wawainfo.pl
Dlaczego wyją syreny?

Jan Bielecki/East News

Dlaczego wyją syreny? Co się dzieje, że syreny wyją?

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu nalotami z powietrza od poniedziałku do piątku na Mazowszu uruchamiane mogą być syreny alarmowe. Wyciu syren towarzyszyć będą komunikaty głosowe. Słysząc dźwięk syren alarmowych w tych dniach mieszkańcy nie powinni się niepokoić, pamiętając, że są to tylko ćwiczenia.

Dlaczego wyją syreny?

Od poniedziałku do piątku (17-21 maja) na Mazowszu uruchamiane będą syreny alarmowe w ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania towarzyszącego ćwiczeniu RENEGADE– SAREX-21.

Zarówno ogłoszenie, jak i odwołanie alarmu nastąpi za pomocą trzyminutowego modulowanego dźwięku syren. Wyciu syren towarzyszyć będą komunikaty głosowe objaśniające przebieg i cel treningu. 

"Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza" - informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Dźwięk syren nie powinien jednak wzbudzać niepokoju w mieszkańcach, jako że uruchomienie alarmu będzie elementem ćwiczeń i nie będzie się wiązać z koniecznością podejmowania jakichkolwiek działań przez mieszkańców.

Za przebieg ćwiczeń odpowiadać będzie szef obrony cywilnej danego obszaru administracyjnego."Na szczeblu wojewódzkim jest nim Wojewoda, w powiecie Starosta, w mieście Prezydent lub Burmistrz, natomiast w gminie Wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - wyjaśnia zespół prasowy wojewody.

Syreny a ćwiczenia wojskowe

Jak podaje portal wojsko-polskie.pl, samo ćwiczenie RENEGADE– SAREX-21, które ma sprawdzać przygotowanie Sił Zbrojnych RP do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, składać się będzie z czterech epizodów. 

"Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo - ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych)" - czytamy na portalu wojsko-polskie.pl.

Ćwiczenie odbywać się będzie nie tylko na Mazowszu, ale także w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: wawainfo.plZdjęcie główne: wawainfo.pl

Podobne artykuły

wandalizm w Otwocku

Mazowsze

Mieszkańcy zgłaszali liczne akty wandalizmu. Policja zatrzymała sześć osób, trzy usłyszały zarzuty

Czytaj więcej >

Mazowsze

Pod 998 nie odbierze już straż pożarna. Bardzo ważna zmiana w numerach alarmowych

Czytaj więcej >

Mazowsze

Pilny apel policji po napadzie na bank. Niebezpieczni ludzie nadal są na wolności

Czytaj więcej >

Mazowsze

Drzewo przygniotło mężczyznę. Nie żyje

Czytaj więcej >
Wypadek w Coniewie skończył się śmiercią kierowcy.

Mazowsze

Niewyobrażalna tragedia na drodze. Ciężarówka wjechała w trzy auta. Są ofiary i ranni

Czytaj więcej >
Lasy Państwowe

Mazowsze

Lasy Państwowe ogłosiły zakaz wstępu. Do lasu nie wejdziesz do końca 2020 roku

Czytaj więcej >