wawainfo.pl
Kolejny rekord zakażeń w Polsce; na Mazowszu pozostały dwa wolne respiratory.

Twitter / Michał Dworczyk @michaldworczyk

Dramatyczna sytuacja na Mazowszu. Zostały tylko dwa wolne respiratory, rekord zakażeń w Polsce

30 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W piątek (30.10) odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Największy dobowy przyrost zakażeń nastąpił na Mazowszu, gdzie pozostały już tylko dwa wolne respiratory. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jak fala protestów, które trw

Rekord zakażeń koronawirusem

W piątek odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby pojawiło się 21 629 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. 

Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim (3416), wielkopolskim (3082) oraz kujawsko-pomorskim (1954). Z powodu COVID-19 bądź z powodu COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi zmarły łącznie 202 osoby. 

[EMBED-963]

Na Mazowszu tylko dwa wolne respiratory

Do kresu wydolności w walce z epidemią koronawirusa zbliża się służba zdrowia na Mazowszu. Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego spośród 2445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 1845. Pozostały też jedynie dwa wolne respiratory. Zajętych jest aż 158 ze wszystkich 160 respiratorów w województwie mazowieckim. 

Aktualnie kwarantanną na Mazowszu objętych jest 58 136 osób, nadzorem epidemiologicznym -  5 812 osób, a izolacją - 23 640 osób. Do czwartku liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń koronawirusem na Mazowszu sięgnęła 45 374, a z powodu COVID-19 zmarły 684 osoby.

Wzrost liczby zakażeń w październiku

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce zaczęła skokowo rosnąć mniej więcej wraz z początkiem października. 1 października sięgnęła 1967, a 10 października - już 5300. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych restrykcji, włączając całą Polskę najpierw do strefy żółtej, a następnie - do strefy czerwonej.

Rozpoczęto także budowę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz wydano polecenia budowy podobnych placówek w innych województwach, co ma zagwarantować, że dla pacjentów z COVID-19 nie zabraknie łóżek i sprzętu. 

Protesty a koronawirus

Od 22 października w całej Polsce dzień w dzień odbywają się protesty wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, które de facto zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Protestujące Polki i Polacy sprzeciwiają się temu zakazowi, domagając się pozostawienia kobietom możliwości decydowania, czy chcą w takich przypadkach urodzić dziecko.

Codziennie na ulicach polskich miast odbywają się liczące setki uczestników protesty, marsze czy blokady. W piątek w Warszawie można się spodziewać kolejnych demonstracji i nie wygląda na to, żeby Polaków miał przed nimi powstrzymać czwartkowy apel premiera Morawieckiego o zaprzestanie protestów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Zahaczył o przyczepę, wpadł w poślizg i dachował

Czytaj więcej >

Mazowsze

Józefosław. Aż 20 zgłoszeń po silnej ulewie

Czytaj więcej >
Nad całym Mazowszem przeszły silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem

Mazowsze

Burze nad Polską: 588 interwencji straży pożarnej na Mazowszu

Czytaj więcej >
Wypadek

Mazowsze

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Policja Wyszków

Mazowsze

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Mężczyzna spadł z ciągnika. Wpadł pod koła, nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne

Mazowsze

Wypadek na trasie S7. Zablokowana droga w kierunku Gdańska

Czytaj więcej >