wawainfo.pl

Jan Bielecki/East News

Dlaczego wyją syreny? Co się dzieje, że syreny wyją?

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu nalotami z powietrza od poniedziałku do piątku na Mazowszu uruchamiane mogą być syreny alarmowe. Wyciu syren towarzyszyć będą komunikaty głosowe. Słysząc dźwięk syren alarmowych w tych dniach mieszkańcy nie powinni się niepokoić, pamiętając, że są to tylko ćwiczenia.

Dlaczego wyją syreny?

Od poniedziałku do piątku (17-21 maja) na Mazowszu uruchamiane będą syreny alarmowe w ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania towarzyszącego ćwiczeniu RENEGADE– SAREX-21.

Zarówno ogłoszenie, jak i odwołanie alarmu nastąpi za pomocą trzyminutowego modulowanego dźwięku syren. Wyciu syren towarzyszyć będą komunikaty głosowe objaśniające przebieg i cel treningu. 

"Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza" - informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Dźwięk syren nie powinien jednak wzbudzać niepokoju w mieszkańcach, jako że uruchomienie alarmu będzie elementem ćwiczeń i nie będzie się wiązać z koniecznością podejmowania jakichkolwiek działań przez mieszkańców.

Za przebieg ćwiczeń odpowiadać będzie szef obrony cywilnej danego obszaru administracyjnego."Na szczeblu wojewódzkim jest nim Wojewoda, w powiecie Starosta, w mieście Prezydent lub Burmistrz, natomiast w gminie Wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - wyjaśnia zespół prasowy wojewody.

Syreny a ćwiczenia wojskowe

Jak podaje portal wojsko-polskie.pl, samo ćwiczenie RENEGADE– SAREX-21, które ma sprawdzać przygotowanie Sił Zbrojnych RP do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, składać się będzie z czterech epizodów. 

"Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo - ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych)" - czytamy na portalu wojsko-polskie.pl.

Ćwiczenie odbywać się będzie nie tylko na Mazowszu, ale także w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Nagła akcja policji. Padły strzały, jeden z funkcjonariuszy jest ranny

  • Pilna akcja służb w metrze. Kobieta nie żyje, gigantyczne utrudnienia, tłum ludzi na przystankach

  • Ciało pływało w stawie głową w dół. Koszmarny wypadek, kierowca ciągnika nie żyje

Źródło: wawainfo.plZdjęcie główne: wawainfo.pl

Julian Bakuła

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

PRZEMYSLAW JACH /East News

Mazowsze

Pożar w Piasecznie. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >
http://kppnowydwor.policja.waw.pl/

Mazowsze

Wsiadł za kółko mając 3,5 promila. Wjechał w bramę i inny samochód

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Mazowsze

Pożar pustostanu w Falenicy. Na miejscu pracuje 8 zastępów straży pożarnej

Czytaj więcej >
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Mazowsze

Mazowieckie: Koszmarny wypadek motocyklisty. Na miejscu pojawił się śmigłowiec LPR, ale było już za późno

Czytaj więcej >

Mazowsze

Mazowsze. Śmiertelnie potrącił rowerzystę, pijany zgłosił się na policję

Czytaj więcej >

Mazowsze

Łomna. Centralne zderzenie samochodu z koparką

Czytaj więcej >