Alam mieszkanki osiedla. Robotnicy ścięli drzewo. W gałęziach było gniazdo z jajami.

Autor Alicja Guz - 19 Kwietnia 2020
wrona szaraŹródło: fot. Izabela Gromadzka

Robotnicy pracujący na zlecenie dewelopera budującego osiedle na Mokotowie ścięli drzewo, na którym znajdowało się gniazdo wron i prawdopodobnie ich jaja. Sprawę nagłośniła mieszkanka osiedla, której los ptaków nie był obojętny. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Wycinka drzewa na Mokotowie

- Wyszłam na balkon w piątek mniej więcej około południa i zobaczyłam, że trwają prace na podnośniku przy wycince modrzewia, który rósł przy inwestycji Nordic Mokotów 3. Zaczęłam dzwonić na straż miejską i policję. Niestety, zanim ten patrol się pojawił, to panowie już ten modrzew ścięli.Razem z gniazdem - opowiada pani Izabela Gromadzka, która za pośrednictwem posta na Facebooku nagłośniła sprawę.

ścięte drzewo

Chwila zawahania

Z relacji kobiety wynika, że mężczyźni przez moment zastanawiali się, czy drzewo rzeczywiście ścinać. - Mieli taką chwilę zawahania, kiedy zjechali na dół z tym podnośnikiem, ale po dosłownie kilku minutach wznowili pracę i ścieli czubek tego drzewa - opisuje pani Izabela.

Sprawa została zgłoszona

Mieszkanka Mokotowa niezwłocznie powiadomiła odpowiednie służby o incydencie. - Jak patrol przyjechał na miejsce to powiedziano nam, że niestety nic nie mogą zrobić, ponieważ drzewo jest już ścięte, a oni nie byli świadkami. W związku z tym sprawdzili tylko czy deweloper miał pozwolenie na wycinkę - opowiada pani Izabela. - Policjant poradził mi żebym przesłała całą dokumentację na komendę policji. Tak też zrobiłam, wysłałam też dokumenty do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W międzyczasie skontaktowałam się z deweloperem. Wystosował on pismo ze swoim stanowiskiem w tej sprawie - tłumaczy.

Co na to deweloper?

Treść otrzymanego od dewelopera pisma pani Izabela zamieściła w komentarzu pod swoim postem informującym o zajściu. Czytamy w nim: "Jako inwestor bierzemy pełną odpowiedzialność za wycinkę modrzewia przy realizowanej przez nas inwestycji. Nic nie tłumaczy sposobu, w jaki drzewo zostało usunięte przez naszych podwykonawców. Jest to sytuacja niedopuszczalna i w pełni rozumiemy Państwa oburzenie. […] wycinka tego konkretnego modrzewia odbyła się pod warunkiem nasadzenia w pobliżu młodszego okazu, co nastąpi zaraz po zakończeniu prac ziemnych".

Co dalej z ptakami?

- Te ptaki tutaj krążą cały czas w tym miejscu, gdzie ten modrzew rósł - twierdzi pani Izabela. - Z gniazda nie zostało nic. Podejrzewam, że na tym etapie gniazdowania tam były jajka dopiero. Tak wynika z moich doświadczeń, bo ja te ptaki obserwowałam od przeszło roku. I obserwowałam w zeszłym sezonie, jak chowały młode - dodaje. Po przesłaniu nagrań krążących wokół pustego miejsca po drzewie ptaków, pani Izabela otrzymała kolejną wiadomość. Deweloper pisze w niej: "Bardzo nam żal… Wyszło fatalnie i nie uciekamy w żaden sposób od odpowiedzialności. Dla wszystkich w naszej firmy nagranie było prawdziwym szokiem i czujemy się z tym okropnie. Wiem, jak naiwnie to zapewne brzmi, ale my po prostu takich rzeczy nie robimy, to nie w naszym stylu, to nie leży w DNA YIT…".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News