wawainfo.pl
Syreny alarmowe

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Dlaczego w Warszawie wyją syreny 1 sierpnia? Co się dzieje?

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

Syreny rozbrzmiały w całej stolicy o godzinie 17.00. Niektórzy mieszkańcy Warszawy mogą się zastanawiać, co się stało, że nagle wszystko stanęło w miejscu. Piesi, samochody, autobusy i tramwaje zamarły na ulicach stolicy. Wszystko dlatego, że dziś

Syreny wyją w całej Warszawie

Syreny wyją w całej Warszawie. O godzinie 17.00 ruch w stolicy na chwilę zamarł. Piesi stanęli w miejscu, samochody i autobusy zatrzymały się na środku ulicy, a tramwaje zahamowały na torowiskach. Wszystko z powodu upamiętniania ważnego dla Polaków, a w szczególności dla warszawiaków wydarzenia. W sobotę 1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 Sierpnia 1944 roku. Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim rozpoczęło się o godzinie "W" tj. o godzinie 17.00. Zryw warszawiaków przeciwko okupantowi został zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Walki powstańcze odbywały się, głównie na lewobrzeżnej stronie stolicy. Niestety niewystarczająco uzbrojone oddziały powstańcze, które prowadziły samotną walkę z wojskami niemieckimi, spowodowały, że 3 października 1944 powstańcy skapitulowali. Powstanie warszawskie trwało 63 dni.

Syreny alarmowe w Warszawie

System alarmowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach składa się z centrali sterujących oraz punktów alarmowych wyposażonych w elektroniczne syreny alarmowe, które znajdują się na budynkach i słupach. Syreny alarmowe mogą służyć nie tylko w celach alarmowych i ostrzegawczych. Wykorzystuje się je również w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń. O takim użyciu syreny alarmowej mieszkańcy są informowani z odpowiednim uprzedzeniem.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

[EMBED-462]

Karolina KrausharAutor

Karolina Kraushar jest redaktorką strony. Zanim znalazła się w Wawa Info, pracowała w dziale wideo portalu Wyborcza.pl oraz w radiu Chillizet. Do Warszawy przyjechała kilka lat temu i z miejsca się w niej zakochała. Szczególnie uwielbia zaskakującą oraz malowniczą Pragę-Północ. Karolina interesuje się szeroko pojętą sztuką, a w szczególności kinematografią dokumentalną, literaturą faktu oraz komiksami non-fiction.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Śmiertelne potrącenie na stacji Warszawa Powązki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jadwiga Rojek ps. "Magda". Kombatantka AK miała 95 lat

Czytaj więcej >
Na klatce w bloku przy ul. Wiatracznej zmarł 66-letni mężczyzna

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >