wawainfo.pl > Wiadomości > W poniedziałek znikają pierwsze obostrzenia. Czy będzie można jeździć rowerem miejskim?
Karolina Kraushar
Karolina Kraushar 19.03.2022 03:25

W poniedziałek znikają pierwsze obostrzenia. Czy będzie można jeździć rowerem miejskim?

Czy będzie można  jeździć na Veturilo?
Tomasz Kuran (meteor2017), CC

Nowe obostrzenia od 20 kwietnia

Zaktualizowane rozporządzenie umożliwi obywatelom przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, z zachowaniem odstępu i z zasłoniętym nosem oraz ustami. Otwarte zostaną także parki i lasy, z wyłączeniem placów zabaw. Samodzielnie, bez opieki dorosłego będą mogły przemieszczać się również osoby powyżej 13 roku życia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zakaz korzystania z rowerów miejskich

Jak czytamy w zaktualizowanym rozporządzeniu, zakaz korzystania z rowerów miejskich został utrzymany. To wywołało oburzenie dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - Polska jest najprawdopodobniej jedynym europejskim państwem, które na poziomie krajowym zakazało korzystania tego rodzaju usługi. Jednocześnie rozporządzenie ponownie milczy na temat innych współdzielonych środków transportu. W sytuacji luzowania ograniczeń dotyczących przemieszczania się, zakazu ten wydaje się jeszcze bardziej niezrozumiały niż w momencie jego wprowadzenia - informuje Łukasz Puchalski, który jest jednocześnie pełnomocnikiem prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Miasto zgłosiło uwagi

Zaktualizowane rozporządzenie podlega konsultacjom społecznym. Do 18 kwietnia do godziny 13 można było składać uwagi co do treści dokumentu. W związku z tym Łukasz Puchalski w imieniu stolicy zgłosił swoje zastrzeżenia. - Rządowym rozporządzeniem z 1 kwietnia rower miejski został zdegradowany do roli czysto rekreacyjnej i zakazany w pakiecie z parkami, bulwarami i lasami. Teraz jednak mimo złagodzenia obostrzeń dotyczących rekreacji rowery miejskie pozostają w przysłowiowej "zamrażarce". Utrzymanie w takiej sytuacji całkowitego zakazu wydaje się nam niezrozumiałe i niemające żadnego związku z pandemią. Wielokrotnie pisaliśmy o pozytywnej transportowej roli, jaką spełnia - informuje Łukasz Puchalski. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane