wawainfo.pl
Polski lek na koronawirusa

pexels.com

Polski lek na koronawirusa. Innowacyjny pomysł naukowców z Warszawy

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Kobyłka

Udostępnij:

Lek na koronawirusa to obecnie priorytet wszystkich zespołów badawczych, zajmujących się szukaniem odpowiedzi na pandemię SARS-CoV-2. Polscy naukowcy z Warszawy zaproponowali nowoczesną metodę, która może okazać się dużo skuteczniejsza niż s

Lek na koronawirusa - polscy naukowcy idą pod prąd

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie pracujący razem z badaczami z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przecierają nowe szlaki w walce z wirusem z Wuhan. W poszukiwaniach leku na COVID-19 idą zupełnie inną drogą niż naukowcy ze świata. Większość uczonych jako rozwiązanie proponuje wynalezienie szczepionki. Innowacyjność proponowanej przez Polaków metody, polega na stworzeniu hybrydy bakteriofaga z nanoprzeciwciałami. Metodę opisał portal rp.pl.

Czym są bakteriofagi?

Bakteriofagi to wirusy, które w naturalnych warunkach atakują bakterie. Koncepcja wykorzystania ich do walki z nowym wirusem polega na tym, że polscy badacze chcą wyposażyć je w "urządzenie", które pozwoli na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Tym urządzeniem są nanoprzeciwciała. W naturze wirus z Chin jest dla bakteriofagów niewidoczny, jednak po umieszczeniu nanoprzeciwciała na główce bakteriofaga może okazać się, że bakteriofag rozpozna wirusa SARS-CoV-2 i uniemożliwi mu wniknięcie do ludzkich komórek.

Rekordowy mandat

Leczenie bezpieczne dla pacjentów onkologii

Co bardzo istone, terapia ma być w pełni bezpieczna dla pacjentów z grupy najwyższego ryzyka np. cierpiących na nowotwór. Baketeriofagi są znane i używane do celów medycznych od dziesięcioleci. Potwierdza to dyrektor Narodowego Instytutu Onkologicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. - Bakteriofagi są wykorzystywane w terapii od dziesięcioleci i są bezpieczne dla człowieka. Nanoprzeciwciała są od niedawna testowane jako potencjalne leki. Dotychczas nikt jeszcze nie wykorzystał połączenia bakteriofag-nanoprzeciwciało do walki z wirusami ludzkimi - stwierdził prof. dr hab. n. med. Jan Walewski na łamach portalu rp.pl.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >