wawainfo.pl > Wiadomości > Właśnie ogłosili trasę, wiadomo gdzie się pojawią. Narodowcy wyjadą na ulice, zamiast Marszu Niepodległości będzie przejazd
Kamil Matuszak
Kamil Matuszak 19.03.2022 03:23

Właśnie ogłosili trasę, wiadomo gdzie się pojawią. Narodowcy wyjadą na ulice, zamiast Marszu Niepodległości będzie przejazd

Marsz Niepodległości Warszawa
Jakub Kaminski/East News

Marsz Niepodległości się jednak odbędzie

Kilka dni temu Rafał Trzaskowskie po konsultacji z inspekcją sanitarną odmówił wydania pozwolenia na organizację Marszu Niepodległości. Jego decyzja związana jest z trwającą pandemią i obostrzeniami narzuconymi przez rząd. W odpowiedzi organizatorzy marszu stwierdzili, że "żaden Rafał Trzaskowski ich nie powstrzyma" i muszą wybrać najrozsądniejszy sposób przebiegu wydarzenia. Pomysłów było kilka, lecz w poniedziałek ogłoszono oficjalnie, jak wyglądały będą obchody 11 listopada.

Marsz przyjmie formułę przejazdu samochodowego, do którego organizatorzy namawiają wszystkich, chcących uczestniczyć w upamiętnieniu Dnia Niepodległości. Karawana samochodów ozdobionych w biało-czerwone flagi oraz symbole narodowe ma przejechać przez Warszawę i w ten sposób uczcić święto narodowe. Jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przestrzegać zasad i przepisów wynikających z trwającej pandemii.

Marsz Niepodległości zadba o bezpieczeństwo i porządek?

Organizatorzy zapewniają, że nie będą łamać w ten sposób obostrzeń związanych z ograniczoną liczbą ludności, która może zebrać się w jednym miejscu - obecne zasady mówią o skupisku maksymalnie pięciu osób. Stowarzyszenie Marszu Niepodległości twierdzi również, że ta forma obchodów święta ma na celu ochronę patriotów-weteranów, którzy ze względu na swój wiek, mogą być bardziej narażeni na niebezpieczeństwo.

Przejazd pojazdów zmotoryzowanych to najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie, na jakie wpadli organizatorzy, którzy stanowczo przeciwstawiają się prezydentowi Warszawy, jak i jego decyzji w sprawie tegorocznej edycji wydarzenia.

- Zachęcamy do rajdu, by to była taka kawalkada niepodległości, ale jednocześnie nikomu nie zakazujemy spacerów, tego, żeby tego dnia pojawił się na ulicach Warszawy. Ostatnie tygodnie podkreślają taką możliwość podejmowania takich spacerów. Chcielibyśmy, żeby szanując wolę organizatorów tego marszu, żeby to było jak najbardziej zmotoryzowane, bezpieczne, żebyśmy pamiętali o weteranach i ludziach starszych, żebyśmy wykazali mądrość, której zdecydowanie brak stronie lewicowej – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Przypomnijmy również, że sam premier Mateusz Morawiecki przemawiał w ubiegłym tygodniu do rozsądku warszawiaków, prosząc o nieorganizowanie Marszu Niepodległości ze względu na rosnącą liczbę zakażeń. Powiedział on, że bardzo chętnie weźmie udział w marszu 11 listopada w przyszłym roku, gdy sytuacja związana z koronawirusem będzie już pod kontrolą.

Jak wyglądać będzie trasa Marszu Niepodległości?

Marsz Niepodległości 2020 ma rozpocząć się o godzinie 14:00, w środę 11 listopada. Kierowcy, którzy chcą wziąć udział w przejeździe proszeni są o zgromadzenie się i ustawienie samochodów o 13:30 wyjeżdżając od Ronda 40-latka, placu Zawiszy, tak, aby wcześniej nie tworzyć zatorów na drodze.

Rajd samochodowy Marszu Niepodległości poruszać będzie się od Ronda Dmowskiego do Ronda Waszyngtona po drugiej stronie Wisły, a następnie zawróci i uda się do Dworca Centralnego. Na Rondzie 40-latka zrobi nawrót i pojedzie na Rondo Dmowskiego. Właśnie po takiej pętli poruszać będą się uczestnicy. To właśnie na tej trasie po godzinie 14:00 można spodziewać się największych utrudnień.

Organizatorzy nie podali jednocześnie godziny końca przejazdu.

Skąd decyzja o takiej formie tegorocznego marszu? Jak mówił Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - wydarzenia w tej formie nie obowiązują żadne kwestie prawne związane z organizacją, czy zgłoszeniami. Jest to głośny sprzeciw po decyzji o zakazaniu tradycyjnego marszu, podczas gdy w stolicy ciągle odbywają się różnego rodzaju protesty oraz strajki.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.