wawainfo.pl
Logo multipleksu Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wikimedia Commons, Panek, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Kino w samym sercu miasta zawiesza działalność. Powodem jest brak środków, czy władze Warszawy pomogą?

23 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W dobie pandemii i zaostrzanych z dnia na dzień restrykcji Polakom nie w głowie chodzenie do kina. Skutki koronawirusa odczuła uwielbiana przez warszawiaków Kinoteka, która od poniedziałku 19 października była zmuszona zawiesić swoją działal

Pandemia może doprowadzić do zamknięcia warszawskiego kina

Limity uczestników wydarzeń kulturalnych - np. seansów kinowych - wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obniżają rentowność wielu dotychczas prowadzonych działalności. Od 17 października obostrzenia są jeszcze surowsze niż dotychczas. Do niedawna kina mogły udostępniać widzom nie więcej niż połowę liczby miejsc na sali. Już wtedy było to dotkliwe ograniczenie, lecz od soboty sytuacja kin jest jeszcze gorsza.

Limity uczestników wydarzeń obowiązują także w kinach

"Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej wydarzenia kulturalne mogą odbywać się z udziałem 25% publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni lub, gdy działalność prowadzona jest na otwartym powietrzu - przy zachowaniu 1,5 m odległości oraz zasłaniania ust i nosa" - czytamy na rządowym portalu informacyjnym. 

Kinoteka ma problemy z utrzymaniem się na powierzchni

Im mniej miejsc dane kino, może udostępnić, tym mniej zarobi na biletach. Jeśli uwzględnić także zmniejszone w dobie pandemii zainteresowanie Polaków tego typu rozrywkami, nie powinno dziwić, że kina znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. W szczególnie tragicznym położeniu ma się znajdować warszawska Kinoteka - kino mające swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki. 

Warszawskie kino nie otrzymało wsparcia od władz miasta

"Kinoteka, to miejsce, które przez ostatnich 20 lat dawało mieszkańcom Warszawy niezwykłą radość obcowania z kinem w każdym chyba jego wydaniu. To niezwykłe kino, w samym centrum miasta, w którym możemy oglądać, w bardzo komfortowych warunkach, zarówno wielkie kinowe hity, jak i filmy tak niszowe, że pewnie nigdzie indziej zobaczyć ich się nie da. (...) Niestety w tych trudnych momentach – zamknięcia, a potem ograniczenia możliwości działania kin wprowadzonego przez władze centralne – Kinoteka nie dostała praktycznie żadnego wsparcia od przedstawicieli władz Warszawy, z którymi współpracuje przecież od niemal 20 lat" - czytamy w petycji wystosowanej do władz Warszawy przez widzów kina.

Widzowie kina zwracają się o pomoc do miasta

W internetowej petycji wystosowanej przez widzów Kinoteki zwrócono uwagę na trudności z uzyskaniem pomocy finansowej czy ulg od miasta. "Władze miasta nawet nie odpowiadają na prośby i propozycje przedstawicieli kina, a podlegająca miastu spółka, która wynajmuje powierzchnię pod działanie Kinoteki, mimo licznych próśb i wyjątkowości sytuacji, nie zdecydowała się umorzyć lub zmniejszyć czynszu, który podczas pandemii, a zwłaszcza ustawowego zamknięcia kin, jest dla Kinoteki po prostu wyrokiem śmierci" - apelują widzowie kina.

Jedno z najbardziej zasłużonych dla stolicy kin może upaść

"Dlatego zwracamy się z wielką prośbą do prezydenta Rafała Trzaskowskiego - prosimy ratować Kinotekę, prosimy o wyciągnięcie pomocnej dłoni do kina, prosimy nie zabijać jednego z ulubionych miejsc mieszkańców Pana Miasta!" - czytamy w petycji zatytułowanej "Apel do władz Warszawy o pomoc w uratowaniu Kinoteki, jednego z najbardziej zasłużonych warszawskich kin".

Kino organizowało wiele festiwali filmowych

Z petycji możemy także dowiedzieć się, że Kinoteka organizowała wiele festiwali filmowych o wszechstronnej tematyce. Chodzi o wydarzenia takie jak Warszawski Festiwal Filmowy, prezentujący filmy dokumentalne festiwal Docs Against Gravity, a także Festiwal Filmów Rosyjskich, Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Tydzień Kina Hiszpańskiego, Festiwal Filmów Lotniczych czy Festiwal Filmowy Kino Dzieci.

Kino ogłosiło zawieszenie działalności

Sama Kinoteka ogłosiła niedawno, że zawiesza działalność. "OD 19.10.2020 ROKU KINOTEKA WSTRZYMUJE DZIAŁALNOŚĆ NA CZAS NIEOKREŚLONY - ZARZĄD KINOTEKI PODJĄŁ TĘ DECYZJĘ PO DOKŁADNEJ ANALIZIE SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z EPIDEMIĄ" - czytamy w komunikacie na stronie kina. Z kolei w przywoływanym przez Gazetę Wyborczą oświadczeniu, które opublikowali przedstawiciele kina, czytamy, że upadkiem zagrożonych jest wiele innych kin. Uratować mogłyby je rządowe rekompensaty z tytułu poniesionych strat, których jednak dotychczas Ministerstwo Kultury ani żadna inna instytucja nie przewidziały dla tej branży. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >