wawainfo.pl Wiadomości Czy można jeść na ulicy posiłek na wynos? GIS wydał jasne oświadczenie
czytelnik

Czy można jeść na ulicy posiłek na wynos? GIS wydał jasne oświadczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Alicja Guz

Niby jest zakaz, ale…

…coraz mniej osób się do niego stosuje. Zgodnie z decyzją rządu oraz rekomendacją Ministerstwa Zdrowia od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Jednak na warszawskich ulicach widać coraz więcej osób, które albo nie noszą maseczki w ogóle, albo używają jej w nieodpowiedni sposób. Do łamania nakazu zakrywania nosa i ust zachęcają słoneczne dni i chęć, by podczas spaceru w słoneczny dzień zjeść np. lody.

Nie ma takiej opcji

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zawiera wyjątków od jego przestrzegania. - Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek - informuje GIS.

Jak w takim razie spożywać jedzenie kupowane "na wynos"?

Na razie wprowadzone restrykcje zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej z jednym wyjątkiem - lokale mogą oferować sprzedaż posiłków "na wynos". Czy oznacza to, że taki posiłek można zjeść gdziekolwiek? Na przykład na ławce w parku czy w drodze na autobus? Nie. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że: "Mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu".

Posiłki z restauracji do zjedzenia od razu

Ważną kwestią jest też sposób przechowywania posiłków zakupionych "na wynos" z lokali gastronomicznych. GIS nie zaleca ich długiego przechowywania. Najlepiej zjeść je od razu po dostarczeniu do domu. Jeśli jednak porcja dania okazuje się zbyt duża i nie chcąc marnować żywności, decydujemy się na jego przechowanie, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • jedzeniu należy zapewnić właściwe warunki chłodnicze (lodówka - poniżej 5°C)

  • dania nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny

  • nigdy nie należy przechowywać resztek posiłków: - Jeśli chcemy przechować część dania, to nałóżmy na talerz ilość, którą zamierzamy spożyć, a resztę od razu umieśćmy w czystym zamykanym pojemniku i włóżmy do lodówki - zachęca GIS

  • posiłki takie jak np. zupy podczas podgrzewania należy doprowadzić do wrzenia, by uzyskać pewność, że na pewno osiągnęła ona temperaturę 70°C

  • inne dania należy odgrzewać do temperatury  powyżej 70° C

Obserwuj nas w
autor
Alicja Guz

Alicja Guz jest redaktorką strony. Zanim zaczęła swoją przygodę z Wawa Info pracowała jako copywriter oraz specjalista ds. Public Relations. Pierwsze doświadczenia w zawodzie zdobywała podczas studiów dziennikarskich na UMCS w Lublinie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy