wawainfo.pl
Parkometr

eastnews.pl

Od poniedziałku wyższe opłaty za parkowanie

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Od poniedziałku kierowcy zapłacą więcej za parkowanie w Warszawie. Ale to nie jedyna zmiana, bo od 4 stycznia parkowanie będzie płatne od godziny 8 do 20.

Postój coraz droższy

Już niebawem kierowcy za pierwszą godzinę postoju zapłacą 3,90 zł (uprzednio 3 zł), za drugą 4,60 zł (uprzednio 3,60 zł), za trzecią 5,50 zł (uprzednio 4,20 zł), a za czwartą i każdą kolejną 3,90 zł

Ostatnie podobne zmiany w stolicy miały w miejsce 13 lat temu. Urzędnicy argumentowali wprowadzenie tych modyfikacji faktem, że od 2008 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło oraz że zmiany zagwarantują większą dostępność miejsc na obszarach, w których szczególnie ich brakuje.

Podczas październikowej sesji Rady Warszawy podjęto także decyzję, że zakres godzinowy nowych zasad w SPPN zostanie wydłużony o dwie godziny i będzie obowiązywał od 8.00 do 20.00 w dni powszednie. Decyzje te miały być podyktowane faktem, że coraz więcej osób kończy pracę po godzinie 18.

Unieważnienia wojewody

Warto wspomnieć, że radni chcieli także zmodyfikować ceny za abonamenty dla mieszkańców. Kwota za pierwszy pojazd pozostałaby niezmieniona (30 zł rocznie), jednak za każdy kolejny samochód w rodzinie należałoby zapłacić 1200 zł rocznie. Wojewoda mazowiecki jednak unieważnił te propozycje.

Drugą unieważnioną przez niego kwestią było powiązanie praw do abonamentu z rozliczaniem PIT w Warszawie. Abonament miałby wtedy przysługiwać wyłącznie osobom, które posiadałyby samochód osobowy albo inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony i rozliczałyby podatek w stolicy. Takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w innych miastach.

Urzędowi Miasta przysługuje prawo do odwołania się od decyzji wojewody, co w praktyce oznaczałoby zawieszenie zmian aż do momentu rozpatrzenia sprawy przez sąd, czyli na około kilkanaście miesięcy. Urzędnicy zapowiadają, że nie chcą tracić czasu i wchodzić na drogę sądową, więc rozpatrzą i zaproponują inne rozwiązania. - Przeanalizujemy i zarekomendujemy inne mechanizmy, które pozwolą ograniczyć ilość wydawanych abonamentów, tak by otrzymywały je te osoby, które ich rzeczywiście potrzebują - czytamy w oświadczeniu stołecznego ratusza.

Rozszerzenie SPPN i surowsze kary

Od 7 września Urząd Miasta rozszerzył SPPN o fragment Woli oraz Pragi Północ. Projekt tych zmian był przygotowywany bardzo długo i został poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi, które odbywały się rok wcześniej (w listopadzie 2019 r.). Brali w nich udział mieszkańcy, specjaliści oraz urzędnicy. - Po wypracowaniu optymalnych rozwiązań gotowa uchwała trafiła pod obrady Rady Miasta, która ją przyjęła. Zmiany były oczekiwane przez mieszkańców i wprowadziliśmy je już w terenie - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

W sierpniu zmiany dotknęły także stawki za brak opłaty parkingowej w SPPN. Do ówczesnej pory kara za unikanie opłat wynosiła 50 zł. Po przekształceniu uchwały stawka wzrosła do 250 lub 170 zł.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: Jan Bielecki/East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Policja zatrzymała kierowcę autobusu w czasie pracy. Zabrali go na komendę, przeszukali dom i aresztowali

  • Gęste mgły nad Warszawą i Mazowszem. IMGW wydało ostrzeżenia

  • Paraliż na trasie S8. Zapadła się studzienka, gigantyczny korek

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >