wawainfo.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 20.11.2019. Sejmowa komisja sprawiedliwosci i praw czlowieka opiniuje wnioski w sprawie wyboru Krystyny Pawlowicz i Stanislawa Piotrowicza na stanowiska sedziow Trybunalu Konstytucyjnego. N/z: Krystyna Pawlowicz

Jakub Kaminski/East News

Krystyna Pawłowicz wyniosła się z mieszkania na Ursusie

14 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz, znana mieszkanka warszawskiego Ursusa, która po protestach pod jej blokiem wyprowadziła się jednak z dzielnicy, skomentowała na Twitterze wypowiedź liderki Strajku Kobiet. Marta Lempart udzieliła niemieckiemu tygo

Wywiad z Lempart skomentowała Krystyna Pawłowicz

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz, znana mieszkanka warszawskiego Ursusa, o której krążą wśród sąsiadów legendy, nie szczędzi gorzkich słów jednej z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Marta Lempart udzieliła niemieckiemu tygodnikowi Die Zeit wywiadu - opublikowanego 11 listopada - w którym opisuje swoje aktualne położenie, m.in. skarżąc się na setki otrzymywanych codziennie pogróżek.

"Dostaję dziennie około 300 gróźb – telefonicznych, w formie SMS-ów lub e-maila oraz listownie" - przywołuje fragment wywiadu Deutsche Welle. "Wyprowadziłam się ze swojego domu, ponieważ mój adres został opublikowany i nie byłam bezpieczna. Od dwóch tygodni nie byłam w swoim mieszkaniu" - dopowiada Lempart. Jej wypowiedź doczekała się komentarza Krystyny Pawłowicz.

Krystyna Pawłowicz znalazła się w podobnej sytuacji

Okazuje się, że protesty po wydanym 22 października orzeczeniu TK delegalizującym jedną z przesłanek przerywania ciąży sprawiły, że z mieszkania musiała się wyprowadzić nie tylko Marta Lempart, ale także zasiadająca w TK Krystyna Pawłowicz.

""Wyprowadziłam się z domu, ponieważ mój adres został opublikowany i nie byłam bezpieczna” Lempart, opublikowałaś 2 tyg.temu mój adres, sędziego TK i zachęcałaś swe bojówki do ataków na mnie. Nie jestem bezpieczna i nie mieszkam w domu. Smakuje?" - napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz. 

Ucieczka Krystyny Pawłowicz z Ursusa

O ucieczce Krystyna Pawłowicz z jej mieszkania w Ursusie pisaliśmy na Wawa Info pod koniec października. Rankiem 27 października pod blok sędzi TK podjechał samochód. Krystyna Pawłowicz wsiadła do niego i odjechała w nieznanym kierunku po tym, jak dwóch mężczyzn pomogło jej znieść na dół dużą walizkę.

Jej rejteradę można było odczytać jako odpowiedź na planowaną na wieczór tego samego dnia akcję "Zapalmy znicz pod domem Krystyny Pawłowicz #PiekłoKobiet", w ramach której przeciwnicy wydanego przez TK orzeczenie dotyczącego aborcji mieli w akcie protestu przyjść do jej blok. "Pani Krystyna chyba się dowiedziała o tym wydarzeniu, bo dzisiaj rano się wyprowadziła. Wcześniej panowie znieśli jej dużą walizkę. (...) Mimo to jestem pewien, że sąsiadki jej przekażą, ile było osób" - można było przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku.

Kolizja auta z Krystyną Pawłowicz

Jeszcze tego samego dnia doszło do kolejnego zdarzenia, które zapewniło sędzi TK Krystynie Pawłowicz rozgłos. Wiozące Pawłowicz auto Służby Ochrony Państwa (SOP) miało kolizję z tramwajem na placu Unii Lubelskiej.

Ochroną SOP poza Krystyną Pawłowicz objęta została także prezes TK Julia Przyłębska oraz sędzia TK prof. Jakub Stelina. Tego rodzaju ochronę, która domyślnie przysługuje prezydentowi, premierowi, wicepremierom oraz marszałkom Sejmu i Senatu, szef MSWiA może w wyjątkowych sytuacjach - "ze względu na dobro państwa" - przyznać także innym osobom. Jak podaje Wirtualna Polska, pojawiają się pogłoski, że może ona zostać rozszerzona na wszystkich sędziów TK, co stanowiłoby znaczące obciążenie dla SOP.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >