Pasterka i msze w Boże Narodzenie z kościołów w Warszawie. Gdzie i o której oglądać transmisje online?

Autor Julian Bakuła - 24 Grudnia 2020
Transmisje mszy świętych w Wigilię, pierwszy dzień świąt i 26 grudniaŹródło: East News

Ze względu na obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa tegoroczne święta będą wyglądały inaczej niż zwykle. Tak samo będzie z pasterką i mszami, które odprawione w wersji online. Warszawskie parafie umożliwią wiernym zdalny udział w nabożeństwach w Wigilię oraz w pierwszy i drugi dzień świąt.

Msze święte w rygorze sanitarnym

Ze względu na konieczność zachowywania odpowiedniego - co najmniej 1,5-metrowego - dystansu pomiędzy wiernymi w kościołach obowiązulimity uczestników mszy świętych dostosowane do powierzchni świątyni - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W trakcie mszy świętej wierni powinni ponadto zakrywać usta i nos.

W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się msze święte online czy zdalne, które sami kapłani odprawiają co prawda w świątyniach, transmitując je jednak w internecie i w ten sposób umożliwiając wiernym udział w nabożeństwie na odległość, bez narażania własnego zdrowia i zdrowia innych członków parafii.

Jeszcze w październiku kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, ogłosił w związku z obostrzeniami epidemicznymi dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, a nieuczestniczenie w niej nie jest uznawane za grzech.

Pasterka w Warszawie

W parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy Tamce pasterka odbędzie się tradycyjnie o północy i poprzedzona zostanie nabożeństwem biblijnym o godzinie 23:30. Transmisja pasterki dostępna będzie - podobnie jak transmisje regularnych mszy świętych - na stronie parafii na Facebooku. Podobną transmisję o północy prowadzić będzie parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Muranowie.

Z powodu obowiązujących obostrzeń dot. limitu wiernych Pasterka o północy, której przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz, będzie transmitowana poprzez naszą stronę internetową www.faustyna.milosierdzie.pl

Opublikowany przez Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie Środa, 23 grudnia 2020

W pasterce na odległość będą mogli o północy wziąć udział także wierni z parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na transmisję online pasterki zaplanowanej na godzinę 21 zdecydowała się również starokatolicka parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ulicy Wolskiej. Transmisja z kościoła mariawitów także dostępna będzie na Facebooku.

Porażający telefon na 112. Policjanci musieli działać szybkoPorażający telefon na 112. Policjanci musieli działać szybkoCzytaj dalej

Pierwszy dzień świąt

Świątynia Opatrzności Bożej transmitować będzie również msze święte w uroczystość Bożego Narodzeniaw godzinach 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 19.00 i 20.30. W pierwszy dzień świąt msze odprawiane według porządku niedzielnego - z pominięciem mszy o godzinie 7 - oglądać będzie można na kanale Youtube parafii św. Dominika na Służewiu.

Podobne transmisje mszy świętych odprawianych według porządku niedzielnego prowadzić będzie w Boże Narodzenie parafia św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej oraz - w godzinach 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 19.30 - parafia Świętej Rodziny w Ursusie.

Drugi dzień świąt

Transmisję mszy świętej w sobotę (26.12), w dniu św. Szczepana, pierwszego męczennika, prowadzić będzie o godzinie 12:30 parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Msze święte o godzinie 10 i 11:30transmitowane będą tego dnia także przez parafię Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. O godzinie 10:30 zdalnie uczestniczyć będzie można również w mszy w parafii Dzieciątka Jezus na Źoliborzu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News