Oddział geriatryczny ze sprzętem WOŚP zlikwidowany. Wojewoda przeznaczy go do walki z COVID

Autor Julian Bakuła - 21 Października 2020
Szpital Wolski, WarszawaŹródło: Wikimedia Commons, masti, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

WOŚP przez lata przeznaczała zebrane w ramach swoich akcji pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla seniorów przeznaczonego do oddziału geriatrycznego Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka. Teraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zadecydował o likwidacji całego oddziału z 36 łóżkami i przekształceniu go w oddział zakaźny dla chorych na COVID-19. Dyrektor szpitala nie podjął zleconych działań, twierdząc, że tak szybka ewakuacja starszych pacjentów z wielochorobowością może stanowić zagrożenia dla ich życia. Złożył także odwołanie od decyzji wojewody, argumentując, że wydzielił już w szpitalu miejsce dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Wojewoda likwiduje oddział dla seniorów wyposażony w sprzęt WOŚP

WOŚP przez lata inwestowała pieniądze uzyskane ze zbiórek organizowanych w ramach finałów swoich akcji w specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla seniorów na oddziale geriatryczno-internistycznym Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Jest to największy tego typu oddział w Warszawie. Jednak na początku października - jak alarmuje Jerzy Owsiak oraz Gazeta Wyborcza - wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zadecydował o likwidacji oddziału z 36 łóżkami i przekształceniu go w oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19.

Coś kosztem czegoś

"To decyzja, z którą trudno dyskutować, kiedy chodzi o ratowanie życia ludzkiego. Szkoda, że w ten sposób straciliśmy jeden, jedyny oddział geriatryczny, których w całej Polsce jest tak niewiele. I jak jesteśmy przy tych innych oddziałach geriatrycznych, to chciałbym poinformować, że obawiam się, że ktoś jeszcze będzie chciał zająć pozostałe 8 253 łóżka, które Fundacja zakupiła dla seniorów z funduszy społecznych. Z tego miejsca w imieniu Fundacji proszę o zaprzestanie dalszych podobnych działań, które zdestabilizują całkowicie opiekę ludzi w podeszłym wieku" - napisał 12 października Jerzy Owsiak.

Sprzeciw wobec decyzji wojewody

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dyrektor Szpitala Wolskiego nie zastosował się do decyzji wojewody, argumentując swój sprzeciw faktem, że - dostosowując się do wcześniejszych zaleceń - zorganizował już w szpitalu oddział przeznaczony dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem: 8-łóżkowe izolatorium. Przeciwko likwidacji oddziału geriatrycznego opowiada się także poseł KO Michał Szczerba, zwracając uwagę, że raptowna ewakuacja pacjentów po 75. roku życia z wielochorobowością stanowiłaby zagrożenie dla ich życia. Dyrektor Szpitala Wolskiego złożył w związku z tym odwołanie od decyzji wojewody mazowieckiego.

Dyrektor złożył odwołanie

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w odwołaniu od decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o likwidacji oddziału geriatrycznego dyrektor Szpitala Wolskiego wskazuje na brak podstawy prawnej takich działań. Jego zdaniem decyzja opiera się na przepisach, które wygasły wraz z końcem września. Dyrektor zawiadomił o tym fakcie premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei poseł KO Michał Szczerba przyznaje, że istnieje potrzeba stworzenia dodatkowych miejsc dla pacjentów chorujących na COVID-19, lecz nie można tego robić kosztem seniorów. - Te miejsca dla zakażonych koronawirusem trzeba stworzyć, ale nie likwidować oddziału i to z dnia na dzień. Nie chodzi tylko o łóżka. Personel tego oddziału to nie wirusolodzy. Wzywam do dialogu, apeluję, by wojewoda skonsultował się z miastem, bo miasto ma inne lokalizacje dla chorych z koronawirusem - przywołuje słowa Szczerby Gazeta Wyborcza.

Wojewoda się upiera

Innego zdania jest urząd wojewody, który stoi na stanowisku, że zgodnie z dostępnymi informacjami oddział geriatryczny na Woli spełnia warunki do przekształcenia go w oddział zakaźny dla pacjentów z COVID-19. Rzecznik wojewody twierdzi również, że tego typu decyzje są konsultowane ze szpitalami. - Kontaktujemy się z dyrektorami szpitali. Urzędy też są w kontakcie. Co tydzień odbywa się posiedzenie zespołu przy NFZ, w którym uczestniczą przedstawiciele wojewody i wiceprezydent Rabiej. Tam są omawiane plany działań, więc obie strony je znają - mówi przywoływana przez Gazetę Wyborczą Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News