Dramatyczna sytuacja na Mazowszu. Zostały tylko dwa wolne respiratory, rekord zakażeń w Polsce

Autor Julian Bakuła - 30 Października 2020
Kolejny rekord zakażeń w Polsce; na Mazowszu pozostały dwa wolne respiratory.Źródło: Twitter / Michał Dworczyk @michaldworczyk

W piątek (30.10) odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Największy dobowy przyrost zakażeń nastąpił na Mazowszu, gdzie pozostały już tylko dwa wolne respiratory. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jak fala protestów, które trwają w Polsce od 22 października, wpłynie na sytuację epidemiczną w kraju.

Rekord zakażeń koronawirusem

W piątek odnotowano w Polsce kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby pojawiło się 21 629 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia.

Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim (3416), wielkopolskim (3082) oraz kujawsko-pomorskim (1954). Z powodu COVID-19 bądź z powodu COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi zmarły łącznie 202 osoby.

Na Mazowszu tylko dwa wolne respiratory

Do kresu wydolności w walce z epidemią koronawirusa zbliża się służba zdrowia na Mazowszu. Według danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego spośród 2445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 1845. Pozostały też jedynie dwa wolne respiratory. Zajętych jest aż 158 ze wszystkich 160 respiratorów w województwie mazowieckim.

Aktualnie kwarantanną na Mazowszu objętych jest 58 136 osób, nadzorem epidemiologicznym - 5 812 osób, a izolacją - 23 640 osób. Do czwartku liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń koronawirusem na Mazowszu sięgnęła 45 374, a z powodu COVID-19 zmarły 684 osoby.

Wzrost liczby zakażeń w październiku

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce zaczęła skokowo rosnąć mniej więcej wraz z początkiem października. 1 października sięgnęła 1967, a 10 października - już 5300. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych restrykcji, włączając całą Polskę najpierw do strefy żółtej, a następnie - do strefy czerwonej.

Rozpoczęto także budowę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz wydano polecenia budowy podobnych placówek w innych województwach, co ma zagwarantować, że dla pacjentów z COVID-19 nie zabraknie łóżek i sprzętu.

Protesty a koronawirus

Od 22 października w całej Polsce dzień w dzień odbywają się protesty wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, które de facto zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Protestujące Polki i Polacy sprzeciwiają się temu zakazowi, domagając się pozostawienia kobietom możliwości decydowania, czy chcą w takich przypadkach urodzić dziecko.

Codziennie na ulicach polskich miast odbywają się liczące setki uczestników protesty, marsze czy blokady. W piątek w Warszawie można się spodziewać kolejnych demonstracji i nie wygląda na to, żeby Polaków miał przed nimi powstrzymać czwartkowy apel premiera Morawieckiego o zaprzestanie protestów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News