Godziny dla seniorów znikną na jeden dzień

Autor Julian Bakuła - 29 Listopada 2020
Nie będzie godzin dla seniorów w WigilięŹródło: Arkadiusz Ziolek/East News

24 grudnia nie będzie godzin dla seniorów - taką decyzję podjął rząd. Dzięki temu w Wigilię pomiędzy 10 a 12 będziemy mogli zrobić ostatnie zakupy.

Kiedy obowiązują godziny dla seniorów?

Do 27 grudnia w całej Polsce w dni powszednie obowiązywać będą godziny dla seniorów. Oznacza to, że pomiędzy 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, piekarniach, drogeriach, aptekach mogą robić tylko osoby po 60. roku życia.

"Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia" - czytamy na rządowym portalu informacyjnym.

Tego dnia godzin dla seniorów nie będzie

Od tej reguły przewidziano jednak jeszcze jeden wyjątek. W grudniu godziny dla seniorów przestaną obowiązywać w Wigilię, która wypada w czwartek. Wiąże się to ze skróceniem czasu pracy tego dnia.

Na mocy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni w Wigilię sklepy mogą być czynne tylko do godziny 14. Gdyby tego dnia utrzymać w mocy godziny dla seniorów, wiele osób nie mogłoby zrobić zakupów na tzw. "ostatnią chwilę".

Pół tygodnia bez zakupów

W połowie listopada informowaliśmy na Wawa Info o apelu przedsiębiorców, w którym zauważyli, że w grudniu nie będziemy mogli zrobić zakupów przez pół tygodnia. W Wigilię 24 grudnia sklepy otwarte będą tylko do godziny 14. Następnie - 25, 26 i 27 grudnia - pozostaną całkowicie zamknięte przez trzy dni.

Przedstawiciele sektora handlowego wyrazili zaniepokojenie ze względu na tak długi przestój w funkcjonowaniu sklepów.

Apel o przywrócenie niedziel handlowych

W związku z tym Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apelowała do rządu o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę od 29 listopada aż do końca 2020 roku. Jak podaje rp.pl, zdaniem przedsiębiorców zawieszenie zakazu handlu w niedzielę byłoby wskazane także z innego powodu.

Dłuższy czas funkcjonowania sklepów i galerii handlowych miałby według przedsiębiorców rozładować tłok panujący w sklepach, dzięki czemu klientom łatwiej byłoby zachować dystans, co pomogłoby w zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News