wawainfo.pl
z ostatniej chwili

Piotr Molecki/East News

Do protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatów

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Do kolejnej edycji protestów i blokad w ramach strajku kobiet odbywających się w poniedziałek (02.11) w Warszawie dołączyli się artyści. Wysuwają oni także własne postulaty, domagając się od państwa pomocy dla twórców i orga

Do strajku kobiet włączają się artyści

W poniedziałek na stołecznych ulicach można się spodziewać nie tylko kolejnych protestów, demonstracji, marszów i blokad w ramach strajku kobiet, ale także analogicznych akcji organizowanych przez artystów.

Postanowili oni zorganizować własne "spacery" po Warszawie, domagając się wsparcia środowisk artystycznych i szeroko rozumianej branży kulturalnej poszkodowanej w wyniku obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Podobne spacery organizowane są tego dnia także w innych rejonach Polski - w Szczecinie, Wrocławiu, Trójmieście czy Krakowie. 

Gdzie "spacerują" artyści?

Poniedziałkowy "spacer" artystów po Warszawie ma się rozpocząć pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym o godzinie 17. Organizatorzy upublicznili harmonogram planowanego wydarzenia. 

Protest artystów będzie obejmował występy muzyczne, w ramach których uczestnicy będą wykrzykiwać i śpiewać hasła protestacyjne do muzyki rockowej. Następnie mają zostać odczytane postulaty protestacyjne. W końcu protestujący mają udać się pod siedzibę Ministerstwa Kultury przy dźwiękach Preludium c-moll Chopina. Przed siedzibą resortu złożone zostaną żałobne wieńce i znicze oraz "nekrologi polskiej kultury".

Czego żądają artyści?

Protestujący artyści, którzy postanowili skoordynować swoją demonstrację z odbywającym się  w poniedziałek strajkiem kobiet, domagają się, aby państwo wsparło twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych poszkodowanych w wyniku wprowadzenia obostrzeń epidemicznych.

"Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy" - czytamy w umieszczonym na Facebooku oświadczeniu organizatorów "spacerów" artystów w kilku polskich miastach.

Postulaty artystów

Artyści i organizatorzy wydarzeń kulturalnych domagają się od państwa dopłat do tego rodzaju wydarzeń mających pokryć straty poniesione przez nich z powodu obostrzeń sanitarnych wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Wśród postulatów środowiska artystycznego znajdziemy także zwolnienie ze składek ZUS od marca 2020 roku do końca pandemii dla "samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki".

Środowisko artystyczne domaga się również - jak czytamy w opisie protestu na Facebooku - "rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019". Chcą także powołania Krajowej Rady Artystów Polskich - ciała z inicjatywą ustawodawczą nadzorującego i kontrolującego prace legislacyjne dotyczące środowiska artystycznego. Protestujący żądają ponadto debaty nad Kartą Artysty i stworzeniem "skutecznej ochrony środowiska artystycznego" oraz egzekwowania opłat za treści audiowizualne od zagranicznych nadawców.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
Poszukiwani są świadkowie wypadku na skrzyżowaniu Esperanto i Anielewicza.

Ulice

Motocyklista nie żyje, dziecko walczy o życie w szpitalu. Pilny apel matki chłopca

Czytaj więcej >