wawainfo.pl
Czy będzie można  jeździć na Veturilo?

Tomasz Kuran (meteor2017), CC

W poniedziałek znikają pierwsze obostrzenia. Czy będzie można jeździć rowerem miejskim?

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Od 20 kwietnia wejdzie w życie zaktualizowane rozporządzenie dotyczące ograniczeń, nakazów oraz zakazów związanych z pandemią koronawirusa. Obywatele będą mogli wychodzić z domów w celach rekreacyjnych, a parki i lasy zostaną ponownie

Nowe obostrzenia od 20 kwietnia

Zaktualizowane rozporządzenie umożliwi obywatelom przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, z zachowaniem odstępu i z zasłoniętym nosem oraz ustami. Otwarte zostaną także parki i lasy, z wyłączeniem placów zabaw. Samodzielnie, bez opieki dorosłego będą mogły przemieszczać się również osoby powyżej 13 roku życia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zakaz korzystania z rowerów miejskich

Jak czytamy w zaktualizowanym rozporządzeniu, zakaz korzystania z rowerów miejskich został utrzymany. To wywołało oburzenie dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - Polska jest najprawdopodobniej jedynym europejskim państwem, które na poziomie krajowym zakazało korzystania tego rodzaju usługi. Jednocześnie rozporządzenie ponownie milczy na temat innych współdzielonych środków transportu. W sytuacji luzowania ograniczeń dotyczących przemieszczania się, zakazu ten wydaje się jeszcze bardziej niezrozumiały niż w momencie jego wprowadzenia - informuje Łukasz Puchalski, który jest jednocześnie pełnomocnikiem prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Miasto zgłosiło uwagi

Zaktualizowane rozporządzenie podlega konsultacjom społecznym. Do 18 kwietnia do godziny 13 można było składać uwagi co do treści dokumentu. W związku z tym Łukasz Puchalski w imieniu stolicy zgłosił swoje zastrzeżenia. - Rządowym rozporządzeniem z 1 kwietnia rower miejski został zdegradowany do roli czysto rekreacyjnej i zakazany w pakiecie z parkami, bulwarami i lasami. Teraz jednak mimo złagodzenia obostrzeń dotyczących rekreacji rowery miejskie pozostają w przysłowiowej "zamrażarce". Utrzymanie w takiej sytuacji całkowitego zakazu wydaje się nam niezrozumiałe i niemające żadnego związku z pandemią. Wielokrotnie pisaliśmy o pozytywnej transportowej roli, jaką spełnia - informuje Łukasz Puchalski. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Akcja służb w Lesie Kabackim (zdj. ilustracyjne)

Wiadomości

23-letnia Karolina nie żyje. Jej ciało znaleziono w Lesie Kabackim

Czytaj więcej >
W Warszawie trwa protest Agrounii.

Wiadomości

Akcja rolników w Warszawie, są mocno wkurzeni. Przyjechali przed Biedronki i rozdają ziemniaki

Czytaj więcej >
Pół nagi mężczyzna na Grochowie zaniepokoił wiernych z pobliskiego kościoła.

Wiadomości

Skandal podczas mszy świętej. Przed kościołem nagle pojawił się rozebrany mężczyzna

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromny paraliż w Warszawie. Opóźnione autobusy, korek na kilkanaście kilometrów. Wszystko przez ulewę

Czytaj więcej >