wawainfo.pl

eastnews.pl

Od poniedziałku wyższe opłaty za parkowanie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Natalia Godek

Postój coraz droższy

Już niebawem kierowcy za pierwszą godzinę postoju zapłacą 3,90 zł (uprzednio 3 zł), za drugą 4,60 zł (uprzednio 3,60 zł), za trzecią 5,50 zł (uprzednio 4,20 zł), a za czwartą i każdą kolejną 3,90 zł

Ostatnie podobne zmiany w stolicy miały w miejsce 13 lat temu. Urzędnicy argumentowali wprowadzenie tych modyfikacji faktem, że od 2008 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło oraz że zmiany zagwarantują większą dostępność miejsc na obszarach, w których szczególnie ich brakuje.

Podczas październikowej sesji Rady Warszawy podjęto także decyzję, że zakres godzinowy nowych zasad w SPPN zostanie wydłużony o dwie godziny i będzie obowiązywał od 8.00 do 20.00 w dni powszednie. Decyzje te miały być podyktowane faktem, że coraz więcej osób kończy pracę po godzinie 18.

Unieważnienia wojewody

Warto wspomnieć, że radni chcieli także zmodyfikować ceny za abonamenty dla mieszkańców. Kwota za pierwszy pojazd pozostałaby niezmieniona (30 zł rocznie), jednak za każdy kolejny samochód w rodzinie należałoby zapłacić 1200 zł rocznie. Wojewoda mazowiecki jednak unieważnił te propozycje.

Drugą unieważnioną przez niego kwestią było powiązanie praw do abonamentu z rozliczaniem PIT w Warszawie. Abonament miałby wtedy przysługiwać wyłącznie osobom, które posiadałyby samochód osobowy albo inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony i rozliczałyby podatek w stolicy. Takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w innych miastach.

Urzędowi Miasta przysługuje prawo do odwołania się od decyzji wojewody, co w praktyce oznaczałoby zawieszenie zmian aż do momentu rozpatrzenia sprawy przez sąd, czyli na około kilkanaście miesięcy. Urzędnicy zapowiadają, że nie chcą tracić czasu i wchodzić na drogę sądową, więc rozpatrzą i zaproponują inne rozwiązania. - Przeanalizujemy i zarekomendujemy inne mechanizmy, które pozwolą ograniczyć ilość wydawanych abonamentów, tak by otrzymywały je te osoby, które ich rzeczywiście potrzebują - czytamy w oświadczeniu stołecznego ratusza.

Rozszerzenie SPPN i surowsze kary

Od 7 września Urząd Miasta rozszerzył SPPN o fragment Woli oraz Pragi Północ. Projekt tych zmian był przygotowywany bardzo długo i został poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi, które odbywały się rok wcześniej (w listopadzie 2019 r.). Brali w nich udział mieszkańcy, specjaliści oraz urzędnicy. - Po wypracowaniu optymalnych rozwiązań gotowa uchwała trafiła pod obrady Rady Miasta, która ją przyjęła. Zmiany były oczekiwane przez mieszkańców i wprowadziliśmy je już w terenie - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

W sierpniu zmiany dotknęły także stawki za brak opłaty parkingowej w SPPN. Do ówczesnej pory kara za unikanie opłat wynosiła 50 zł. Po przekształceniu uchwały stawka wzrosła do 250 lub 170 zł.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: Jan Bielecki/East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Policja zatrzymała kierowcę autobusu w czasie pracy. Zabrali go na komendę, przeszukali dom i aresztowali

  • Gęste mgły nad Warszawą i Mazowszem. IMGW wydało ostrzeżenia

  • Paraliż na trasie S8. Zapadła się studzienka, gigantyczny korek

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Natalia Godek

Jestem redaktorką portalu. Na Wawa Info piszę o sprawach społecznych i kulturalnych. Mam za sobą doświadczenie dziennikarskie w obszarze redaktorskim i dokumentalistycznym w departamencie produkcji TVN, reporterskim i producenckim w telewizji studenckiej Uniwerek.TV oraz public relations w Planecie Robotów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]