Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji

Autor Julian Bakuła - 21 Października 2020
WTP nie radzi sobie z utrzymywaniem rządowych limitów pasażerów komunikacji miejskiej.Źródło: Wawa Info

WTP ma problemy z utrzymywaniem limitów pasażerów komunikacji miejskiej wprowadzonych w związku z obowiązującymi od soboty (17.10) w całym kraju obostrzeniami. Tak było w przypadku autobusu linii 523, którym z pracy jechała we wtorek (20.20) przed godziną 16 reporterka Wawa Info. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznik stołecznego ratusza.

Sytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekSytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekCzytaj dalej

WTP nie radzi sobie z utrzymaniem rządowych limitów w komunikacji miejskiej

WTP ma problemy z utrzymywaniem limitów pasażerów komunikacji miejskiej, jakie od soboty (17.10) obowiązują w Warszawie. W całym kraju - zarówno w sferach żółtych, jak i w czerwonych - limit pasażerów komunikacji miejskiej wynosi - jak dowiadujemy się z rządowego portalu informacyjnego - "50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych." Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już w niedzielę zapowiadał, że mimo zaangażowania wszystkich sił miasto nie ma jak sprostać tym limitom. "Jutro @warszawa wypuści na ulice/tory 100% dostępnego taboru i załóg: 1560 autobusów, 425 tramwajów, 54 pociągi metra i 20 SKM. To i tak nie wystarczy przy narzuconych przez rząd ograniczeniach. Apeluję: przestrzegajmy zaleceń. Jeśli widzisz przepełniony pojazd - nie wsiadaj. Czeka nas ciężki okres w komunikacji miejskiej. Ogłoszone przez rząd limity pasażerów utrudnią podróżowanie. Ale bezpieczeństwo to priorytet. Pomagać w tym trudnym czasie będą Wam informatorzy @WTP_Warszawai funkcjonariusze @SMWarszawa. Proszę Was o cierpliwość i zrozumienie" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Trzaskowskiego na Twitterze. Warszawskie autobusy faktycznie są zatłoczone, o czym przekonała się reporterka Wawa Info, podróżująca we wtorek (20.20) przed godziną 16 autobusem linii 523. Warunki panujące w autobusie (widoczne na zdjęciu poniżej) sugerują, że limity pasażerów to fikcja, a pasażerowie nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń.

 limity

Dzisiaj grzeje:
1. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
2. TVN informuje: rząd chce wprowadzić godzinę policyjną dla części kraju. Za granicą jest tragicznie
3. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawać się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny

Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannęJarosław Kaczyński trafił na kwarantannęCzytaj dalej

Rząd nie konsultował limitów z miastami. Na ulicach Warszawy jest całość taboru

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznik stołecznego ratusza Karolinę Gałecką. - Administracja rządowa w żaden sposób nie konsultowała z miastami, czy mają odpowiednią ilość taboru - mówi Gałecka. - Już w poniedziałek informowaliśmy, że chociaż mamy jedną z największych flot komunikacji miejskiej, to nie jesteśmy w stanie temu sprostać. Potrzebowalibyśmy dodatkowe 1000 autobusów i 100 tramwajów - tłumaczy rzecznik, podkreślając, że aktualnie w użyciu jest całość taboru komunikacji miejskiej, jakim dysponuje miasto. Kontrole wykazują jednak, że mimo tych rygorystycznych obostrzeń przepełnienia pojazdów zdarzają się rzadko. - Na węzłach przesiadkowych mamy obserwatorów Warszawskiego Transportu Publicznego, którzy zliczają pasażerów, żeby wiedzieć, gdzie jest największe zatłoczenie. Tam, gdzie jest na to największe zapotrzebowanie, kierujemy dodatkowe autobusy. Do godziny 9 rano we wtorek na blisko 2700 kontroli, które były wykonywane, odnotowano zaledwie 89 przepełnień na niektórych liniach. Tych przepełnień nie ma dużo pomimo tych surowych restrykcji. W poniedziałek i we wtorek do godziny 9 rano sięgały one 1 proc. - tłumaczy Gałecka.

Podejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówPodejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzenia
  2. Tragedia na Mazowszu - Ojciec przypadkowo zabił córeczkę
  3. Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek
  4. Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannę
  5. Tragiczne wieści obiegły media z samego rana. Nie żyje wybitny Polski aktor
  6. Prof. Simon nie zostawił suchej nitki na antycovidovcach. “Trzeba pomocy psychiatrycznej”
  7. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News