wawainfo.pl
Afera w kościele w Mławie

pixabay.com

Kuria zabrała głos w sprawie księdza z Mławy. Jest odpowiedź na jego słowa o dopuszczeniu dzieci do komunii

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Podczas mszy w kościele w Mławie wikariusz miał stwierdzić, że tylko kilkoro dzieci powinno przystąpić do sakramentu Komunii Świętej. Było to wynikiem jego opinii na temat rodziców. Wypowiedź wywołała ogromne poruszenie i rozpętała aferę. Na temat

Skandal w kościele

Podczas Mszy Świętej wikariusz z kościoła w Mławie, prowadzący dzieci do pierwszej komunii miał stwierdzić, że powinien dopuścić do tego sakramentu wyłącznie kilkoro dzieci. Te słowa zbulwersowały wiernych, którzy poskarżyli się na księdza.

Okazało się, że wikariusz przeglądał facebookowe profile rodziców dzieci przystępujących do komunii i nie spodobało mu się, jakie poglądy na bieżącą sytuację w naszym kraju ma większość z nich. Sprawę jako pierwszy opisał lokalny portal naszamlawa.pl, a jego użytkownicy od razu uznali, że to skandaliczne słowa, które nigdy nie powinny paść z ust duchownego.

Te wydarzenia miały miejsce w niedzielę, 31 stycznia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.

Pytania o słowa księdza

Redakcja portalu Wawa Info próbowała skontaktować się w tej prawie z parafią, ale otrzymaliśmy jedynie odpowiedź od proboszcza, że słowa padły z ust wikariusza, a sprawa będzie wyjaśniana na "wyższym szczeblu". Odmówił również dalszego komentarza, ponieważ stwierdził, że "media manipulują informacjami" w tej sprawie.

Zwróciliśmy się również z prośbą o informacje do Archidiecezji Płockiej, pod którą podlega parafia w Mławie. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi telefonicznie, ponieważ nikt nie podnosił słuchawki. Wysłaliśmy maila z pytaniami i prośbą o wyjaśnienie sytuacji. 

Po kilkudziesięciu godzinach otrzymaliśmy odpowiedź od Dr Elżbiety Grzybowskiej, rzeczniczki Kurii Diecezjalnej Płockiej, która wysłała do nas treść informacji prasowej stworzonej na potrzeby tej sprawy. Możemy przeczytać w niej, jak do całej sprawy odnosi się Kuria, a także biskup Mirosław Milewski.

Odpowiedź Kurii w formie informacji prasowej

Informacja w bardzo ogólny sposób odpowiada na pytania, ignorując kwestię osoby odpowiedzialnej za skandaliczne słowa. W wiadomości otrzymujemy zapewnienie, że biskup zna sytuację i przebieg zdarzenia z 31 stycznia. Podkreślono również, że incydent nie powinien mieć miejsca, a w całej tej sprawie najważniejsza jest konieczność umiejętnego głoszenia Ewangelii życia i docierania z nią do różnych osób, niezależnie od ich sytuacji życiowej i poglądów.

Dokument zapewnia, że "Katecheza parafialna dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców powinna być okazją do promocji wartości życia ludzkiego jak również dialogu z tymi, którzy, zwłaszcza w obecnej sytuacji społecznej w Polsce, myślą inaczej".

Kuria wyraziła również nadzieję, że planowana uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie przebiegać w duchu życzliwej atmosfery. Rzeczniczka podkreśla, że duchownym jest przykro z powodu powstałego zamieszania.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: pixabay.com

Podobne artykuły

Mazowsze

Chwila nieuwagi i trzy auta uległy kolizji. Policja pokazuje filmik

Czytaj więcej >
Wypadek w Sokołowie Podlaskim

Mazowsze

Śmiertelny wypadek w Sokołowie Podlaskim. W aucie odnaleziono narkotyki

Czytaj więcej >
Bandyci z Żyrardowa

Mazowsze

Nagła akcja antyterrorystów z dwóch miast. Zatrzymali dwóch napastników związanych z zabójstwem 20-latka w Żyrardowie

Czytaj więcej >
W Budach Michałowskich doszło do pożaru stadniny koni.

Mazowsze

Pożar stadniny. Właściciel próbował ratować zwierzęta. Niestety, sam został mocno poparzony

Czytaj więcej >
W weekend na Mazowszu doszło do dwóch podobnych wypadków.

Mazowsze

17 i 29-latek zginęli tej samej nocy. Policja podała szczegóły, ogromna tragedia

Czytaj więcej >
Zaginęła 23-letnia Karolina Puławska.

Mazowsze

Widzieliście ją? Trwają poszukiwania Karoliny Puławskiej

Czytaj więcej >