wawainfo.pl
Marsz Niepodległości Warszawa

Jakub Kaminski/East News

Właśnie ogłosili trasę, wiadomo gdzie się pojawią. Narodowcy wyjadą na ulice, zamiast Marszu Niepodległości będzie przejazd

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Marsz Niepodległości 2020 nie uzyskał pozwolenia na organizację od prezydenta Warszawy. Nie powstrzymało to jednak organizatorów od pomysłowego obejścia zakazu. Wiemy, jak wyglądać będzie wydarzenie oraz jaka będzie jego trasa.

Marsz Niepodległości się jednak odbędzie

Kilka dni temu Rafał Trzaskowskie po konsultacji z inspekcją sanitarną odmówił wydania pozwolenia na organizację Marszu Niepodległości. Jego decyzja związana jest z trwającą pandemią i obostrzeniami narzuconymi przez rząd. W odpowiedzi organizatorzy marszu stwierdzili, że "żaden Rafał Trzaskowski ich nie powstrzyma" i muszą wybrać najrozsądniejszy sposób przebiegu wydarzenia. Pomysłów było kilka, lecz w poniedziałek ogłoszono oficjalnie, jak wyglądały będą obchody 11 listopada.

Marsz przyjmie formułę przejazdu samochodowego, do którego organizatorzy namawiają wszystkich, chcących uczestniczyć w upamiętnieniu Dnia Niepodległości. Karawana samochodów ozdobionych w biało-czerwone flagi oraz symbole narodowe ma przejechać przez Warszawę i w ten sposób uczcić święto narodowe. Jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przestrzegać zasad i przepisów wynikających z trwającej pandemii.

Marsz Niepodległości zadba o bezpieczeństwo i porządek?

Organizatorzy zapewniają, że nie będą łamać w ten sposób obostrzeń związanych z ograniczoną liczbą ludności, która może zebrać się w jednym miejscu - obecne zasady mówią o skupisku maksymalnie pięciu osób. Stowarzyszenie Marszu Niepodległości twierdzi również, że ta forma obchodów święta ma na celu ochronę patriotów-weteranów, którzy ze względu na swój wiek, mogą być bardziej narażeni na niebezpieczeństwo.

Przejazd pojazdów zmotoryzowanych to najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie, na jakie wpadli organizatorzy, którzy stanowczo przeciwstawiają się prezydentowi Warszawy, jak i jego decyzji w sprawie tegorocznej edycji wydarzenia.

- Zachęcamy do rajdu, by to była taka kawalkada niepodległości, ale jednocześnie nikomu nie zakazujemy spacerów, tego, żeby tego dnia pojawił się na ulicach Warszawy. Ostatnie tygodnie podkreślają taką możliwość podejmowania takich spacerów. Chcielibyśmy, żeby szanując wolę organizatorów tego marszu, żeby to było jak najbardziej zmotoryzowane, bezpieczne, żebyśmy pamiętali o weteranach i ludziach starszych, żebyśmy wykazali mądrość, której zdecydowanie brak stronie lewicowej – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Przypomnijmy również, że sam premier Mateusz Morawiecki przemawiał w ubiegłym tygodniu do rozsądku warszawiaków, prosząc o nieorganizowanie Marszu Niepodległości ze względu na rosnącą liczbę zakażeń. Powiedział on, że bardzo chętnie weźmie udział w marszu 11 listopada w przyszłym roku, gdy sytuacja związana z koronawirusem będzie już pod kontrolą.

Jak wyglądać będzie trasa Marszu Niepodległości?

Marsz Niepodległości 2020 ma rozpocząć się o godzinie 14:00, w środę 11 listopada. Kierowcy, którzy chcą wziąć udział w przejeździe proszeni są o zgromadzenie się i ustawienie samochodów o 13:30 wyjeżdżając od Ronda 40-latka, placu Zawiszy, tak, aby wcześniej nie tworzyć zatorów na drodze.

Rajd samochodowy Marszu Niepodległości poruszać będzie się od Ronda Dmowskiego do Ronda Waszyngtona po drugiej stronie Wisły, a następnie zawróci i uda się do Dworca Centralnego. Na Rondzie 40-latka zrobi nawrót i pojedzie na Rondo Dmowskiego. Właśnie po takiej pętli poruszać będą się uczestnicy. To właśnie na tej trasie po godzinie 14:00 można spodziewać się największych utrudnień.

Organizatorzy nie podali jednocześnie godziny końca przejazdu.

Skąd decyzja o takiej formie tegorocznego marszu? Jak mówił Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - wydarzenia w tej formie nie obowiązują żadne kwestie prawne związane z organizacją, czy zgłoszeniami. Jest to głośny sprzeciw po decyzji o zakazaniu tradycyjnego marszu, podczas gdy w stolicy ciągle odbywają się różnego rodzaju protesty oraz strajki.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >