Kolejne rozporządzenie maseczkowe. Warszawiacy zdezorientowani, rząd nie może się zdecydować

Autor Julian Bakuła - 2 Grudnia 2020
W środę weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie maseczekŹródło: Piotr Molecki/East News

W środę (02.12.) weszło w życie nowe rozporządzenie rządowe w kwestii maseczek. Od teraz to pracodawca decyduje, czy osoby zatrudnione w danym zakładzie pracy zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. Obowiązek pozostaje jednak niezmiennie w mocy w przypadku pracowników mających kontakt z klientem.

Afera na SORze w warszawskim szpitalu. Pracownik wyprowadzony w kajdankach, wiemy dlaczegoAfera na SORze w warszawskim szpitalu. Pracownik wyprowadzony w kajdankach, wiemy dlaczegoCzytaj dalej

Nowe rozporządzenie w sprawie maseczek

W środę (02.12.) weszło w życie rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane dzień wcześniej przez Radę Ministrów.

Rozporządzenie to rewiduje między innymi wcześniejszą decyzję rządu, na mocy której obowiązkowe stało się zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki, przyłbicy czy innego materiału ochronnego w zakładach pracy (z wyjątkiem pomieszczeń, w których znajduje się tylko jedna osoba).

O maseczkach zadecyduje pracodawca

Zgodnie z nowym rozporządzeniem to od pracodawcy zależy, czy osoby zatrudnione w danym zakładzie pracy mają obowiązek zasłaniać usta i nos maseczką lub w inny sposób. "Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie"- czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Do zasłaniania ust i nosa bezwzględnie i niezależnie od decyzji pracodawcy zobowiązani pozostają jednak pracownicy mający kontakt z klientem. Wciąż dozwolone pozostanie oczywiście odkrywanie ust i nosa w zakładach pracy w celu spożycia posiłku.

Ustawowy obowiązek noszenia maseczek

Przez pewien czas w kraju toczył się spór dotyczący podstawy prawnej obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zdaniem niektórych komentatorów tego rodzaju nakaz nie może opierać się na rozporządzeniu, lecz powinien zostać zawarty w ustawie.

Rzecznik rząd twierdził, że zdaniem części prawników rozporządzenie w tej kwestii jest rozwiązaniem wystarczającym, lecz nie wykluczył zawarcia tego obowiązku w ustawie o ochronie zdrowia, aby uniknąć niepotrzebnych sporów. Jak podaje portal prawo.pl, pod koniec listopada nakaz ten znalazł się w końcu w ustawie.

Utrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówUtrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówCzytaj dalej

Awantura o maseczkę w metrze

W październiku relacjonowaliśmy na wawainfo.pl awanturę, która wywiązała się w metrze po tym, jak agresywny mężczyzna zwyzywał kobietę, która zwróciła mu uwagę, że powinien założyć maseczkę. Do akcji włączyli się dwaj pasażerowie, z których jeden był funkcjonariuszem policji w cywilu.

Incydent został uwieczniony na filmie. Widzimy tam jak mężczyźni szarpią się z niesubordynowanym pasażerem, powalając go na podłogę wagonu i próbując wydostać go na peron. Udaje im się to dopiero po długiej walce.

Kolejny pijany kierowca autobusu. Mogło dojść do tragedii, poniósł konsekwencjeKolejny pijany kierowca autobusu. Mogło dojść do tragedii, poniósł konsekwencjeCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News