wawainfo.pl
metro

materiały od Czytelnika

Ognisko koronawirusa na budowie metra? Wszyscy pracownicy przeszli testy na COVID

20 Września 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Olbryt

Udostępnij:

Metro w Warszawie: pandemia koronawirusa od początku spowalnia kolejne etapy rozbudowy II linii. Na początku tygodnia pojawiły się pierwsze doniesienia o potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników wykonawcy: tureckiej

Kolejne przypadki zakażeń na budowie metra


W sobotę wieczorem dostaliśmy od anonimowego czytelnika informację, że tego dnia o godzinie 11 odbyły się "masowe testy na COVID-19 na budowie 2. linii metra". Według relacji czytelnika, badaniom na obecność koronawirusa został poddany cały zespół TBM (maszyn drążących tunel - przyp. red.) wraz z firmą podwykonawczą. - Dość duża osób skarżyła się na dolegliwości grypopodobne - poinformował. 

Gülermak - rzecznik firmy potwierdza 

- W środku tygodnia wykryto i potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem wśród pracowników odcinka bemowskiego. Z końcem tygodnia mogliśmy już mówić o czterech przypadkach. W czwartek podjęto decyzję o przebadaniu wszystkich pracowników TBM na Bemowie. W piątek, w obliczu kolejnych przesłanek, że koronawirusem mogą być zarażeni pracownicy na innych odcinkach, zapadła decyzja o poddaniu testom na COVID-19 wszystkich pracowników spółki - poinformował portal Wawa Info Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy Gülermak Heavy Industries Construction & Contracting Co. Inc.

Testy w namiotach i z podziałem na grupy

- Wczoraj w godzinach popołudniowych odbyły się zapowiedziane testy, którymi objęto pracowników Gülermak i podwykonawców z innych firm pracujących przy TBM. Zostali oni podzieleni na tury. Badania odbywały się z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Wszyscy mieli maseczki i rękawiczki. Na terenie budowy na Bemowie postawiono dwa namioty, w odległości około 200 metrów od siebie - relacjonował Bartosz Sawicki. 

Kolejne przypadki - będzie więcej?

Zapytany o "dolegliwości grypopodobne", o których informował czytelnik, Bartosz Sawicki stwierdził: - W dniu wykonywania testów, czyli w sobotę 19 września, nikt obecny na miejscu nie zgłaszał złego samopoczucia ani wspomnianych objawów. Wszystkie osoby, które narzekały na symptomy wskazujące na zakażenie COVID-em, sygnalizowały je wcześniej i od razu zostały poddane testom. - Wyniki sobotnich badań spływają do nas sukcesywnie. Potwierdzono już kolejne przypadki zachorowań, ale nie chciałbym jeszcze mówić o konkretnych liczbach - przekazał rzecznik .

Masowe testy na COVID-19 w następnym tygodniu

W sobotę przebadano ok. 200 osób. W związku z napływającymi wynikami badań i budzącymi niepokój informacjami o złym samopoczuciu u kolejnych pracowników, testom na koronawirusa mają zostać poddani wszyscy pracownicy spółki oraz wszystkie osoby zatrudnione przez podwykonawców, pracujące przy tarczach TBM na wszystkich odcinkach. - Łącznie będzie to około 500 osób - podsumował Bartosz Sawicki. - W związku z tym rozruch drugiej tarczy TMB na Bemowie, który miał się odbyć w poniedziałek 21 września, nie dojdzie do skutku - dodał. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Aleksandra OlbrytAutor

Aleksandra Olbryt od "zawsze" pisze i czyta w ponadprzeciętnych ilościach. W redakcji Wawa Info zdobywa pierwsze dziennikarskie szlify. Jest studentką europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim i autorką bloga "Między słowami".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >