wawainfo.pl > Ulice > Do protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatów
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:23

Do protestu kobiet włączają się artyści. Też wychodzą na ulice, chcą spełnienia postulatów

z ostatniej chwili
Piotr Molecki/East News

Do strajku kobiet włączają się artyści

W poniedziałek na stołecznych ulicach można się spodziewać nie tylko kolejnych protestów, demonstracji, marszów i blokad w ramach strajku kobiet, ale także analogicznych akcji organizowanych przez artystów.

Postanowili oni zorganizować własne "spacery" po Warszawie, domagając się wsparcia środowisk artystycznych i szeroko rozumianej branży kulturalnej poszkodowanej w wyniku obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Podobne spacery organizowane są tego dnia także w innych rejonach Polski - w Szczecinie, Wrocławiu, Trójmieście czy Krakowie. 

Gdzie "spacerują" artyści?

Poniedziałkowy "spacer" artystów po Warszawie ma się rozpocząć pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym o godzinie 17. Organizatorzy upublicznili harmonogram planowanego wydarzenia. 

Protest artystów będzie obejmował występy muzyczne, w ramach których uczestnicy będą wykrzykiwać i śpiewać hasła protestacyjne do muzyki rockowej. Następnie mają zostać odczytane postulaty protestacyjne. W końcu protestujący mają udać się pod siedzibę Ministerstwa Kultury przy dźwiękach Preludium c-moll Chopina. Przed siedzibą resortu złożone zostaną żałobne wieńce i znicze oraz "nekrologi polskiej kultury".

Czego żądają artyści?

Protestujący artyści, którzy postanowili skoordynować swoją demonstrację z odbywającym się  w poniedziałek strajkiem kobiet, domagają się, aby państwo wsparło twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych poszkodowanych w wyniku wprowadzenia obostrzeń epidemicznych.

"Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy" - czytamy w umieszczonym na Facebooku oświadczeniu organizatorów "spacerów" artystów w kilku polskich miastach.

Postulaty artystów

Artyści i organizatorzy wydarzeń kulturalnych domagają się od państwa dopłat do tego rodzaju wydarzeń mających pokryć straty poniesione przez nich z powodu obostrzeń sanitarnych wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Wśród postulatów środowiska artystycznego znajdziemy także zwolnienie ze składek ZUS od marca 2020 roku do końca pandemii dla "samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki".

Środowisko artystyczne domaga się również - jak czytamy w opisie protestu na Facebooku - "rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu, freelancerów oraz na etatach w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019". Chcą także powołania Krajowej Rady Artystów Polskich - ciała z inicjatywą ustawodawczą nadzorującego i kontrolującego prace legislacyjne dotyczące środowiska artystycznego. Protestujący żądają ponadto debaty nad Kartą Artysty i stworzeniem "skutecznej ochrony środowiska artystycznego" oraz egzekwowania opłat za treści audiowizualne od zagranicznych nadawców.

Powiązane