wawainfo.pl
Szpital Wolski, Warszawa

Wikimedia Commons, masti, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Oddział geriatryczny ze sprzętem WOŚP zlikwidowany. Wojewoda przeznaczy go do walki z COVID

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

WOŚP przez lata przeznaczała zebrane w ramach swoich akcji pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla seniorów przeznaczonego do oddziału geriatrycznego Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka. Teraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zade

Wojewoda likwiduje oddział dla seniorów wyposażony w sprzęt WOŚP

WOŚP przez lata inwestowała pieniądze uzyskane ze zbiórek organizowanych w ramach finałów swoich akcji w specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla seniorów na oddziale geriatryczno-internistycznym Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Jest to największy tego typu oddział w Warszawie. Jednak na początku października - jak alarmuje Jerzy Owsiak oraz Gazeta Wyborcza - wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zadecydował o likwidacji oddziału z 36 łóżkami i przekształceniu go w oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19.

Coś kosztem czegoś

"To decyzja, z którą trudno dyskutować, kiedy chodzi o ratowanie życia ludzkiego. Szkoda, że w ten sposób straciliśmy jeden, jedyny oddział geriatryczny, których w całej Polsce jest tak niewiele. I jak jesteśmy przy tych innych oddziałach geriatrycznych, to chciałbym poinformować, że obawiam się, że ktoś jeszcze będzie chciał zająć pozostałe 8 253 łóżka, które Fundacja zakupiła dla seniorów z funduszy społecznych. Z tego miejsca w imieniu Fundacji proszę o zaprzestanie dalszych podobnych działań, które zdestabilizują całkowicie opiekę ludzi w podeszłym wieku" - napisał 12 października Jerzy Owsiak. 

Sprzeciw wobec decyzji wojewody 

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dyrektor Szpitala Wolskiego nie zastosował się do decyzji wojewody, argumentując swój sprzeciw faktem, że  - dostosowując się do wcześniejszych zaleceń - zorganizował  już w szpitalu oddział przeznaczony dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem: 8-łóżkowe izolatorium. Przeciwko likwidacji oddziału geriatrycznego opowiada się także poseł KO Michał Szczerba, zwracając uwagę, że raptowna ewakuacja pacjentów po 75. roku życia z wielochorobowością stanowiłaby zagrożenie dla ich życia. Dyrektor Szpitala Wolskiego złożył w związku z tym odwołanie od decyzji wojewody mazowieckiego. 

Dyrektor złożył odwołanie 

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w odwołaniu od decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o likwidacji oddziału geriatrycznego dyrektor Szpitala Wolskiego wskazuje na brak podstawy prawnej takich działań. Jego zdaniem decyzja opiera się na przepisach, które wygasły wraz z końcem września. Dyrektor zawiadomił o tym fakcie premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei poseł KO Michał Szczerba przyznaje, że istnieje potrzeba stworzenia dodatkowych miejsc dla pacjentów chorujących na COVID-19, lecz nie można tego robić kosztem seniorów. - Te miejsca dla zakażonych koronawirusem trzeba stworzyć, ale nie likwidować oddziału i to z dnia na dzień. Nie chodzi tylko o łóżka. Personel tego oddziału to nie wirusolodzy. Wzywam do dialogu, apeluję, by wojewoda skonsultował się z miastem, bo miasto ma inne lokalizacje dla chorych z koronawirusem - przywołuje słowa Szczerby Gazeta Wyborcza.

Wojewoda się upiera

Innego zdania jest urząd wojewody, który stoi na stanowisku, że zgodnie z dostępnymi informacjami oddział geriatryczny na Woli spełnia warunki do przekształcenia go w oddział zakaźny dla pacjentów z COVID-19. Rzecznik wojewody twierdzi również, że tego typu decyzje są konsultowane ze szpitalami. - Kontaktujemy się z dyrektorami szpitali. Urzędy też są w kontakcie. Co tydzień odbywa się posiedzenie zespołu przy NFZ, w którym uczestniczą przedstawiciele wojewody i wiceprezydent Rabiej. Tam są omawiane plany działań, więc obie strony je znają - mówi przywoływana przez Gazetę Wyborczą Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Tagi:

COVID-19mazowieckieMazowszekoronawirusKoronawirus w WarszawieWOŚPWola

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Mogielnica. Tragedia na budowie, nie żyje mężczyzna

Czytaj więcej >
Nie żyje Leokadia Zofia Grabowska, ps. "Kociak". Walczyła w Powstaniu Warszawskim

Odszedł kolejny Powstaniec Warszawski. W wieku 98 lat zmarła Leokadia Zofia Grabowska

Czytaj więcej >

Żuromin. Nawałnica zerwała dach sklepu

Czytaj więcej >
Pixabay/ninocare - zdjęcie ilustracyjne

Konstancin-Jeziorna: kobieta boso i w samej piżamie pobiegła na komisariat

Czytaj więcej >