"Nikt nie przypuszczał, że pismo wyjdzie". Zaskakujący wyciek dokumentu w stolicy, na celowniku mediów warszawskie służby
Tak oszczędza straż miejska w Warszawie
Jak podaje telewizjarepublika.pl, do mediów wyciekł zaskakujący fragment wewnętrznej korespondencji straży miejskiej w Warszawie. Naczelnik wydziału promocji i komunikacji społecznej warszawskich służb zwraca się w nim do naczelników oddziałów terenowych, wydziałów oraz kierowników zespołów stołecznej straży z prośbą o dostarczenie... kalendarzy ściennych.
Wiąże się to z pismem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z dnia 1 kwietnia 2020 roku, w którym włodarz stolicy zalecił m.in. ograniczenie do minimum wydatków na promocję. Z tego względu WPK straży miejskiej w Warszawie postanowiło nie kupować nowych kalendarzy na rok 2021, lecz przeprowadzić renowację starych.
Straż miejska w Warszawie przeprowadzi renowację kalendarzy
"Renowacja" będzie polegała na wymianie i wklejeniu kalendarium na rok 2021. W związku z powyższym, jeśli jesteście Państwo zainteresowani kalendarzami na przyszły rok, to proszę o jak najszybszą informację, ile kalendarzy jest posiadaniu Państwa Oddziału/Wydziału/Zespołu i o ich zwrot do dnia 15 grudnia br." - napisała 9 listopada naczelnik WPK straży miejskiej w Warszawie Joanna Maroszyńska.
Ten niekonwencjonalny sposób na zmniejszenie wydatków może wprawiać w zdumienie. Według informatorów portalu telewizjarepublika.pl "nikt nie przypuszczał, że pismo wyjdzie poza obszar firmy". Rzecznik straży miejskiej w Warszawie tłumaczy z kolei, że obostrzenia finansowe wymuszają szukanie oszczędności.
Gorączkowe szukanie oszczędności
Gorączkowe szukanie oszczędności w straży miejskiej w Warszawie odzwierciedla tylko fatalną sytuację finansową całego miasta. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już na początku kwietnia alarmował, że pandemia nadwyrężyła budżet miasta, który już wcześniej był mocno obciążony.
- Finanse samorządów były w trudnej sytuacji jeszcze przed koronawirusem w związku z tym, że rząd wprowadzał swoje reformy za pieniądze samorządów, również w związku z rosnącymi kosztami zagospodarowania śmieci, bo ten rynek został przez ustawy rządowe bardzo mocno zakłócony. Natomiast szacujemy, że jeżeli chodzi o Warszawę ubytki w dochodach będą bardzo duże, rzędu nawet 2 mld zł - przywoływał słowa Trzaskowskiego portal wawalove.wp.pl.
Nowe stawki opłat za śmieci
Budżet Warszawy jest obciążony nie tylko bieżącymi wydatkami związanymi z pandemią, ale także ulgami dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku wiosennego lockdownu oraz aktualnych obostrzeń. Kondycję finansową miasta pogarsza także wzrost wysokości kosztów gospodarowanie odpadami.
W związku z tym od 1 grudnia warszawiacy zapłacą z wywóz śmieci więcej niż dotychczas. Wprowadzony zostanie również nowych mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci. Wysokość opłat będzie uzależniona od zużycia wody, co ma być rozwiązaniem sprawiedliwym z tej racji, że wiernie odzwierciedla ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.