wawainfo.pl > Wiadomości > Kontroler ruchu mógł spowodować katastrofę lotniczą
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:26

Kontroler ruchu mógł spowodować katastrofę lotniczą

Jakub Kaminski/East News

Kontroler "bełkotał do pilotów"

Do zdarzenia doszło 5 maja. Według ustaleń portalu Business Insider podejrzane zachowanie mężczyzny zauważył drugi z kontrolerów, który zawiadomił w związku z tym policję.

W międzyczasie mężczyzna miał się oddalić. Gdy policja go namierzyła, okazało się, że faktycznie był pod wpływem alkoholu. 

- Wypełnił tzw. fit for duty, czyli dokument, w którym przyznał, że może bez żadnego problemu odbywać służbę w wieży kontroli lotów. Następnie po powrocie z przerwy miał się zacząć dziwnie zachowywać, bełkotał do pilotów, nie prowadził ich po prawidłowym kursie - tłumaczy informator portalu Business Insider.

Przedstawiciele LOT-u poinformowali portal Business Insider, że w sprawie toczy się wewnętrzna procedura. 

Incydentem zajęła się także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), która złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

- Natychmiastowe działania polegające na odsunięciu pracownika ze stanowiska operacyjnego, zabezpieczeniu ciągłości służby i poinformowaniu przełożonych oraz policji zostały wdrożone przez obecnego w Sali operacyjnej innego kontrolera, zgodnie z wewnętrzną procedurą „wykrywania przypadków problematycznego stosowania substancji psychoaktywnych przez KRL”, zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - oświadczyła agencja.

W związku z incydentem PAŻP zamierza także usprawnić system nadzoru nad kontrolerami lotów.

- Obowiązujący system przesiewowych kontroli w celu wykrywania przypadków problematycznego stosowania substancji psychoaktywnych przez kontrolerów, w związku z sytuacją, która w historii PAŻP zaistniała po raz pierwszy, zostanie dodatkowo wzmocniony pod kątem rygorystycznego reagowania na przypadki niewłaściwego zachowania kontrolerów wskazującego na brak odpowiedzialności w podejściu do bezpieczeństwa w ruchu lotniczym - czytamy na stronie pansa.pl.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: businessinsider.com.pl, pansa.pl, wawainfo.plZdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Tagi: Okęcie