wawainfo.pl
Szkoły w Warszawie zmagają się z coraz poważniejszymi brakami kadrowymi.

Pxhere CC0

Fatalna sytuacja w warszawskich szkołach. Ponad dwa tysiące nauczycieli na zwolnieniach

14 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Szkoły w Warszawie zmagają się z falą absencji nauczycieli, z których coraz więc obejmowanych jest kwarantanną lub przechodzi na zwolnienia lekarskie. Na początku października na L4 przebywało ponad dwa tysiące nauczycieli. Braki kadrowe w warszaws

Szkoły dotknięte koronawirusem

Szkoły w Warszawie zmagają się z coraz bardziej dotkliwymi brakami kadrowymi. - Na początku października na L-4 przebywało ponad 2 tys. nauczycieli - ustalił portal Wawa Info. Na kwarantannie przebywa aktualnie 172 nauczycieli oraz 18 pracowników administracji i obsługi, a od 1 września zostało nią objętych łącznie 327 nauczycieli. Liczba uczniów - wraz z rodzicami - objętych kwarantanną sięga 283 osób. Przedstawiciele władz Warszawy zwracają uwagę, że ten stan rzeczy utrudnia szkołom funkcjonowanie, zwłaszcza że dyrektorzy placówek mają ograniczoną swobodę podejmowania działań prewencyjnych. Twierdzą, że rozwiązaniem mogłyby być zmiany w prawie, przed którymi jednak rząd się wzbrania. - Dyrektorzy placówek, w których doszło do zakażenia koronawirusem, mają olbrzymie problemy organizacyjne (np. z zapewnieniem zastępstw i opieki uczniom, muszą co chwila zmieniać rozkład zajęć). Dlatego wystąpiliśmy o MEN o jak najszybsze zmiany w prawie, które umożliwiają dyrektorom samodzielne podejmowanie decyzji o przechodzeniu na naukę zdalną części lub całej szkoły - adekwatnie do sytuacji - relacjonuje rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Już ponad 30 szkół w Warszawie funkcjonuje zdalnie lub hybrydowo

- Sytuacja w szkołach jest trudna - pandemia narasta a wraz z nią lęk wśród nauczycieli i pracowników obsługi. Rząd zadecydował o nauce stacjonarnej, upiera się, że to słuszna decyzja (pomimo tego, że dane temu przeczą, w stolicy liczba dziennych zakażeń w szkołach wzrasta, najczęściej dochodzi do nich w szkołach podstawowych). Wprowadzenie nauki hybrydowej na zasadzie np. uczniowie klas I-IV uczą się stacjonarnie a klas V-VIII w podziale - po 50 proc. stacjonarnie i zdalnie (po tygodniu zamiana) nie jest brane przez rząd pod uwagę. A szkoda. Rozwiązanie takie rozgęściłoby szkoły, zmniejszyło liczbę osób podróżujących transportem publicznym. Uczniowie co drugi tydzień - przez tydzień - mieliby kontakt ze szkołą. Warto dodać, że blisko 21 proc. nauczycieli jest w wieku powyżej 55 lat - dodaje Karolina Gałecka. 

Szkoły czekają na decyzje sanepidu

Mimo problemów proceduralnych związanych z przechodzeniem szkół na naukę zdalną lub hybrydową - dyrektor wspólnie z organem prowadzącym musi czekać na decyzję sanepidu - do wtorku (13.10, godz. 15:30) w trybie w pełni zdalnym pracowały w Warszawie 3 szkoły, a w trybie hybrydowym - przy zawieszeniu części zajęć i nauce zdalnej dla części klas - 29 szkół. Łącznie od początku września w związku z zakażeniami lub ryzykiem zakażenia koronawirusem kwarantanną objęto 1 565 uczniów, rodziców i pracowników szkół (nauczycieli, administracji i obsługi).

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >