Inteligentny dom – czym jest i jakie urządzenia wybrać?
Zapewne nie raz i nie dwa słyszałeś, a może nawet bliżej interesowałeś się zagadnieniem dotyczącym inteligentnego domu. Czy jednak wiesz, czym cechuje się instalacja o takim charakterze? Jak działa i jakie urządzenia warto w ramach niej wybrać?
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom , czy też smart home, bo i z takim określeniem możesz się zetknąć, jest systemem integrującym ze sobą szereg urządzeń funkcjonujących w danym obiekcie i umożliwiającym zdalne zarządzanie ich działaniem. W zależności od potrzeb użytkownika jest w stanie łączyć wyposażenie różnego typu, zapewniając kontrolę nad pracą zarówno pojedynczych sprzętów , jak i niemal wszystkich elementów budynku. Specjaliści zajmujący się konfigurowaniem tego rodzaju systemów mogą podłączać do nich gotowe zestawy współpracujących ze sobą urządzeń, jak i spersonalizować funkcje smart home pod kątem wybranych akcesoriów.
Inteligentny dom będzie zatem budynkiem – mieszkalnym czy firmowym, którym można zarządzać przez internet , bez konieczności obecności w nim w danym momencie. Użytkownik ma dostęp do panelu sterowania urządzeniami podłączonymi do systemu i może za pomocą aplikacji wydawać komendy względem zautomatyzowanych sprzętów codziennego użytku.
Jakie urządzenia mogą działać w ramach inteligentnego domu?
W obecnych czasach pod system inteligentnego domu można podłączyć niemal każdy rodzaj instalacji i wręcz dowolne urządzenia elektryczne oraz wyposażone w moduły łączenia bezprzewodowego. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych opcji smart home , usprawniających działanie domu czy budynku firmowego, można zaliczyć:
- zdalne sterowanie oświetleniem ,
- regulowanie termostatu ( ogrzewanie budynku ),
- sterowanie systemem wentylacji i/lub klimatyzacji,
- sterowanie żaluzjami lub roletami okiennymi,
- zdalne ustawianie czasu włączenia pralki, zmywarki, robota odkurzającego.
Smart home to również spore wsparcie techniczne w przypadku zabezpieczania domu i mieszkańców na wypadek włamania. Pod system ten możliwe jest bowiem
podłączenie także kamer czy czujników ruchu
. W zależności od potrzeb inteligentny dom zapewnić może ponadto podgląd funkcjonowania systemów przeciwpożarowych oraz alarmowych. Oczywiście podstawą jest wybranie zaufanej firmy montażowej oraz profesjonalnych komponentów – te dostępne są w
https://dlaelektrykow.pl/
.
Zalety korzystania z funkcji smart home
Zalet inteligentnego domu jest naprawdę sporo. Przede wszystkim trzeba podkreślić wygodę codziennego funkcjonowania w przestrzeni, którą można zarządzać niemal jednym palcem, poprzez aplikację systemową.
Drugim, równie ważnym czynnikiem, jest oszczędność . Możliwość kierowania czasem działania oświetlenia czy też uruchamiania systemu ogrzewania o określonej porze przed powrotem domowników sprawia, że bez trudu zapanujesz nad wydatkami – zaczniesz zużywać mniej energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych warunkach życia w swoim domu.
Chcesz wprowadzić do swojego domu nieco nowoczesności? Zobacz urządzenia do inteligentnego domu!
Artykuł sponsorowany