wawainfo.pl
Gmach Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego

Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Profesor nie wpuścił na wykład studentów. Skandal na UW, wszystko dlatego, że mieli logo strajku kobiet

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Profesor wykładający na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego nie wpuścił części studentów na odbywające się zdalnie zajęcia, blokując im dostęp do czatu. Powodem miało być logo strajku kobiet widniejące na profilu niektórych studentów.

Studenci nie mogli wziąć udziału w zajęciach

Studenci Wydziału Prawa i Administracji (WPiA) Uniwersytetu Warszawskiego poinformowali o skandalicznym ich zdaniem zachowaniu wykładającego tam prof. Jana Majchrowskiego. Zarzucają profesorowi, który nie dopuścił do udziału w zajęciach części uczestników, dyskryminację ze względu na głoszone przez nich poglądy. Prof. Majchrowski jest także sędzią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami zajęcia uniwersyteckie odbywają się zdalnie. Wykładowcy nie mają więc jak zamykać drzwi przed spóźniającymi się studentami, mogą jednak nie dopuszczać ich do udziału w zajęciach odbywających się zdalnie, poprzez komunikatory internetowe. Z tej możliwości prof. Jan Majchrowski skorzystał w całkiem odmiennych okolicznościach.

Logo strajku kobiet w awatarach

Jak podaje onet.pl, profesot nie dopuścił do udziału w zdalnych zajęciach z nauki o państwie studentów, na których profilu czy awatarze widniało logo strajku kobiet, czyli rozpoznawalny czerwony lub tęczowy "piorun", który można np. nanieść jako nakładkę na zdjęcie z Facebooka. 

-  Popieram Strajk Kobiet, bo jestem za wolnością wyboru i przeciwko łamaniom praw człowieka. Dlatego logo - błyskawicę, akurat u mnie tęczową, na tle postaci kobiety - mam ustawioną na swoim profilu. W związku z tym ten avatar "zaciąga się" także, kiedy loguję się na zajęcia na UW. To logo ma również ustawione wielu moich znajomych. W tej grafice nie ma żadnych wulgaryzmów, ani niestosownych treści. Mimo to na wykład prof. Majchrowskiego nie mogłam się dostać. Odrzucał mnie, gdy chciałam wejść - powiedziała portalowi onet.pl studenta WPiA Aleksandra Wójtowicz. 

Strajk kobiet na Uniwersytecie Warszawskim

O tym, że niedopuszczanie określonych studentów do udziału w zajęciach przez prof. Jana Majchrowskiego motywowane jest światopoglądowo, może świadczyć nie tylko fakt, że "odrzucani" byli studenci, którzy dodali do swojego awatara logo strajku kobiet, ale także mail, który prof. Majchrowski rozesłał do studentów. 

"Szanowni Państwo studenci, uprzejmie Państwo informuję, że na prowadzonych przeze mnie zajęciach akademickich na UW, ze względu na ich cel i charakter, nie będą tolerowane jakiekolwiek manifestacje Studentów o charakterze politycznym lub ideologicznym, bez względu na to, jaką formę by one przybrały (słowną, tekstową, graficzną, w tym odwoływanie się do symboliki o takim charakterze, itp.) i bez względu na to, jaki kierunek w toczących się sporach politycznych lub ideologicznych reprezentowałyby one. Osoby, które naruszą tę zasadę, muszą się liczyć z usunięciem z tych zajęć ze wszystkimi tego formalnymi konsekwencjami" - przywołuje treść maila portal onet.pl.

Kim jest prof. Jan Majchrowski?

To nie pierwszy raz, gdy sędzia i profesor Jan Majchrowski zdobywa tego rodzaju rozgłos. W latach 2018-2019 uwagę opinii publicznej przykuł jego spór z prof. Wojciechem Sadurskim. W listopadzie 2018 roku prof. Majchrowski odrzucił plan zajęć swojego studenta ze względu na uwzględnienie w nim prof. Sadurskiego. Zdaniem sędziego Izby Dyscyplinarnej SN prof. Sadurski nie reprezentuje poziomu właściwego dla profesora UW. Prof. Majchrowskiemu groziło w związku z tym postępowanie dyscyplinarne.

Z kolei prof. Majchrowski złożył wniosek o wszczęcie podobnego postępowania przeciw prof. Sadurskiemu. Jak podaje rp.pl, zarzewiem konfliktu były wpisy na Twitterze opublikowane w roku 2018 przez prof. Sadurskiego, w których w ostrych słowach wypowiadał się na temat Marszu Niepodległości. "Gdy już wszyscy neo-faszyści z całej Europy skrzyknięci przez polskich narodowców zjadą się do Warszawy na 11 XI, będzie można stolicę ogłosić Wolnym Miastem Świrów na jeden dzień i odbyć prawdziwy Marsz Niepodległości w jakimś normalnym a też pięknym mieście. Np. we Wrocławiu" - brzmiał jeden z wpisów Sadurskiego.

[EMBED-995]

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

strajk kobietnauczanie zdalneUniwersytet Warszawski

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >