wawainfo.pl
wypadek autobusu w Warszawie

Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy

Autobus spadł z wiaduktu, kierowca właśnie wychodzi z aresztu. Jest decyzja sądu w sprawie Tomasza U.

15 Września 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Wypadek autobusu w Warszawie, do którego doszło 25 czerwca, ma swój dalszy ciąg na sali sądowej. Decyzją Sądu Okręgowego areszt tymczasowy dla kierowcy autobusu Tomasza U. nie zostanie przedłużony. Mężczyzna wychodzi na wolność, a prokuratur

Wypadek autobusu w Warszawie

Wypadek autobusu w Warszawie, do którego doszło 25 czerwca, odbił się głośnym echem w mediach. Wówczas autobus linii 186 przebijając barierki, spadł z mostu Grota-Roweckiego na Wisłostradę. W wyniku wypadku zginęła pasażerka, a czworo innych podróżujących zostało ciężko rannych. Pierwsze opinie o przyczynie zdarzenia mówiły o zasłabnięciu kierowcy. Po wykonaniu badań okazało się jednak, że Tomasz U., który kierował autobusem, był pod wpływem amfetaminy.

Zobacz wideo na facebook (1)

Zobacz wideo na facebook (2)

Kierowca usłyszał zarzuty

Kierowca autobusu linii 186 został aresztowany i usłyszał m.in. zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku którego jedna osoba poniosła śmierć, a czworo pasażerów zostało ciężko rannych. Prokurator ogłosił również, że Tomasz U. posiadał substancję psychotropową w postaci amfetaminy, którą znaleziono w kabinie kierowcy, w kokpicie pod portfelem z dokumentami kierowcy. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. - Przyznał się do tego, że zażył amfetaminę, zanim rozpoczął zmianę, zanim wsiadł do autobusu - informowała wówczas prokuratura.

Kierowca wychodzi na wolność

Sąd Okręgowy w Warszawie postanowieniem z 15 września dotyczącą Tomasza U. postanowił nie uwzględnić wniosku prokuratora złożonego 7 września i uchylił tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanego. - Prokuratura złożyła wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania do sądu z uwagi na to, że w ocenie prokuratury nie ustały przesłanki, dla których został ten środek zastosowany. Prokurator wskazał również czynności, jakie zamierza przeprowadzić w toku postępowania - poinformowała prokurator Aleksandra Skrzyniarz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Jeśli chodzi o zastosowanie aresztu tymczasowego były przesłanki w postaci obawy bezprawnego utrudniania postępowania, czyli tzw. obawa związana z matactwem, jak również możliwość ucieczki i ukrycia się podejrzanego, a także surowa kara - wyjaśniła.

Prokuratura składa zażalenie

- Prokuratura nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego. Złoży w tej sprawie zażalenie - poinformowała Aleksandra Skrzyniarz. Innego zdania jest obrońca Tomasza U., którego poprosiliśmy o komentarz. - Wszyscy, podejrzany, jego rodzina i obrona, jesteśmy bardzo zadowoleni z postanowienia sądu. Zwyciężyły tutaj dwie ważne kwestie. Pierwsza to względy humanitarne, związane ze stanem zdrowia podejrzanego. Po drugie uznano, że areszt nie jest konieczny z uwagi na materiały, które zostały zebrane - powiedział adwokat podejrzanego Roland Szymczykiewicz.

Sąd zastosował środki zapobiegawcze

Sąd zastosował wobec Tomasza U. środki zapobiegawcze. Jednym z nich jest dozór policji, który polega na zakazie opuszczania miejsca pobytu podejrzanego na czas dłuższy niż 3 dni i obowiązku stawiennictwa we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce policji raz w tygodniu. Co więcej, sąd zastosował wobec Tomasza U. również zakaz kontaktowania się ze świadkami w przedmiotowym postępowaniu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Areszt nie może być karą

Obrońca Tomasza U. Roland Szymczykiewicz w rozmowie z nami podkreślił, że: "Areszt nie może być stosowany jako zastępstwo kary. Jest instytucją stosowaną tylko po to, by zabezpieczyć postępowanie przygotowawcze". Dodał również, że podejrzany nie zamierza nigdzie uciekać, i będzie stawiał się na wszystkie wezwania. Co więcej, zdaniem adwokata: "Warunki w areszcie nie sprzyjały leczeniu urazów doznanych przez podejrzanego podczas wypadku".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >