Pasterka i msze w Boże Narodzenie z kościołów w Warszawie. Gdzie i o której oglądać transmisje online?

Autor Julian Bakuła - 24 Grudnia 2020
Transmisje mszy świętych w Wigilię, pierwszy dzień świąt i 26 grudniaŹródło: East News

Ze względu na obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa tegoroczne święta będą wyglądały inaczej niż zwykle. Tak samo będzie z pasterką i mszami, które odprawione w wersji online. Warszawskie parafie umożliwią wiernym zdalny udział w nabożeństwach w Wigilię oraz w pierwszy i drugi dzień świąt.

Msze święte w rygorze sanitarnym

Ze względu na konieczność zachowywania odpowiedniego - co najmniej 1,5-metrowego - dystansu pomiędzy wiernymi w kościołach obowiązulimity uczestników mszy świętych dostosowane do powierzchni świątyni - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W trakcie mszy świętej wierni powinni ponadto zakrywać usta i nos.

W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się msze święte online czy zdalne, które sami kapłani odprawiają co prawda w świątyniach, transmitując je jednak w internecie i w ten sposób umożliwiając wiernym udział w nabożeństwie na odległość, bez narażania własnego zdrowia i zdrowia innych członków parafii.

Jeszcze w październiku kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, ogłosił w związku z obostrzeniami epidemicznymi dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, a nieuczestniczenie w niej nie jest uznawane za grzech.

Pasterka w Warszawie

W parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy Tamce pasterka odbędzie się tradycyjnie o północy i poprzedzona zostanie nabożeństwem biblijnym o godzinie 23:30. Transmisja pasterki dostępna będzie - podobnie jak transmisje regularnych mszy świętych - na stronie parafii na Facebooku. Podobną transmisję o północy prowadzić będzie parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Muranowie.

Z powodu obowiązujących obostrzeń dot. limitu wiernych Pasterka o północy, której przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz, będzie transmitowana poprzez naszą stronę internetową www.faustyna.milosierdzie.pl

Opublikowany przez Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie Środa, 23 grudnia 2020

W pasterce na odległość będą mogli o północy wziąć udział także wierni z parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na transmisję online pasterki zaplanowanej na godzinę 21 zdecydowała się również starokatolicka parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ulicy Wolskiej. Transmisja z kościoła mariawitów także dostępna będzie na Facebooku.

Pierwszy dzień świąt

Świątynia Opatrzności Bożej transmitować będzie również msze święte w uroczystość Bożego Narodzeniaw godzinach 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 19.00 i 20.30. W pierwszy dzień świąt msze odprawiane według porządku niedzielnego - z pominięciem mszy o godzinie 7 - oglądać będzie można na kanale Youtube parafii św. Dominika na Służewiu.

Podobne transmisje mszy świętych odprawianych według porządku niedzielnego prowadzić będzie w Boże Narodzenie parafia św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej oraz - w godzinach 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 19.30 - parafia Świętej Rodziny w Ursusie.

Drugi dzień świąt

Transmisję mszy świętej w sobotę (26.12), w dniu św. Szczepana, pierwszego męczennika, prowadzić będzie o godzinie 12:30 parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Msze święte o godzinie 10 i 11:30transmitowane będą tego dnia także przez parafię Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. O godzinie 10:30 zdalnie uczestniczyć będzie można również w mszy w parafii Dzieciątka Jezus na Źoliborzu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News