wawainfo.pl
Strajk w Warszawie

Jan Bielecki/East News

Jutro ogromny strajk w Warszawie. Górnicy i przedsiębiorcy wyjdą na ulice, będą utrudnienia

15 Maja 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Na sobotę 16 maja zaplanowany jest Ogólnopolski Strajk Generalny, w którym udział wezmą m.in. przedsiębiorcy i górnicy. Czy i tym razem protest zakończy się interwencją policji? | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze

Kiedy odbędzie się strajk?

Ogólnopolski Strajk Generalny to kontynuacja strajku przedsiębiorców, który miał miejsce 7 i 8 maja. Zaplanowany jest na 16 maja, a organizatorzy przypuszczają, że weźmie w nim udział nawet 10 tys. osób. Strajk ma się rozpocząć o godzinie 15:00 na Placu Zamkowym i trwać do godziny 21:00. Planowana trasa, którą będą się poruszać strajkujący, obejmuje Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, ulice Wiejską, ulicę Piękną oraz Aleje Ujazdowskie. Organizatorzy nie wykluczają również przedłużenia strajku do 31 maja i utworzenia miasteczka namiotowego przy Kancelarii Rady Ministrów, o czym informują w dokumencie umieszczonym na stronie wydarzenia.

Strajk "Przeciwko rządom PiS"

Na facebookowej stronie wydarzenia, jakim jest Ogólnopolski Strajk Generalny, czytamy: "Mamy już dość niekompetentnych polityków rządzących Polską, mamy już dość bezprawia, ograniczania praw obywatelskich i niszczenia gospodarki. Naszym jedynym żądaniem jest natychmiastowa dymisja rządu PiS który nie chroni nas przed zagrożeniami, niszczy nasze miejsca pracy i pozbawia nas środków do życia". Ten jeden postulat ma łączyć w sobie żądania wszystkich grup społecznych i zawodowych biorących udział w strajku.

Górnicy też przyjadą

Na Wawa Info pisaliśmy o planach dołączenia do warszawskiego strajku również górników ze Śląska. Brać Górnicza potwierdziła te informacje na swoim profilu facebookowym. Umieściła również listę postulatów, z którymi górnicy wyruszają do stolicy. Wśród nich jest wypowiedzenie pakietu klimatycznego, ochrona rodzimego rynku węgla, optymalizacja opodatkowania, restrukturyzacja zatrudnienia i opracowanie polityki energetyczno-wydobywczej.

Legalny czy nielegalny?

Organizatorzy Ogólnopolskiego Strajku Generalnego utrzymują, że tym razem strajk będzie całkowicie legalny. Wystąpili bowiem do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy o zgodę na przeprowadzenie protestu. Na facebookowej stronie wydarzenia dla potwierdzenia udostępnili skan zawiadomienia o zgromadzeniu, które nadali 11 maja. Jak informuje Karolina Gałecka z Urzędu Miasta: "Cały czas obowiązuje rozporządzenie administracji rządowej o zakazie zgromadzeń. W związku z tym, na pewno Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie zarejestrowało żadnego zgromadzenia. A jeżeli nie zarejestrowało, to będzie to zgromadzenie nielegalne".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >