Dramatyczna sytuacja na Mazowszu. Zostały tylko dwa wolne respiratory, rekord zakażeń w Polsce

Autor Julian Bakuła - 30 Października 2020
Kolejny rekord zakażeń w Polsce; na Mazowszu pozostały dwa wolne respiratory.Źródło: Twitter / Michał Dworczyk @michaldworczyk

W piątek (30.10) odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Największy dobowy przyrost zakażeń nastąpił na Mazowszu, gdzie pozostały już tylko dwa wolne respiratory. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jak fala protestów, które trwają w Polsce od 22 października, wpłynie na sytuację epidemiczną w kraju.

Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: Rząd wzywa do zaprzestania protestów. Gliński popiera słowa premiera i apeluje: "nie gromadźcie się na ulicach"Czytaj dalej

Rekord zakażeń koronawirusem

W piątek odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby pojawiło się 21 629 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia.

Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim (3416), wielkopolskim (3082) oraz kujawsko-pomorskim (1954). Z powodu COVID-19 bądź z powodu COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi zmarły łącznie 202 osoby.

Na Mazowszu tylko dwa wolne respiratory

Do kresu wydolności w walce z epidemią koronawirusa zbliża się służba zdrowia na Mazowszu. Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego spośród 2445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 1845. Pozostały też jedynie dwa wolne respiratory. Zajętych jest aż 158 ze wszystkich 160 respiratorów w województwie mazowieckim.

Aktualnie kwarantanną na Mazowszu objętych jest 58 136 osób, nadzorem epidemiologicznym - 5 812 osób, a izolacją - 23 640 osób. Do czwartku liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń koronawirusem na Mazowszu sięgnęła 45 374, a z powodu COVID-19 zmarły 684 osoby.

Dzisiaj grzeje:
1. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem
2. Zamykają cmentarze na Wszystkich Świętych. Premier potwierdził, ważna wiadomość dla podróżujących
3. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła

Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych PolekCzytaj dalej

Wzrost liczby zakażeń w październiku

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce zaczęła skokowo rosnąć mniej więcej wraz z początkiem października. 1 października sięgnęła 1967, a 10 października - już 5300. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych restrykcji, włączając całą Polskę najpierw do strefy żółtej, a następnie - do strefy czerwonej.

Rozpoczęto także budowę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz wydano polecenia budowy podobnych placówek w innych województwach, co ma zagwarantować, że dla pacjentów z COVID-19 nie zabraknie łóżek i sprzętu.

Protesty a koronawirus

Od 22 października w całej Polsce dzień w dzień odbywają się protesty wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, które de facto zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Protestujące Polki i Polacy sprzeciwiają się temu zakazowi, domagając się pozostawienia kobietom możliwości decydowania, czy chcą w takich przypadkach urodzić dziecko.

Codziennie na ulicach polskich miast odbywają się liczące setki uczestników protesty, marsze czy blokady. W piątek w Warszawie można się spodziewać kolejnych demonstracji i nie wygląda na to, żeby Polaków miał przed nimi powstrzymać czwartkowy apel premiera Morawieckiego o zaprzestanie protestów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zmarł bp Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor. Wierni z całej Polski pogrążeni w żałobieZmarł bp Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor. Wierni z całej Polski pogrążeni w żałobieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek
  2. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  3. Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane
  4. Cała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować Sejm
  5. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane
  6. Zaskakująca reakcja IKEA na strajk kobiet. Klienci są oburzeni
  7. Polskie media podają dalej druzgocącą wiadomość. Nie żyje kultowa postać polskiego sportu, znały go tysiące Polaków

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News