Do protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatów

Autor Julian Bakuła - 2 Listopada 2020
z ostatniej chwiliŹródło: Piotr Molecki/East News

Do kolejnej edycji protestów i blokad w ramach strajku kobiet odbywających się w poniedziałek (02.11) w Warszawie dołączyli się artyści. Wysuwają oni także własne postulaty, domagając się od państwa pomocy dla twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych poszkodowanych w wyniku obostrzeń epidemicznych.

Już za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na uliceJuż za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na uliceCzytaj dalej

Do strajku kobiet włączają się artyści

W poniedziałek na stołecznych ulicach można się spodziewać nie tylko kolejnych protestów, demonstracji, marszów i blokad w ramach strajku kobiet, ale także analogicznych akcji organizowanych przez artystów.

Postanowili oni zorganizować własne "spacery" po Warszawie, domagając się wsparcia środowisk artystycznych i szeroko rozumianej branży kulturalnej poszkodowanej w wyniku obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Podobne spacery organizowane są tego dnia także w innych rejonach Polski - w Szczecinie, Wrocławiu, Trójmieście czy Krakowie.

Gdzie "spacerują" artyści?

Poniedziałkowy "spacer" artystów po Warszawie ma się rozpocząć pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym o godzinie 17. Organizatorzy upublicznili harmonogram planowanego wydarzenia.

Protest artystów będzie obejmował występy muzyczne, w ramach których uczestnicy będą wykrzykiwać i śpiewać hasła protestacyjne do muzyki rockowej. Następnie mają zostać odczytane postulaty protestacyjne. W końcu protestujący mają udać się pod siedzibę Ministerstwa Kultury przy dźwiękach Preludium c-moll Chopina. Przed siedzibą resortu złożone zostaną żałobne wieńce i znicze oraz "nekrologi polskiej kultury".

Dzisiaj grzeje:
1.Atak na kierowcę, trwa akcja policji. Mężczyzna ugodził go nożem, jest ranny
2. IMGW wdało dobitną opinię nt. noszenia maseczek w miejsach publicznych. Mocne słowa nie wszystkim się spodobają
3. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja

Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaDecyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizjaCzytaj dalej

Czego żądają artyści?

Protestujący artyści, którzy postanowili skoordynować swoją demonstrację z odbywającym się w poniedziałek strajkiem kobiet, domagają się, aby państwo wsparło twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych poszkodowanych w wyniku wprowadzenia obostrzeń epidemicznych.

"Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy" - czytamy w umieszczonym na Facebooku oświadczeniu organizatorów "spacerów" artystów w kilku polskich miastach.

Postulaty artystów

Artyści i organizatorzy wydarzeń kulturalnych domagają się od państwa dopłat do tego rodzaju wydarzeń mających pokryć straty poniesione przez nich z powodu obostrzeń sanitarnych wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Wśród postulatów środowiska artystycznego znajdziemy także zwolnienie ze składek ZUS od marca 2020 roku do końca pandemii dla "samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki".

Środowisko artystyczne domaga się również - jak czytamy w opisie protestu na Facebooku - "rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019". Chcą także powołania Krajowej Rady Artystów Polskich - ciała z inicjatywą ustawodawczą nadzorującego i kontrolującego prace legislacyjne dotyczące środowiska artystycznego. Protestujący żądają ponadto debaty nad Kartą Artysty i stworzeniem "skutecznej ochrony środowiska artystycznego" oraz egzekwowania opłat za treści audiowizualne od zagranicznych nadawców.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Od jutra duże zmiany w komunikacji miejskiej. Metro, autobusy i tramwaje ze zmienionymi rozkładamiOd jutra duże zmiany w komunikacji miejskiej. Metro, autobusy i tramwaje ze zmienionymi rozkładamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczne
  2. Przedziwny wypadek. Pociąg metra zatrzymał się dopiero na... ogonie wieloryba
  3. Rafał Trzaskowski będzie pracował zdalnie. Miał kontakt z osobą chorą, trafił na kwarantannę
  4. Miss Warszawy 2020. Tak wygląda kandydatka ze stolicy, która zawalczy o koronę Miss Polski
  5. Po Warszawie od rana jeździ samochód nadający komunikat. O co chodzi?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tysiące Polaków w żałobie. Nie żyje prawdziwa ikona polskiego sportu, porażająca wiadomość

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News