wawainfo.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.11.2019. Marsz Niepodleglosci pod haslem "Miej w opiece Narod caly", w 101. rocznice odzyskania przez Polske niepodleglosci. N/z zbiorka na rondzie Dmowskiego.

Jakub Kaminski/East News

Ratusz chce zablokować marsz. Rzeczniczka potwierdziła, jest wniosek do wojewody

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Stołeczny ratusz podjął kroki w celu uniemożliwienia odbycia się Marszu Niepodległości 11 listopada. Jest to wydarzenie cykliczne, którego organizacja nie jest w sytuacji aktualnych obostrzeń epidemicznych wskazana - twierdzą władze stolicy. R

Władze Warszawy chcą zakazać Marszu Niepodległości

Rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała w poniedziałek (02.11), że Rafał Trzaskowski złożył do wojewody pismo o opinię w sprawie możliwości organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości w obliczu obowiązujących obostrzeń epidemicznych. Ze wpisu Gałeckiej możemy wnosić, że w oczach władz Warszawy między innymi cykliczność Marszu Niepodległości odróżnia to wydarzenie od trwających aktualnie protestów w ramach strajku kobiet.

"W związku z tym, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, w obecnej sytuacji epidemicznej i przy obowiązujących obostrzeniach prawnych @trzaskowski zwrócił się dzisiaj z pismem do wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Gałecką na Twitterze.

Bąkiewicz: marsz się odbędzie

Kroki podjęte przez władze Warszawy można potraktować jako odpowiedź na niedawne zapowiedzi Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, że pomimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych tegoroczny marsz się odbędzie

- Jeśli zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu, wręcz przy zabezpieczeniu takich zgromadzeń przez policję, to oznacza, że służby państwowe akceptują sytuację, w której w trakcie trwającej, rzekomej pandemii mogą odbywać się zgromadzenia. Dlatego na tych samych zasadach nasze Stowarzyszenie będzie organizowało zgromadzenie i będzie liczyło na współpracę z policją - mówił Bąkiewicz w ubiegłotygodniowej rozmowie z PAP.

Znamy plakat Marszu Niepodległości

Na zapowiedziach się nie skończyło i wygląda na to, że przygotowania do mającego się odbyć 11 listopada Marszu Niepodległości ruszyły pełną parą. W poniedziałek poznaliśmy plakat tegorocznej edycji marszu, który jednak podzielił odbiorców ze względu na pojawiającą się w nim symbolikę odwołującą się do przemocy oraz panujących w kraju podziałów. 

"Dzień niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, a niestety zrobiliście z tego paradę nienawiści odbierając reszcie możliwość wspólnego świętowania. Bycie patriotą nie polega na atakowaniu kobiet walczących o swoje prawa i nienawiści wobec środowiska LGBT+. Wstyd naprawdę" - czytamy w jednym z komentarzy. "Jak wrócicie do świętowania odzyskania niepodległości, to może zabiorę wtedy dzieci i wezmę udział. Na razie widzę, że świętowanie zamieniło się w demonstrowanie haseł ideowych i politycznych, szkoda" - pisze ktoś inny.

Jak będzie wyglądał tegoroczny marsz?

Tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie ma się rozpocząć 11 listopada o godzinie 14 na Rondzie Dmowskiego. Uczestnicy marszu mają wyruszyć stamtąd w kierunku Stadionu Narodowego.

"Na przestrzeni ponad dziesięciu lat jako organizatorzy największego wydarzenia patriotycznego w Europie musieliśmy się mierzyć z najróżniejszymi przeciwnościami, które można sobie wyobrazić. W tym roku nie jest inaczej, lecz jako weterani ze spokojem możemy zaprosić na kolejną edycję tej wspaniałej imprezy!" - czytamy na stronie organizatorów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >