Ważne zmiany ws. maseczek. Warszawiacy muszą się przygotować, nie uciekniemy od mandatu

Autor Julian Bakuła - 30 Listopada 2020
Obostrzenia dotyczące obowiązku noszenia maseczki zostały zmodyfikowane.Źródło: wawainfo.pl

Od soboty mieszkańców Warszawy obowiązują zmodyfikowane obostrzenia dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jesteśmy do tego zobowiązani także w miejscu pracy, o ile nie przebywamy w danym pomieszczeniu sami. Podniesione zostały również kwoty mandatów za nieprzestrzeganie restrykcji

Nowe obostrzenia dotyczące maseczek

Od soboty (28.11) do 27 grudnia mieszkańcy Warszawy muszą mierzyć się z nowym, zmodyfikowanym obostrzeniem sanitarnym dotyczącymi obowiązku zasłaniania ust i nosa z pomocą maseczki, przyłbicy czy innego materiału ochronnego w miejscach publicznych.

W całym kraju obowiązek ten został rozciągnięty także na zakłady pracy, w których musimy zasłaniać usta i nos - nawet w kuchni czy stołówce - chyba że przebywamy w danym pomieszczeniu sami.

Nowe rozporządzenie nastręcza trudności

Jak czytamy na portalu dziennikzachodni.pl, nowe rozporządzenie rezygnuje z przewidywanych we wcześniejszych regulacjach wyjątków od obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, z którego zwolnione były osoby wykonujące czynności zawodowe.

Z kolei według portalu prawo.pl nowe obostrzenia uniemożliwią nam spożycie posiłku na stołówce w naszym zakładzie pracy, o ile nie będziemy na tej stołówce sami. O dziwo zdjęcie maseczki do posiłku będzie jednak dozwolone podczas podróży koleją.

Niewiele wyjątków od obostrzenia

Od nowego obostrzenia dotyczącego obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej - w tym: w zakładach pracy - przewidzianio niewiele wyjątków. Z używania maseczki albo przyłbice nie są zwolnione nawet osoby z chorobami układu oddechowego.

Jak dowiadujemy się z ustawy w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, maseczki w miejscach publicznych nie muszą nosić m.in. dzieci do 5. roku życia, osoby, które nie mogą tego robić z powodu "całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, (...) trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa ", osoby sprawujące kult religijny czy osoby przebywające "na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży". Obowiązku nie stosuje się także w przypadku zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu cywilnego lub przed duchownym.

Wyższy mandat za niestosowanie się do obostrzeń

Poniesiono również stawki mandatów za niezastosowanie się do restrykcji. Dotychczas było to 500 zł, od dzisiaj od 500 zł do 1 tys. zł. Trudniej będzie się także wymigać od kary. Do teraz kary wprowadzone były za pomocą rozporządzenia. Zdarzało się, że w przypadku nieprzyjęcia mandatu, sądu umarzały postępowanie.

Teraz obowiązek zasłaniania nosa i ust zapisano w ustawie, co nie budzić będzie już wątpliwości natury prawnej.

Nowe obostrzenia do 27 grudnia

Wprowadzenie nowych obostrzeń od 28 listopada wiąże się z rozpoczęciem przez rząd "etapu odpowiedzialności", będącego pierwszym krokiem ku stopniowemu znoszeniu obostrzeń sanitarnych mających na celu opanowanie epidemii koronawirusa.

Nowe obostrzenia obejmują także ograniczenie mobilności dzieci poniżej 16. roku życia, zawieszenie działalności kin i teatrów, jak również hoteli (z wyjątkiem osób podróżujących służbowo). W dalszym ciągu nieczynne pozostają siłownie i kluby fitness, a lokale gastronomiczne mogą wydawać jedzenie tylko z dowozem i na wynos.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News