Maseczki dotarły do Warszawy. Każdy będzie mógł dostać za darmo

Autor Mateusz Dolak - 21 Marca 2021
zdjęcie ilustracyjneŹródło: policja.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poda miejsca dystrybucji maseczek, które będzie można odebrać za darmo. Do Warszawy dotarło siedem milionów maseczek, a to oznacza, że na każdego mieszkańca przypadną po cztery sztuki.

230 punktów w Warszawie

Minister Zdrowia podczas wprowadzania kolejnych obostrzeń zapowiedział, że samorządy dostaną bezpłatne maseczki dla mieszkańców. Do stolicy obiecany transport dotarł w piątek. Maseczki przyjechały do jednostek straży pożarnej, która rozwiozła je do magazynów wskazanych przez ratusz.

W Warszawie powstanie 230 punktów dystrybucji maseczek. Jak zapowiedziała rzeczniczka ratusza, zostaną utworzone w ogólnodostępnych i dobrze skomunikowanych miejscach. - Będziemy je również rozdawać w punktach obsługi mieszkańców w urzędach - powiedziała Karolina Gałecka.

Dokładna lista miejsc zostanie podana w poniedziałek. Nieoficjalnie, tego dnia ruszy wydawanie.

Bez weryfikacji

Za organizację dystrybucji odpowiedzialne będą urzędy dzielnic. W akcję zaangażowali się wolontariusze oraz pracownicy kultury, a także innych instytucji zamkniętych z powodu pandemii.

- Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wystąpiło do wojewody o zaangażowanie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - podsumowała Gałecka.

Maseczki będą rozdawane do wyczerpania zapasów. Urzędnicy nie będą jednak weryfikować, czy ktoś jest mieszkańcem stolicy. Nie będzie też konieczności okazywania dowodu osobistego.

Obowiązek noszenia maseczek

Obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczek został wprowadzony 27 lutego. Wcześniej dopuszczalne było noszenie chust, przyłbic bądź szalików.

Przypominamy, że w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w Polsce zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia.Zakładają one między innymi naukę zdalną dla uczniów w klasach 1-3, zamknięcie galerii handlowych, hoteli i obiektów kultury.

Poniżej przypominamy co jest zamknięte:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: policja.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News