wawainfo.pl > Mazowsze > Nie żyje poetka Wanda Gołębiewska. Jej twórczość doceniono w Polsce i na świecie
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:39

Nie żyje poetka Wanda Gołębiewska. Jej twórczość doceniono w Polsce i na świecie

Wanda Gołębiewska
Pixabay/_Alicja_

Nie żyje znana mazowiecka poetka, Wanda Gołębiewska. Artystka związana była przede wszystkim z Płockiem, gdzie się urodziła i mieszkała. Autorka wierszy chętnie kontaktowała się z innymi przedstawicielami kultury pisarskiej, chcąc uczyć się od nich i inspirować. Zmarła w Płocku. Miała 76 lat.

Gołębiewska była doceniana w Polsce i na świecie - otrzymywała zarówno polskie jak i zagraniczne nagrody literackie.

Zmarła Wanda Gołębiewska - płocka poetka

Nie żyje Wanda Gołębiewska - płocczanka i poetka, autorka sześciu tomików wierszy i laureatka wielu polskich i zagranicznych nagród literackich.

Gołębiewska urodziła się w Płocku w 1945 roku. Jej rodzina była bardzo blisko związana z wodą - na statkach pływali zarówno jej ojciec, jak i dziadek. Ta przyroda w poetce pozostała - często skupiała się na urokach miejsc, w których była, doceniając nie tylko Mazowsze, ale również Stany Zjednoczone, Ukrainę, Austrię czy Australię.

Gołębiewska napisała w swoim życiu i wydała 6 tomików poezji: Na mojej ulicy (1999), W Radziwiu (2005), Nikt się nie spodziewał (2005), Po osiemnastej na Tumskiej (2006), Tam, gdzie do góry nogami (2007) i Kartki z Ukrainy (2010).

Była również bohaterką dwóch książek - Gdyby nie Anna Frank i Niepokorna. Pojawiały się w nich elementy autobiograficzne autorki, występowała tam ona we własnej osobie.

Nagradzana poetka. Kontaktowała się z innymi gwiazdami literatury

Wanda Gołębiewska była również wielokrotnie nagradzana na wielu ogólnopolskich i zagranicznych konkursach, m.in. za wiersze poświęcone Annie Frank.

Żeby się rozwijać, korespondowała z wieloma autorami polskiego i światowego formatu, m.in. z ks. Janem Twardowskim, Czesławem Miłoszem, Julią Hartwig, ale też J. K. Rowling czy Paulem Coelho.

Na co dzień pracowała jako nauczycielka. Ta droga pozwoliła jej również na spokojne pisanie i jednoczesne obcowanie z ludźmi, w szczególności z młodzieżą.

Zmarła w nocy 5 czerwca. Miała 76 lat.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: [petronews.pl]

Powiązane