wawainfo.pl

(zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Deweloper kupił 62 hektary terenu FSO. Wiadomo, jakie ma plany

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

To oficjalny koniec FSO na Żeraniu. Teren dawnej fabryki samochodów wykupił deweloper. Wiadomo, jakie ma plany i jak wypowiada się na temat dziedzictwa tego miejsca.

Tajemnicą handlową jest to, ile deweloper zapłacił za 62 hektary tereny dawnej FSO Żerań. Znany jest natomiast plan na przyszłość dla tego miejsca.

FSO Żerań zakupiła firma OKAM. Nie ulega wątpliwości, że działka jest gigantyczna, ale gigantyczna jest również praca, jaka ma zostać wykonana. Co powstanie na terenie dawnego FSO Żerań?

Deweloper kupił FSO Żerań, zbuduje specjalne osiedle

Wiadomość na temat kupna 62 hektarów wchodzących w skład FSO Żerań mogła zaniepokoić osoby, którym z działalnością deweloperów w Warszawie jest mocno nie po drodze.

Budowanie ciasnych, mieszkań oraz niedostosowanie infrastruktury do ilości ludzi, które zamieszkiwać będą kompleksy osiedli to w stolicy codzienność. W przypadku FSO Żerań ma być inaczej.

OKAM ma stworzyć nietypowe osiedle, gdzie industrialny duch okolicy ma być widoczny na pierwszy rzut oka. Zapadające się hale poprodukcyjne zastąpić ma nowoczesny kompleks.

W planie na przyszłość terenu dawnej FSO znajdują się zarówno bloki mieszkalne, jak i przestrzenie handlowe oraz tereny zielone. To wszystko zaplanowano na kupionej 29 lipca przestrzeni FSO od wschodniej strony ul. Jagiellońskiej.

Wielkie nadzieje i wielkie pieniądze

- Kupując teren niegdyś służący do produkcji samochodów, dokonaliśmy jednego z największych tego typu nabyć na rynku w ramach tylko jednej transakcji - informuje w komunikacie Arie Koren, CEO OKAM.

Dodaje jednocześnie, że zagospodarowanie tego terenu do duże wyzwanie. Przeprowadzanie prac zaplanowane jest na kilka, a nawet kilkanaście lat.

- Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji, dlatego inwestycja będzie prowadzona przez nas z poszanowaniem przeszłości oraz poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami - dodaje Arie Koren.

Mieszkańcy liczą, że deweloper uszanuje dziedzictwo FSO

Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi nie ukrywa, że mieszkańcy związani z dziedzictwem FSO mają nadzieję na to, że 62 hektary nie zostaną dosłownie stworzone na nowo.

- Zakup [...] to szansa dla tej części Pragi. Mamy nadzieję, że zapowiedzi inwestora dotyczące utrzymania historycznego charakteru miejsca [...] zostaną spełnione - przekazuje Krzysztof Michalski.

To czy obietnice staną się faktem i nie rozmyją się w czasie, będzie można zreflektować dopiero później. Nie ma jednak wątpliwości, że zakup terenów FSO przez dewelopera to historyczny punkt w kalendarium polskiej motoryzacji.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Trwa śledztwo na temat wypadku w Grębiszewie. Na jakim etapie są śledczy?

  • Warszawa: awaria urządzenia sterowania ruchem. Ruch SKM i KM jest ograniczony

  • Areszt dla mężczyzny, który znęcał się nad 67-letnim ojcem. Policję zawiadomił maltretowany rodzic

Źródło: okam.pl, wawainfo.pl, onet.pl Zdjęcie główne: (zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]