wawainfo.pl
zwierzęta

Pixabay

Czy pogrzeby zwierząt to fanaberia? "To nie są odpady medyczne" - lamentują właściciele

13 Października 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Zwierzęta coraz częściej są traktowane przez ludzi jako członkowie rodziny. Nic więc dziwnego, że grzebowiska, czyli "cmentarze" dla zwierząt zaczynają cieszyć się popularnością również w Polsce. Czy jednak jest to dobra alternatywa dla

Zwierzęta nie są wieczne

Zwierzęta niestety nie są wieczne. Każdy człowiek przygarniający pod swój dach żywe stworzenie musi być tego świadomy. Pupile żyją zdecydowanie krócej od ludzi i w pewnym momencie nadejdzie czas, że będzie trzeba się z nimi pożegnać. Nie jest to łatwe szczególnie dla osób, które przywiązują się do zwierząt i traktują je na równi z innymi członkami rodziny.

Jak pożegnać zwierzaka?

Każda śmierć pupila jest swego rodzaju stratą w życiu człowieka. Gdy umiera bliska osoba, możemy godnie ją pożegnać organizując pogrzeb. A jak jest w sytuacji, gdy bliski jest nam czworonożny przyjaciel? Zdaniem Parlamentu Europejskiego zwierzęta po śmierci stają się niczym więcej jak odpadami, które należy zutylizować. - Padłe zwierzęta domowe stanowią surowiec (...) szczególnego ryzyka i podlegają bezpośredniemu przetworzeniu w zakładzie utylizacyjnym (...), a następnie spopielaniu w zatwierdzonej spalarni - możemy przeczytać w rozporządzeniu PE.

Utylizacja jest koniecznością?

W związku z powyższym po śmierci zwierzaka właściciel może zostawić go u weterynarza, który już współpracuje z firmą utylizacyjną lub samodzielnie zamówić taką usługę w prywatnej firmie. Koniec końców prochy pupila, z którym spędziło się część życia, trafią na śmietnik. Czy tak musi być? Zdecydowanie nie.

Jest inne rozwiązanie

W Polsce coraz popularniejsze stają się grzebowiska, nazywane przez właścicieli czworonogów "cmentarzami dla zwierząt". W Polsce takich miejsc jest zaledwie kilkanaście. Znajdują się między innymi w Toruniu, Bydgoszczy, Szymanowie pod Wrocławiem lub Koniku Nowym pod Warszawą. Co ciekawe, wszystkie powstały z prywatnej inicjatywy. W całym kraju nie ma ani jednego komunalnego grzebowiska dla zwierząt.

Czy to dobre rozwiązanie?

Nasuwa się jednak pytanie, czy grzebowiska dla zwierząt są dobrym rozwiązanie. Kościół katolicki dyskutuje, czy nie jest to górowanie szacunku nad zwierzęciem ponad szacunkiem dla człowieka, i nakazuje zachować umiar. Jeśli jednak wciąć pod uwagę empatię i przywiązanie człowieka do pupila, jak można skazać niewinną istotę na spopielenie i wyrzucenie na śmietnik? Póki co grzebowiska nie są aż tak popularne w Polsce, jak za granicą, chociaż trend ten powoli się zmienia. A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Pogrzeby zwierząt są potrzebne i uzasadnione, czy stały się kolejną fanaberią XXI wieku? Czekamy na Wasze opinie na naszym Facebooku!

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >