacji ograniczeń. Dotychczas obostrzenia były wprowadzane w zależności od wskaźników zachorowań w poszczególnych regionach. Gdy sytuacja była wyjątkowo niepokojąca, rząd obejmował restrykcjami cały kraj.

Co nowa strategia oznacza dla mieszkańców Mazowsza? Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że ten region może uchronić się przed kolejnymi obostrzeniami. Najnowszy raport wskazuje bowiem, że tylko wczoraj na Mazowszu wykonano ponad 11 tys. szczepień. Region zdecydowanie odbiega od niechlubnej czwórki, w której poziom wyszczepienia jest najniższy.

Które województwa są narażone na obostrzenia?

Dużo mniej korzystne są wyliczenia dla innych regionów w Polsce. Minister zdrowia przekazał, że najmniej szczepień wykonano na wschodzie kraju - na obostrzenia powinni przygotować się mieszkańcy woj. podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 

Jednak szef resortu zaznaczył, że wprowadzenie nowych ograniczeń nie jest jeszcze przesądzone. - Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń - zapewnił Niedzielski.

Pojawia się wątpliwość, jak rząd zamierza wprowadzić obostrzenia, skoro część społeczeństwa jest już w pełni zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. W trakcie briefingu prasowego rzecznik rządu Piotr Müller oznajmił, że osoby zaszczepione będą miały ułatwiony dostęp np. do niektórych usług, jeżeli sytuacja epidemiczna wymusi wdrożenie bardziej dotkliwych obostrzeń.

Czwarta fala pandemii jest nieunikniona

W środę 4 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 164 nowych przypadkach infekcji koronawirusem. Jednak rząd jest przekonany, że kolejna fala pandemii to tylko kwestia czasu.

Eksperci i politycy prognozują, że koronawirus uderzy ponownie w okolicach końca sierpnia. - Liczba zakażeń ponownie rośnie. Chcemy uchronić się przed scenariuszem, który zakłada, że jesienią zbliżmy się do 3 tys. nowych przypadków dziennie. Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia - stwierdził minister zdrowia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane