wawainfo.pl > Wiadomości > Nad głowami warszawiaków będą latać drony transportowe. Co będą przewozić?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:23

Nad głowami warszawiaków będą latać drony transportowe. Co będą przewozić?

Nad Warszawą kursować będą drony transportowe.
Urząd Lotnictwa Cywilnego - ulc.gov.pl

Nad Warszawą poszybują drony

W Warszawie powstaje dronowy system transportowy, który ma usprawnić działania służby zdrowia w zakresie diagnostyki koronawirusa. Uruchomiony zostanie powietrzny most transportowy pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a szpitalem tymczasowym na stadionie PGE Narodowym, którym drony przewozić będą próbki wymazowe i próbki krwi. 

Na początek mostem powietrznym latać mają regularnie dwa drony. 7,5-kilometrową trasę mają pokonywać w 8 minut. Drony wyposażone będą w specjalne zabezpieczenia magnetyczne broniące dostępu do nich osobom postronnym. Transpondery ADS-B i FLARM pozwolą z kolei na śledzenie trasy ich lotu przez służby ruchu lotniczego. 

Firma Spartaqs wspiera szpitale

Cała inicjatywa ma szanse na realizację dzięki prywatnej firmie. "Firma Spartaqs zadeklarowała wsparcie szpitala CSK MSWiA w walce z COVID-19 poprzez technologię, którą posiada. Chodzi o technologię dronoidów cargo - skomputeryzowanych robotów latających. Firma ma podpisany list intencyjny na opracowanie systemu transportu dronami, który będzie wspomagać transport medyczny" - przywołuje słowa Dariusza Werschnera z firmy Spartaqs Polska Agencja Prasowa. 

Do transportu próbek ze stołecznych szpitali firma Spartaqs udostępniać będzie drony typu Hermes własnej produkcji wyposażone w szereg zabezpieczeń na wypadek awarii. "Na wyposażeniu mają tzw. redundantne systemy bezpieczeństwa, dublujące newralgiczne elementy dronoida i zapewniające bezproblemowe wykonanie misji nawet w trudnych warunkach" - informuje Polska Agencja Prasowa.

Strefa powietrzna dla dronów

Pierwsze loty dronów transportowych nad Warszawą odbyły się już w kwietniu, jednak od uruchomienia lotów rutynowych potrzebne było jeszcze wyznaczenie specjalnej strefy powietrznej oraz dwóch lądowisk - po jednym dla każdej placówki: Szpitala Narodowego oraz CSK MSWiA przy ul. Wołoskiej.

Każdego z tych dwóch lądowisk sprawowany ma być nadzór nad lotami dronów. W najbliższy poniedziałek (09.11) odbędą się kolejne loty testowe, po których zaczną być wdrażane loty rutynowe. W ciągu dwóch tygodni możemy spodziewać się uruchomienia regularnych lotów dronów transportowych nad Warszawą. 

Miasto też pomoże w transporcie

To już kolejne rozwiązanie mające usprawniać pracę stołecznych szpitali przeciążonych z powodu epidemii koronawirusa, o którym informujemy w ostatnich dniach. W czwartek pisaliśmy o specjalnych autobusach, które władze Warszawy przeznaczą do transportu chorych na COVID-19 do Szpitala Narodowego. Dwa 12-metrowe autobusy wyposażone zostaną w stanowiska z tlenem, a do kierowania nimi Szpital Narodowy przeszkoli z procedur sanitarnych 20 kierowców wyznaczonych przez MZA.

Z czasem - w razie potrzeby - flota autobusów przeznaczonych do transportu chorych może zostać powiększona. "W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - skomentował inicjatywę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Powiązane