Nad głowami warszawiaków będą latać drony transportowe. Co będą przewozić?

Już wkrótce ponad Warszawą, pomiędzy szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym a szpitalem MSWiA, poszybują drony transportowe. Ten most powietrzny ma służyć do transportu próbek wymazowych i próbek krwi oraz ma pozwolić na dostarczanie ich z placówki do placówki w 8 minut. W ciągu najbliższych dwóch tygodni uruchomione zostaną pierwsze loty dronów nad Warszawą.
Nad Warszawą poszybują drony
W Warszawie powstaje dronowy system transportowy, który ma usprawnić działania służby zdrowia w zakresie diagnostyki koronawirusa. Uruchomiony zostanie powietrzny most transportowy pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a szpitalem tymczasowym na stadionie PGE Narodowym, którym drony przewozić będą próbki wymazowe i próbki krwi.
Na początek mostem powietrznym latać mają regularnie dwa drony. 7,5-kilometrową trasę mają pokonywać w 8 minut. Drony wyposażone będą w specjalne zabezpieczenia magnetyczne broniące dostępu do nich osobom postronnym. Transpondery ADS-B i FLARM pozwolą z kolei na śledzenie trasy ich lotu przez służby ruchu lotniczego.
Firma Spartaqs wspiera szpitale
Cała inicjatywa ma szanse na realizację dzięki prywatnej firmie. "Firma Spartaqs zadeklarowała wsparcie szpitala CSK MSWiA w walce z COVID-19 poprzez technologię, którą posiada. Chodzi o technologię dronoidów cargo - skomputeryzowanych robotów latających. Firma ma podpisany list intencyjny na opracowanie systemu transportu dronami, który będzie wspomagać transport medyczny" - przywołuje słowa Dariusza Werschnera z firmy Spartaqs Polska Agencja Prasowa.
Do transportu próbek ze stołecznych szpitali firma Spartaqs udostępniać będzie drony typu Hermes własnej produkcji wyposażone w szereg zabezpieczeń na wypadek awarii. "Na wyposażeniu mają tzw. redundantne systemy bezpieczeństwa, dublujące newralgiczne elementy dronoida i zapewniające bezproblemowe wykonanie misji nawet w trudnych warunkach" - informuje Polska Agencja Prasowa.
Dzisiaj grzeje:
1.Będzie kolejna akcja w Warszawie, są już zapowiedzi. Kobietom coraz bardziej puszczają nerwy
2. Stało się, stan wyjątkowy od poniedziałku w całym kraju. Ważna zagraniczna wiadomość dla podróżnych chcących odwiedzić rajski kraj
3. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez
Strefa powietrzna dla dronów
Pierwsze loty dronów transportowych nad Warszawą odbyły się już w kwietniu, jednak od uruchomienia lotów rutynowych potrzebne było jeszcze wyznaczenie specjalnej strefy powietrznej oraz dwóch lądowisk - po jednym dla każdej placówki: Szpitala Narodowego oraz CSK MSWiA przy ul. Wołoskiej.
Każdego z tych dwóch lądowisk sprawowany ma być nadzór nad lotami dronów. W najbliższy poniedziałek (09.11) odbędą się kolejne loty testowe, po których zaczną być wdrażane loty rutynowe. W ciągu dwóch tygodni możemy spodziewać się uruchomienia regularnych lotów dronów transportowych nad Warszawą.
Miasto też pomoże w transporcie
To już kolejne rozwiązanie mające usprawniać pracę stołecznych szpitali przeciążonych z powodu epidemii koronawirusa, o którym informujemy w ostatnich dniach. W czwartek pisaliśmy o specjalnych autobusach, które władze Warszawy przeznaczą do transportu chorych na COVID-19 do Szpitala Narodowego. Dwa 12-metrowe autobusy wyposażone zostaną w stanowiska z tlenem, a do kierowania nimi Szpital Narodowy przeszkoli z procedur sanitarnych 20 kierowców wyznaczonych przez MZA.
Z czasem - w razie potrzeby - flota autobusów przeznaczonych do transportu chorych może zostać powiększona. "W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - skomentował inicjatywę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Posłowie chcą kierowania kobiet w ciąży z wadą letalną płodu do hospicjum perinatalnego. Oferują im też pomoc duchownych
- Nadchodzi najmocniejsze Audi w historii. Będzie elektryczne
- Prawie tysiąc nauczycieli z Warszawy zakażonych koronawirusem. Ratusz właśnie pokazał najnowsze dane
- Pilny apel policji, funkcjonariusz nie może dłużej czekać. Potrzebna jest pomoc dla aspiranta
- Narodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie Narodowym
- IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
- Tragiczne wieści z samego rana. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu, przerażający wypadek
