wawainfo.pl
Uchodźcy w ciężarówce

KPP Mińsk Mazowiecki

Uchodźcy z Afganistanu ukrywali się w naczepie TIR-a. Sprawą zajęła się Straż Graniczna

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Kierowca usłyszał wołanie o pomoc dobiegające z naczepy ciężarówki. Okazało się, że wewnątrz znajdowało się jedenastu uchodźców z Afganistanu, w tym dwójka dzieci. Sprawą zajęła się Straż Graniczna, która zadecyduje, co wydarzy

Wołanie o pomoc

W czwartek (18 lutego) policjanci z mińskiej komendy otrzymali wezwanie kilka minut po godzinie 8:00. Zgłoszenie mówiło o tym, że w naczepie jednej z ciężarówek zaparkowanych przy Drodze Krajowej nr 50 w Grębiszewie, mogą znajdować się ludzie.

Na miejsce skierowano patrol. Z zebranych przez funkcjonariuszy informacji wynikało, że kierowca TIR-a, który jest obywatelem Turcji, usłyszał podczas jazdy wołanie o pomoc. Dochodziło ono z jego naczepy. Zjechał na parking, a następnie powiadomił o tym pracodawcę, który przekazał tę informację służbom.

Uchodźcy w naczepie

Kierowca w asyście funkcjonariuszy zerwał plombę zabezpieczającą ładunek - wszystko z uwagi na to, że wystąpiło zagrożenie życie i zdrowia. Po otwarciu drzwi zgromadzeni mundurowi wraz z kierowcą ciężarówki znaleźli jedenaście osób.

Byli to obywatele Afganistanu, którzy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów i pozwoleń na pobyt. Wśród nich była dwójka 6-letnich dzieci. Ze wstępnych informacji wynikało, że mogli jechać w naczepie już kilkanaście godzin.

Funkcjonariusze podali im gorącą herbatę, a do akcji przyłączył się także wójt gminy Mińsk Mazowiecki, który zorganizował grupie uciekinierów z Afganistanu ciepły posiłek w pobliskim barze.

Jechali do Niemiec

Po wstępnych czynnościach sprawa została przekazana straży granicznej. Jak udało się ustalić TVN24 w rozmowie z Rzeczniczką Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmarą Bielec-Janas, uchodźcy przekroczyli granicę Polski od strony Słowacji i ukryli się w naczepie TIR-a na tureckich numerach.

Z informacji, które udało się od nich uzyskać wynika, że do ciężarówki wsiedli w Rumunii, dzięki pomocy nieznajomego, który obiecał im podróż do Niemiec i wziął na to 1500 euro.

Sprawą zajęła się Straż Graniczna

Kierowca ciężarówki został przesłuchany w roli świadka, po czym udał się w dalszą drogę. Wobec uchodźców zostało rozpoczęte postępowanie administracyjne zmierzające do zobowiązania cudzoziemców do powrotu do ojczystego kraju.

Kobiety wraz z dwojgiem dzieci znajdują się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, a sześciu mężczyzn trafiło do placówki straży granicznej dla osób zatrzymanych w Warszawie. Pozostaną tam do momentu zakończenia wszystkich czynności w tej sprawie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Zdezorientowana i przemarznięta 16-latka płakała pod sklepem na Targówku

  • Samochód TVP wjechał w protestujących. Policja ukarała sprawcę

  • Ojciec odwoził dziecko do szkoły. Drogówka zatrzymała go do kontroli, prawda wyszła na jaw

źródło: wawainfo.pl, KPP Mińsk Mazowiecki, tvn24.plzdjęcie główne: KPP Mińsk Mazowiecki

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Zahaczył o przyczepę, wpadł w poślizg i dachował

Czytaj więcej >

Mazowsze

Józefosław. Aż 20 zgłoszeń po silnej ulewie

Czytaj więcej >
Nad całym Mazowszem przeszły silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem

Mazowsze

Burze nad Polską: 588 interwencji straży pożarnej na Mazowszu

Czytaj więcej >
Wypadek

Mazowsze

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Policja Wyszków

Mazowsze

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Mężczyzna spadł z ciągnika. Wpadł pod koła, nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne

Mazowsze

Wypadek na trasie S7. Zablokowana droga w kierunku Gdańska

Czytaj więcej >