Fatalna sytuacja w warszawskich szkołach. Ponad dwa tysiące nauczycieli na zwolnieniach

Autor Julian Bakuła - 14 Października 2020
Szkoły w Warszawie zmagają się z coraz poważniejszymi brakami kadrowymi.Źródło: Pxhere CC0

Szkoły w Warszawie zmagają się z falą absencji nauczycieli, z których coraz więc obejmowanych jest kwarantanną lub przechodzi na zwolnienia lekarskie. Na początku października na L4 przebywało ponad dwa tysiące nauczycieli. Braki kadrowe w warszawskich szkołach są na tyle dotkliwe, że dyrektorzy muszą co chwila zmieniać rozkład zajęć. W związku z tym stołeczny ratusz wystąpił do MEN o zmiany legislacyjne przyznające dyrektorom szkół większe uprawnienia.

Szkoły dotknięte koronawirusem

Szkoły w Warszawie zmagają się z coraz bardziej dotkliwymi brakami kadrowymi. - Na początku października na L-4 przebywało ponad 2 tys. nauczycieli - ustalił portal Wawa Info. Na kwarantannie przebywa aktualnie 172 nauczycieli oraz 18 pracowników administracji i obsługi, a od 1 września zostało nią objętych łącznie 327 nauczycieli. Liczba uczniów - wraz z rodzicami - objętych kwarantanną sięga 283 osób. Przedstawiciele władz Warszawy zwracają uwagę, że ten stan rzeczy utrudnia szkołom funkcjonowanie, zwłaszcza że dyrektorzy placówek mają ograniczoną swobodę podejmowania działań prewencyjnych. Twierdzą, że rozwiązaniem mogłyby być zmiany w prawie, przed którymi jednak rząd się wzbrania. - Dyrektorzy placówek, w których doszło do zakażenia koronawirusem, mają olbrzymie problemy organizacyjne (np. z zapewnieniem zastępstw i opieki uczniom, muszą co chwila zmieniać rozkład zajęć). Dlatego wystąpiliśmy o MEN o jak najszybsze zmiany w prawie, które umożliwiają dyrektorom samodzielne podejmowanie decyzji o przechodzeniu na naukę zdalną części lub całej szkoły - adekwatnie do sytuacji - relacjonuje rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Już ponad 30 szkół w Warszawie funkcjonuje zdalnie lub hybrydowo

- Sytuacja w szkołach jest trudna - pandemia narasta a wraz z nią lęk wśród nauczycieli i pracowników obsługi. Rząd zadecydował o nauce stacjonarnej, upiera się, że to słuszna decyzja (pomimo tego, że dane temu przeczą, w stolicy liczba dziennych zakażeń w szkołach wzrasta, najczęściej dochodzi do nich w szkołach podstawowych). Wprowadzenie nauki hybrydowej na zasadzie np. uczniowie klas I-IV uczą się stacjonarnie a klas V-VIII w podziale - po 50 proc. stacjonarnie i zdalnie (po tygodniu zamiana) nie jest brane przez rząd pod uwagę. A szkoda. Rozwiązanie takie rozgęściłoby szkoły, zmniejszyło liczbę osób podróżujących transportem publicznym. Uczniowie co drugi tydzień - przez tydzień - mieliby kontakt ze szkołą. Warto dodać, że blisko 21 proc. nauczycieli jest w wieku powyżej 55 lat - dodaje Karolina Gałecka.

Szkoły czekają na decyzje sanepidu

Mimo problemów proceduralnych związanych z przechodzeniem szkół na naukę zdalną lub hybrydową - dyrektor wspólnie z organem prowadzącym musi czekać na decyzję sanepidu - do wtorku (13.10, godz. 15:30) w trybie w pełni zdalnym pracowały w Warszawie 3 szkoły, a w trybie hybrydowym - przy zawieszeniu części zajęć i nauce zdalnej dla części klas - 29 szkół. Łącznie od początku września w związku z zakażeniami lub ryzykiem zakażenia koronawirusem kwarantanną objęto 1 565 uczniów, rodziców i pracowników szkół (nauczycieli, administracji i obsługi).

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News