wawainfo.pl
W środę weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie maseczek

Piotr Molecki/East News

Kolejne rozporządzenie maseczkowe. Warszawiacy zdezorientowani, rząd nie może się zdecydować

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę (02.12.) weszło w życie nowe rozporządzenie rządowe w kwestii maseczek. Od teraz to pracodawca decyduje, czy osoby zatrudnione w danym zakładzie pracy zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. Obowiązek pozostaje jednak niezmiennie w mocy w przypa

Nowe rozporządzenie w sprawie maseczek

W środę (02.12.) weszło w życie rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane dzień wcześniej przez Radę Ministrów.

Rozporządzenie to rewiduje między innymi wcześniejszą decyzję rządu, na mocy której obowiązkowe stało się zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki, przyłbicy czy innego materiału ochronnego w zakładach pracy (z wyjątkiem pomieszczeń, w których znajduje się tylko jedna osoba).

O maseczkach zadecyduje pracodawca

Zgodnie z nowym rozporządzeniem to od pracodawcy zależy, czy osoby zatrudnione w danym zakładzie pracy mają obowiązek zasłaniać usta i nos maseczką lub w inny sposób. "Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie"- czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Do zasłaniania ust i nosa bezwzględnie i niezależnie od decyzji pracodawcy zobowiązani pozostają jednak pracownicy mający kontakt z klientem. Wciąż dozwolone pozostanie oczywiście odkrywanie ust i nosa w zakładach pracy w celu spożycia posiłku.

Ustawowy obowiązek noszenia maseczek

Przez pewien czas w kraju toczył się spór dotyczący podstawy prawnej obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zdaniem niektórych komentatorów tego rodzaju nakaz nie może opierać się na rozporządzeniu, lecz powinien zostać zawarty w ustawie.

Rzecznik rząd twierdził, że zdaniem części prawników rozporządzenie w tej kwestii jest rozwiązaniem wystarczającym, lecz nie wykluczył zawarcia tego obowiązku w ustawie o ochronie zdrowia, aby uniknąć niepotrzebnych sporów. Jak podaje portal prawo.pl, pod koniec listopada nakaz ten znalazł się w końcu w ustawie.

Awantura o maseczkę w metrze

W październiku relacjonowaliśmy na wawainfo.pl awanturę, która wywiązała się w metrze po tym, jak agresywny mężczyzna zwyzywał kobietę, która zwróciła mu uwagę, że powinien założyć maseczkę. Do akcji włączyli się dwaj pasażerowie, z których jeden był funkcjonariuszem policji w cywilu.

Incydent został uwieczniony na filmie. Widzimy tam jak mężczyźni szarpią się z niesubordynowanym pasażerem, powalając go na podłogę wagonu i próbując wydostać go na peron. Udaje im się to dopiero po długiej walce.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >