wawainfo.pl
Czy kościoły powinny zostać zamknięte?

Jakub Kaminski/East News

Pustki w warszawskich kościołach, wierni przestali przychodzić. Czas je zamknąć?

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Nowe restrykcje polskiego rządu odcisnęły się przede wszystkim na przedsiębiorcach, restauratorach, czy branży fitness. Okazuje się jednak, że ucierpiała również frekwencja w kościołach. Wielu wiernych wciąż nie decyduje się na udział w nabożeństw

Kościoły zaczęły świecić pustkami

Ostatnie restrykcje wprowadzone z powodu pandemii oraz rosnącej liczby zakażeń przełożyły się przede wszystkim na zamykanie sklepów, restauracji oraz instytucji kultury i sportu. Ostatnia transza obostrzeń dość dotkliwie uderzyła we wszystkie branże, ucierpiały także kościoły.

Należy pamiętać, że większość wiernych, którzy regularnie gromadzą się w świątyni to seniorzy, którzy szczególnie mocno narażeni są na zakażenie koronawirusem. To właśnie dlatego po kolei wprowadzano kolejne ograniczenia w liczebności oraz przestrzeni, jaka powinna zostać pomiędzy znajdującymi się w kościele.

Jakie zasady obowiązywały w świątyniach?

W wielu kościołach zaczęły pojawiać się informacje, jak wiele osób może jednocześnie znajdować się wewnątrz. Teraz na jednego wiernego powinno przypadać co najmniej 15 m2. Dodatkowo w świątyni należy również zakrywać usta i nos tak, jak ma to miejsce w przestrzeni otwartej lub np. komunikacji miejskiej.

Frekwencja w Warszawie i na Mazowszu nie imponuje

W Warszawie, jako największym polskim mieście, wiernych jest oczywiście sporo. Nie można jednak powiedzieć, że na mszach zjawiają się tłumy. Najczęściej odwiedzający świątynie wybierają skraje miejsca w ławkach tak, by dodatkowo chronić swoje życie i mieć komfort uczestnictwa w nabożeństwie.

Na Mazowszu, poza stolicą, wiernych jest jeszcze mniej. W mniejszych parafiach kościoły zaczęły świecić pustkami. Regularnie modlący się prawdopodobnie postanowili pozostać w domowym zaciszu i to tam oddawać się obrządkom religijnym, tak łatwo dzisiaj dostępnym za sprawą telewizji i internetu.

Co z kościołami podczas Bożego Narodzenia?

Czy zatem nastał kres kościołów wypełnionych po brzegi? W obecnej sytuacji i dziennej licznie nowych zakażeń śmiało można powiedzieć, że jeszcze długo nie zobaczymy w kościołach tłumów. Za trochę ponad miesiąc Boże Narodzenie - co z pasterką oraz świętowaniem narodzin Chrystusa?

Czy świątynie powinny zostać otwarte? A może to czas zamykać te parafie, które nie mają odpowiedniej frekwencji?

Doradca premiera ds. COVID-19 potwierdza

Jaka jest w tej sprawie opinia głównego doradcy premiera ds. COVID-19, prof. Andrzeja Horbana? Mówi on z dużą stanowczością, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym oprócz galerii i kin, powinniśmy zamknąć także kościoły. Pomoże to w opanowaniu pandemii.

Pytany przez Rzeczpospolitą powiedział: - Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc - ocenił. - Polska powinna być zamknięta przez miesiąc - dodał. - Ale w tej chwili powinno się zamknąć także kościoły - zakończył profesor.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

kościółKoronawirus w WarszawieWarszawa

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >