wawainfo.pl > Wiadomości > Nagła zmiana planów. Narodowcy w ostatniej chwili podjęli decyzję. Marsz jednak idzie ulicami Warszawy
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:22

Nagła zmiana planów. Narodowcy w ostatniej chwili podjęli decyzję. Marsz jednak idzie ulicami Warszawy

Mimo zakazu Narodowscy wyszli na ulice
Jakub Kaminski/East News

Rozpoczyna się Marsz Niepodległości 2020

Centrum Warszawy jest sparaliżowane już od godziny 11:00, gdy na ulicach pojawiła się policja i zaczęła blokowanie strategicznych dla Marszu Niepodległości 2020 lokalizacji. Utrudnienia pojawiły się od Al. Jerozolimskich oraz od ronda Zawiszy aż po Stadion Narodowy, oraz Rondo Waszyngtona.

Oficjalny start przejazdu zaplanowany jest na 14:00, a od 13:30 w centrum gromadzą się samochody, motocykle oraz rowerzyści. Jak się okazuje, mimo braku pozwolenia na tradycyjny marsz 11 listopada na ulicach pojawiają się również piesi, którzy mają ze sobą flagi oraz pirotechnikę.

Przejazd Marszu Niepodległości wykroczeniem

Już w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy odmówił wydania pozwolenia na odbycie się Marszu Niepodległości 2020 w tradycyjnej formie, ze względu na panującą pandemię oraz ogólnopolskie zaostrzenia. Stowarzyszenie Marszu Niepodległości szybko zareagowało na decyzję oznajmiając, że marsz 11 listopada się odbędzie, ale organizatorzy zastanawiają się nad jego formą.

Postawiono na przejazd samochodowy ulicami miasta, który miał chronić weteranów, szczególnie narażonych na zakażenia koronawirusem.

Okazało się jednak, co potwierdziła rzeczniczka stołecznego ratusza, że przejazd samochodowy zajmujący jakiś teren (jak ma to miejsce w tym przypadku), zgodnie z przepisami powinien pozytywną decyzję Biura Polityki Mobilności i Transportu - czyli organu, który zarządza ruchem w Warszawie.

Procedura uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny zajmuje do 30 dni - oznacza to, że w tym momencie przejazd jest wykroczeniem drogowym.

Narodowcy wyszli na ulice mimo zakazu

Nie powstrzymuje to jednak części Narodowców w wyjściu na ulice w celu świętowania Dnia Niepodległości. Grupy zbierają się w różnych miejscach. Wchodzą na pasy, którymi mają jechać pojazdy.

- Nie ma na razie informacji o większych incydentach poza odpalanymi racami. Słychać policyjne komunikaty nawołujące do rozejścia się z uwagi na sytuację epidemiologiczną – relacjonuje dla TVN24 reporter znajdujący się na miejscu wydarzeń.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.