Ratusz chce zablokować marsz. Rzeczniczka potwierdziła, jest wniosek do wojewody

Autor Julian Bakuła - 2 Listopada 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.11.2019. Marsz Niepodleglosci pod haslem "Miej w opiece Narod caly", w 101. rocznice odzyskania przez Polske niepodleglosci. N/z zbiorka na rondzie Dmowskiego.Źródło: Jakub Kaminski/East News

Stołeczny ratusz podjął kroki w celu uniemożliwienia odbycia się Marszu Niepodległości 11 listopada. Jest to wydarzenie cykliczne, którego organizacja nie jest w sytuacji aktualnych obostrzeń epidemicznych wskazana - twierdzą władze stolicy. Rafał Trzaskowski złożył w poniedziałek odpowiednie pismo do wojewody w tej kwestii.

Już za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na uliceJuż za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na uliceCzytaj dalej

Władze Warszawy chcą zakazać Marszu Niepodległości

Rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała w poniedziałek (02.11), że Rafał Trzaskowski złożył do wojewody pismo o opinię w sprawie możliwości organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości w obliczu obowiązujących obostrzeń epidemicznych. Ze wpisu Gałeckiej możemy wnosić, że w oczach władz Warszawy między innymi cykliczność Marszu Niepodległości odróżnia to wydarzenie od trwających aktualnie protestów w ramach strajku kobiet.

"W związku z tym, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, w obecnej sytuacji epidemicznej i przy obowiązujących obostrzeniach prawnych @trzaskowskizwrócił się dzisiaj z pismem do wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Gałecką na Twitterze.

Bąkiewicz: marsz się odbędzie

Kroki podjęte przez władze Warszawy można potraktować jako odpowiedź na niedawne zapowiedzi Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, że pomimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych tegoroczny marsz się odbędzie.

- Jeśli zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu, wręcz przy zabezpieczeniu takich zgromadzeń przez policję, to oznacza, że służby państwowe akceptują sytuację, w której w trakcie trwającej, rzekomej pandemii mogą odbywać się zgromadzenia. Dlatego na tych samych zasadach nasze Stowarzyszenie będzie organizowało zgromadzenie i będzie liczyło na współpracę z policją - mówił Bąkiewicz w ubiegłotygodniowej rozmowie z PAP.

Dzisiaj grzeje:
1.Atak na kierowcę, trwa akcja policji. Mężczyzna ugodził go nożem, jest ranny
2. Rząd zadecydował. Od wtorku kolejna zmiana obostrzenia. Ważna wiadomość dla podróżujących
3. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja

Do protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatówDo protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatówCzytaj dalej

Znamy plakat Marszu Niepodległości

Na zapowiedziach się nie skończyło i wygląda na to, że przygotowania do mającego się odbyć 11 listopada Marszu Niepodległości ruszyły pełną parą. W poniedziałek poznaliśmy plakat tegorocznej edycji marszu, który jednak podzielił odbiorców ze względu na pojawiającą się w nim symbolikę odwołującą się do przemocy oraz panujących w kraju podziałów.

"Dzień niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, a niestety zrobiliście z tego paradę nienawiści odbierając reszcie możliwość wspólnego świętowania. Bycie patriotą nie polega na atakowaniu kobiet walczących o swoje prawa i nienawiści wobec środowiska LGBT+. Wstyd naprawdę" - czytamy w jednym z komentarzy. "Jak wrócicie do świętowania odzyskania niepodległości, to może zabiorę wtedy dzieci i wezmę udział. Na razie widzę, że świętowanie zamieniło się w demonstrowanie haseł ideowych i politycznych, szkoda" - pisze ktoś inny.

Marsz Niepodległości

Jak będzie wyglądał tegoroczny marsz?

Tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie ma się rozpocząć 11 listopada o godzinie 14 na Rondzie Dmowskiego. Uczestnicy marszu mają wyruszyć stamtąd w kierunku Stadionu Narodowego.

"Na przestrzeni ponad dziesięciu lat jako organizatorzy największego wydarzenia patriotycznego w Europie musieliśmy się mierzyć z najróżniejszymi przeciwnościami, które można sobie wyobrazić. W tym roku nie jest inaczej, lecz jako weterani ze spokojem możemy zaprosić na kolejną edycję tej wspaniałej imprezy!" - czytamy na stronie organizatorów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaDecyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofy
  2. Cinquecento dwukrotnie starsze od właściciela. Nawet nie może wsiąść za kółko
  3. Rafał Trzaskowski będzie pracował zdalnie. Miał kontakt z osobą chorą, trafił na kwarantannę
  4. Miss Warszawy 2020. Tak wygląda kandydatka ze stolicy, która zawalczy o koronę Miss Polski
  5. Po Warszawie od rana jeździ samochód nadający komunikat. O co chodzi?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Nie żyje znany polski trener. Prowadził m.in. Jagiellonię Białystok, kibice kojarzą go z mediów

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News