wawainfo.pl
Słowa Tadeusza Rydzyka doczekały się komentarza warszawskich redemptorystów.

Jakub Kaminski/East News

Warszawscy redemptoryści przerwali milczenie. Chodzi o słowa ojca Rydzyka

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Prowincja Warszawska Redemptorystów wydała w poniedziałek (07.12.) oświadczenie, w którym odniosła się do wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam nazwał oskarżanego o tuszowanie przypadków pedofilii b

29. urodziny Radia Maryja

W sobotę (05.12.) w Toruniu odbyły się 29. urodziny Radia Maryja. Mimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych do 5 osób na uroczystości obecnych było kilkuset gości, z których wielu - jak donosi rm24.pl - nie miało maseczek.

Spośród polityków obecny był tam między innymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak czy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. To właśnie podczas tej uroczystości padły osobliwe słowa redemptorysty Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam, do których odniosła się w poniedziałek Prowincja Warszawska Redemptorystów.

Wypowiedź Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk wziął w obronę biskupa Edwarda Janiaka, który został - po zawiadomieniu złożonym do Watykanu przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka - odsunięty przez papieża Franciszka od kierowania diecezją kaliską w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Rydzyk sugerował, że oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka to nagonka medialna. - Zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się. Nie dajmy się. I w Kościele się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże - perorował redemptorysta, ponadto nazywając biskupa Janiaka "współczesnym męczennikiem" w związku z rzekomo niesprawiedliwymi oskarżeniami, które musi znosić.

Oświadczenie redemptorystów

- Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie lub zwłokę w wyjaśnianiu tych spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą - czytamy w oświadczeniu rzecznika Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusza Mazurkiewicza.

Zdaniem Mazurkiewicza Tadeusz Rydzyk nie krytykował jednak w swojej wypowiedzi decyzji kościoła dotyczącej biskupa Janiaka, a wypowiedź ta była jedynie "komentarzem do obecnej sytuacji medialnej".

Redemptoryści nawołują do powściągliwości

- Czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, konieczność powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i tzw. osób bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach - czytamy w oświadczeniu rzecznika warszawskich redemptorystów o. Mazurkiewicza.

Tymczasem nie ustają echa wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka, która przez wiele osób została odebrana nie jako nawoływanie do powściągliwości w ferowaniu wyroków, lecz jako bezczelne wybielanie kościelnych hierarchów. Według "Faktów" TVN wyjaśnień w tej sprawie domaga się od Rydzyka prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >