Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów

Autor Julian Bakuła - 15 Listopada 2020
Niedziele handlowe w dwa przedświąteczne weekendy umożliwią nam zrobienie kompleksowych zakupów.Źródło: biuro prasowe biedronka

Przedstawiciele sektora handlowego ostrzegają, że ze względu ograniczenie liczby niedziel handlowych w grudniu nie będziemy mogli zrobić zakupów aż przez pół tygodnia. Zdaniem niektórych z nich może to poskutkować brakiem dostępu do żywności dla części Polaków. W związku z tym handlowcy domagają się zawieszenia zakazu handlu w niedzielę do końca roku.

Pościg ulicami Warszawy, na miejscu ogrom policji. Kierowca nie zatrzymał się do kontroliPościg ulicami Warszawy, na miejscu ogrom policji. Kierowca nie zatrzymał się do kontroliCzytaj dalej

Niedzielne zakupy zaplanuj z wyprzedzeniem

Ze względu na obowiązujący od 2018 roku zakaz handlu w niedzielę, coraz rzadziej mamy możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. Dlatego konieczne jest planowanie zakupów z wyprzedzeniem, aby w ostatniej chwili nie okazało się, że brakuje nam niezbędnych produktów. Obejmuje on większość supermarketów, hipermarketów czy dyskontów, choć przewiduje także szereg wyjątków.

Zwolnione są z niego m.in. stacje paliw, apteki, placówki pocztowe, kwiaciarnie czy lecznice dla zwierząt. Jak dowiadujemy się z rządowego portalu dla przedsiębiorców, zakaz nie dotyczy także placówek, "w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek". Niekiedy te wyjątki używane są do obchodzenia zakazu, jak w przypadku sieci franczyzowej "Żabka" korzystającej z casusu placówki pocztowej.

Czy potrzebujemy więcej czasu na zakupy?

Zakaz handlu wprowadzany jest stopniowo: z każdym rokiem liczba niedziel handlowych ulega zmniejszeniu. Jeszcze w ubiegłym roku mogliśmy skorzystać z 15 niedziel handlowych. Na rok 2020 przewidziano tylko 7 takich dni, z czego aż 5 mamy już za sobą.

Najbliższe niedziele handlowe przypadają na dwa ostatnie weekendy przed świętami - 13 i 20 grudnia. Zdaniem handlowców jest to jednak zbyt mało, żeby odpowiedzieć na społeczne zapotrzebowanie.

Dzisiaj grzeje:
1.Pościg ulicami Warszawy, na miejscu ogrom policji. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli
2. Wszyscy myśleli, że nie żyje. Wyciekło jednak zdjęcie, które zmieniło wszystko. Księżniczka Tajlandii ma smutną historię
3. Smutne wieści z samego rana. Strażacy z Legionowa w żałobie, nie żyje Dariusz Popis

Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająDuże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająCzytaj dalej

Pandemia utrudnia zakupy

Według dyrektora generalnego Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosława Knapa trudności związane z robieniem zakupów, których źródłem jest zakaz handlu w niedzielę, wskutek pandemii koronawirusa uległy w tym roku spotęgowaniu, uderzając nie tylko w konsumentów, ale także w samą branżę. Ograniczenie mobilności klientów oraz kolejne obostrzenia utrudniające działalność handlową przełożyły się na spadek konsumpcji.

- Pandemia COVID-19 to jedno z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musiała zmierzyć się branża centrów handlowych w Polsce. Sytuacja była bardzo trudna zarówno dla właścicieli i zarządców obiektów handlowych, jak i najemców - przywołuje słowa Knapa Dziennik Zachodni.

Apel o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę

Z tych względów branża handlowa kolejny już raz w tym roku apeluje do rządu o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca bieżącego roku. Swoje postulaty handlowy motywują dodatkowo faktem, że w grudniu, w okresie świąt, nie będziemy mogli zrobić zakupów przez niemal pół tygodnia, co może poskutkować ograniczeniem dostępu do żywności dla przeciętnego konsumenta.

24 grudnia sklepy otwarte będą tylko do godziny 14, a 25 i 26 - będą całkiem nieczynne. 27 jest niedzielą bez handlu, dlatego wówczas sklepy przez pół tygodnia będą nieczynne.

"W soboty sklepy przeżywają oblężenie. Polacy zostaną zmuszeni do stania w długich kolejkach przed sklepami. Część z nich zrezygnuje zapewne z niektórych zakupów i w ten sposób zostanie pozbawiona dostępu do produktów" - czytamy w przywoływanym przez Dziennik Zachodni oświadczeniu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Rozwiązaniem tego problemu miałoby być zawieszenie zakazu handlu od ostatniej niedzieli listopada (29.11) do końca roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniJasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  5. Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzje
  6. Kordon policji pod TVP, kilkaset osób nie ma zamiaru przestać, ciągłe krzyki i skandowanie. Sytuacja jest gorąca
  7. Nie wszyscy artyści rzucili się na dotacje. Słynny muzyk wyjechał z kraju za chlebem

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News