wawainfo.pl
Słowa Tadeusza Rydzyka doczekały się komentarza warszawskich redemptorystów.

Jakub Kaminski/East News

Warszawscy redemptoryści przerwali milczenie. Chodzi o słowa ojca Rydzyka

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Prowincja Warszawska Redemptorystów wydała w poniedziałek (07.12.) oświadczenie, w którym odniosła się do wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam nazwał oskarżanego o tuszowanie przypadków pedofilii b

29. urodziny Radia Maryja

W sobotę (05.12.) w Toruniu odbyły się 29. urodziny Radia Maryja. Mimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych do 5 osób na uroczystości obecnych było kilkuset gości, z których wielu - jak donosi rm24.pl - nie miało maseczek.

Spośród polityków obecny był tam między innymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak czy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. To właśnie podczas tej uroczystości padły osobliwe słowa redemptorysty Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam, do których odniosła się w poniedziałek Prowincja Warszawska Redemptorystów.

Wypowiedź Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk wziął w obronę biskupa Edwarda Janiaka, który został - po zawiadomieniu złożonym do Watykanu przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka - odsunięty przez papieża Franciszka od kierowania diecezją kaliską w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Rydzyk sugerował, że oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka to nagonka medialna. - Zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się. Nie dajmy się. I w Kościele się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże - perorował redemptorysta, ponadto nazywając biskupa Janiaka "współczesnym męczennikiem" w związku z rzekomo niesprawiedliwymi oskarżeniami, które musi znosić.

Oświadczenie redemptorystów

- Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie lub zwłokę w wyjaśnianiu tych spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą - czytamy w oświadczeniu rzecznika Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusza Mazurkiewicza.

Zdaniem Mazurkiewicza Tadeusz Rydzyk nie krytykował jednak w swojej wypowiedzi decyzji kościoła dotyczącej biskupa Janiaka, a wypowiedź ta była jedynie "komentarzem do obecnej sytuacji medialnej".

Redemptoryści nawołują do powściągliwości

- Czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, konieczność powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i tzw. osób bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach - czytamy w oświadczeniu rzecznika warszawskich redemptorystów o. Mazurkiewicza.

Tymczasem nie ustają echa wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka, która przez wiele osób została odebrana nie jako nawoływanie do powściągliwości w ferowaniu wyroków, lecz jako bezczelne wybielanie kościelnych hierarchów. Według "Faktów" TVN wyjaśnień w tej sprawie domaga się od Rydzyka prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >