wawainfo.pl Rozrywka Narodowa reprezentacja siatkówki uznana za „Drużynę Roku” Polski. Krótka historia naszych siatkarskich sukcesów
Materiały promocyjne

Narodowa reprezentacja siatkówki uznana za „Drużynę Roku” Polski. Krótka historia naszych siatkarskich sukcesów

8 lutego 2023

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn zdobyła najważniejsze sportowe wyróżnienie w kraju – tytuł Drużyny Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku. W gronie nominowanych znaleźli się także przedstawiciele siatkówki – Magdalena Stysiak, Bartosz Kurek oraz Kamil Semeniuk, który zajął 4. miejsce.

Rok 2022 był pełen sukcesów i historycznych osiągnięć reprezentacji Polski, dlatego jest to szczególnie pozytywne, że w 88. edycji Plebiscytu zostali docenieni przedstawiciele właśnie tej dyscypliny. Trener Nikola Grbić oraz zawodnicy Tomasz Fornal, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Popiwczak, Mateusz Poręba i Aleksander Śliwka odebrali nagrodę za Najlepszą Drużynę 2022 roku.

Jak Polska stała się siatkarską potęgą?

Podobnie jak skoki narciarskie i żużel, siatkówka jest jednym z tych sportów, które są popularne w niewielu krajach, ale w których Polska przoduje – nasza męska drużyna znajduje się od lat w ścisłej czołówce. W ostatnich latach sukcesy męskiej drużyny w mistrzostwach świata i Europy oraz Lidze Narodów – choć nie na igrzyskach olimpijskich, gdzie Polska walczy z „klątwą ćwierćfinału” – z pewnością wpłynęły na popularność tej dyscypliny. Kolejne sukcesy naszych męskich i kobiecych ekip zauważyli sponsorzy i bukmacherzy – sport znajduje stałe źródła dofinansowania i dodatkowo jest źródłem rozrywki wśród typerów, którzy mogą legalnie obstawiać go u wszystkich bukmacherów online, od LVBet i STS, poprzez Fuksiarza, na Betclic skończywszy – czytaj więcej o Polskich operatorach zakładów online .

Ale siatkówka jest również popularną rozrywką w całym kraju i jednym ze sportów, którego podstaw dzieci uczą się od najmłodszych lat. W latach 70., w tym samym czasie, gdy reprezentacja Polski w piłce nożnej wygrywała z czołówką światową, do głosu dochodzili także ich siatkarscy koledzy – niestety rzadko się o tym dzisiaj pamięta. Drużyna Huberta Jerzego Wagnera po raz pierwszy triumfowała na mistrzostwach świata w Meksyku w 1974 roku, a dwa lata później, po dramatycznej walce ze Związkiem Radzieckim, zdobyła pierwsze (i jak dotąd jedyne) złoto olimpijskie Polski. Do dziś ciepło wspomina się czołowych siatkarzy tamtej epoki – Edwarda Skorka, Tomasza Wójtowicza, Ryszarda Boska i Zbigniewa Zarzyckiego.

Jednak pierwszy prawdziwy siatkarski boom w Polsce nastąpił dopiero pod koniec wieku, kiedy to Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprosiła męską drużynę do gry w Lidze Światowej. Obecnie znany jako Liga Narodów , turniej ten oferuje konkretny zastrzyk finansowy (milion dolarów dla zwycięzcy). Daje też punkty do światowego rankingu, które później mogą przełożyć się na lepsze rozstawienie do kwalifikacji mistrzowskich.

Polacy zadebiutowali w Lidze Światowej w 1998 roku. Choć wygrali tylko trzy z 12 meczów, na trybunach tłoczyły się tysiące kibiców. Siatkówka stała się odświeżającą odskocznią od piłki nożnej, która w latach 90. była nękana korupcją i chuligaństwem na stadionach. Okazało się, że można wspierać reprezentację bez używania wulgaryzmów, wyrywania krzeseł i burzenia stadionów.

Złotka

Dotąd siatkówka była popularna w Polsce, ale bez sukcesów na arenie międzynarodowej. Niespodziewanie przyniosła go reprezentacja pań, zdobywając mistrzostwo Europy w 2003 roku w Ankarze i ponownie we Włoszech dwa lata później. Trenerem „Złotek” do pierwszego tytułu był nieżyjący już Andrzej Niemczyk – barwna postać, która kochała siatkówkę, hazard, kobiety i whisky. W „złotej” drużynie znalazły się utalentowane młode zawodniczki, takie jak Małgorzata Glinka i Katarzyna Skowrońska, które później były wielkimi gwiazdami ligi włoskiej, uznawanej za najlepszą na świecie.

Po sukcesie pań przyszła kolej na panów. W 2006 roku prowadzona przez argentyńskiego trenera Raúla Lozano polska drużyna sięgnęła po srebro podczas Mistrzostw Świata w Japonii. Historyczny przełom nastąpił w meczu z Rosją, kiedy Polacy pokonali dwusetową stratę i awansowali do półfinału. Dopiero w finale Polska zmierzyła się z Brazylią.

Kolejny kamień milowy nastąpił w 2009 roku, kiedy to męska drużyna po raz pierwszy sięgnęła po mistrzostwo Europy, a Polki zdobyły brąz. Nasza reprezentacja zdobyła swoje pierwsze medale Ligi Światowej w 2011 i 2012 roku, z brązem w Gdańsku, a następnie złotem w Sofii.

Mistrzostwa świata w 2014 roku przyniosły nową eksplozję zainteresowania siatkówką w Polsce, która wywołała wrzawę medialną na długo przed podaniem pierwszej piłki. Mecz otwarcia został rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie przed ponad 60-tysięczną publicznością. Tym razem Polacy pokonali Brazylię 3:1 i po 40 latach ponownie zostali mistrzami świata.

Najwyższej klasy sport, organizacja i kibice

Doskonała atmosfera na meczach rozgrywanych w kraju sprawia, że Polska jest popularnym miejscem organizacji turniejów FIVB. Oprócz 2014 roku Polska była także gospodarzem lub współgospodarzem mistrzostw Europy w 2013, 2017 i 2021 roku.

Ubiegłoroczne mistrzostwa świata mężczyzn miały odbyć się w Rosji, ale Polska wraz ze Słowenią wkroczyła do akcji, gdy władze sportu postanowiły pozbawić Rosjan honoru po inwazji na Ukrainę. Polska była również współgospodarzem turnieju kobiet, wraz z Holandią, w następnym miesiącu. Tak oto siatkówka stała się częścią naszej narodowej kultury .

Artykuł sponsorowany

Obserwuj nas w
autor
materiał partnerski

Materiał Partnerski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy