W poniedziałek w Warszawie zawyją syreny

Autor Mateusz Dolak - 18 Kwietnia 2021
Źródło: wawainfo.pl

Dlaczego w Warszawie wyją syreny - to pytanie będą zadawali mieszkańcy Warszawy w poniedziałek 19 kwietnia. Przypominamy, tego dnia przypadnie 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, miasto przygotowało szereg uroczystości.

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim po raz 9. zostanie zorganizowana akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Razem z ratuszem za jej przygotowanie odpowiada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2021 roku, będzie ona jednak w innej formule niż dotychczas.

- Pandemia ogranicza organizację otwartych, dużych spotkań, ale program tegorocznej akcji Żonkile jest bardzo bogaty. Przed nami koncerty, debaty, wykłady, pokazy filmowe skierowane zarówno do młodszej jak i dorosłej publiczności - zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

I od razu dodał, że mieszkańcy będą mogli w nich uczestniczyć tylko online. - Jestem przekonany, że będzie to czas głębokiej refleksji i wspólnego wspomnienia o jednym z dwóch ważnych warszawskich powstań. Dołączmy do akcji Żonkile. Pokażmy, że łączy nas pamięć - stwierdził Trzaskowski.

Nie ma ani jednego wolnego roweru, ogromna kolejka po lody i gofry. Tłumy wyszły na uliceNie ma ani jednego wolnego roweru, ogromna kolejka po lody i gofry. Tłumy wyszły na uliceCzytaj dalej

Żonkile to symbol pamięci o powstaniu. Dlaczego? Bo Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB w rocznice powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu po śmierci Edelmana w 2009 roku.

Akcja organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat powstania.

Jak będą wyglądały obchody?

Zaczną się już w niedzielę. O godzinie 11 w serwisie YouTube i na Facebooku będzie transmitowany koncert "Josimowe Koraliki". Wydarzenie ma przypomnieć postać Josimy Feldschuh, która była pianistką i kompozytorką z warszawskiego getta.

Na godzinę 18 zaplanowano dyskusję z Sylwią Chutnik, Karoliną Szymaniak i Zuzanną Hertzberg, na temat kobiet walczących w powstaniu.

Z kolei, w poniedziałek, na kanale Muzeum Historii Żydów POLIN znajdą się premiery edukacyjnych słuchowisk dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6. Na YouTube znajdziemy też premierę filmu "Muranów - Dzielnica Północna" - przeznaczonego dla uczniów klas starszych.

Główne uroczystości zaczną się jednak w południe. O godzinie 12 przez minutę w całej Warszawie zawyją syreny. Następnie, odbędą się obchody przed pomnikiem Bohaterów Getta.

Na godzinę 15 zaplanowano emisję filmowej opowieści o bojowniczkach z powstania, a o 18 zacznie się transmisja rozmowy z Krystyną Budnicką, która przeżyła powstanie w getcie.

- W 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Żydowski Instytut Historyczny w symboliczny sposób uhonoruje grupę Oneg Szabat, która przyczyniła się do ukrycia bezcennego zbioru - tak zwanego Archiwum Ringenbluma. Kolekcja, zawierająca ponad 35 tys. stron dokumentów, na które składają się między innymi akta oficjalnych instytucji, dzienniki, listy oraz zdjęcia, jest wpisana na listę UNESCO „Pamięć Świata” - jako zabytek światowego dziedzictwa. Upamiętnienie Oneg Szabat odbędzie się 19 kwietnia 2021 roku przy ul. Nowolipki 28 - dokładnie w miejscu odnalezienia Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego - informuje stołeczny ratusz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: wawainfo.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News