"Nikt nie przypuszczał, że pismo wyjdzie". Zaskakujący wyciek dokumentu w stolicy, na celowniku mediów warszawskie służby

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Do mediów wyciekł dokument straży miejskiej w Warszawie.Źródło: Jan BIELECKI/East News

Do mediów wyciekła wewnętrzna korespondencja straży miejskiej w Warszawie, która sugeruje, że stołeczne służby gorączkowo szukają oszczędności. Wiąże się to z zaleceniem prezydenta Trzaskowskiego, aby ograniczyć wydatki na promocję do minimum. Straż miejska w Warszawie wzięła sobie słowa prezydenta miasta do serca i postanowiła przeprowadzić renowację kalendarzy ściennych, zamiast kupować nowe.

Tak oszczędza straż miejska w Warszawie

Jak podaje telewizjarepublika.pl, do mediów wyciekł zaskakujący fragment wewnętrznej korespondencji straży miejskiej w Warszawie. Naczelnik wydziału promocji i komunikacji społecznej warszawskich służb zwraca się w nim do naczelników oddziałów terenowych, wydziałów oraz kierowników zespołów stołecznej straży z prośbą o dostarczenie... kalendarzy ściennych.

Wiąże się to z pismem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z dnia 1 kwietnia 2020 roku, w którym włodarz stolicy zalecił m.in. ograniczenie do minimum wydatków na promocję. Z tego względu WPK straży miejskiej w Warszawie postanowiło nie kupować nowych kalendarzy na rok 2021, lecz przeprowadzić renowację starych.

Straż miejska w Warszawie przeprowadzi renowację kalendarzy

"Renowacja" będzie polegała na wymianie i wklejeniu kalendarium na rok 2021. W związku z powyższym, jeśli jesteście Państwo zainteresowani kalendarzami na przyszły rok, to proszę o jak najszybszą informację, ile kalendarzy jest posiadaniu Państwa Oddziału/Wydziału/Zespołu i o ich zwrot do dnia 15 grudnia br." - napisała 9 listopada naczelnik WPK straży miejskiej w Warszawie Joanna Maroszyńska.

Ten niekonwencjonalny sposób na zmniejszenie wydatków może wprawiać w zdumienie. Według informatorów portalu telewizjarepublika.pl "nikt nie przypuszczał, że pismo wyjdzie poza obszar firmy". Rzecznik straży miejskiej w Warszawie tłumaczy z kolei, że obostrzenia finansowe wymuszają szukanie oszczędności.

Gorączkowe szukanie oszczędności

Gorączkowe szukanie oszczędności w straży miejskiej w Warszawie odzwierciedla tylko fatalną sytuację finansową całego miasta. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już na początku kwietnia alarmował, że pandemia nadwyrężyła budżet miasta, który już wcześniej był mocno obciążony.

- Finanse samorządów były w trudnej sytuacji jeszcze przed koronawirusem w związku z tym, że rząd wprowadzał swoje reformy za pieniądze samorządów, również w związku z rosnącymi kosztami zagospodarowania śmieci, bo ten rynek został przez ustawy rządowe bardzo mocno zakłócony. Natomiast szacujemy, że jeżeli chodzi o Warszawę ubytki w dochodach będą bardzo duże, rzędu nawet 2 mld zł - przywoływał słowa Trzaskowskiego portal wawalove.wp.pl.

Nowe stawki opłat za śmieci

Budżet Warszawy jest obciążony nie tylko bieżącymi wydatkami związanymi z pandemią, ale także ulgami dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku wiosennego lockdownu oraz aktualnych obostrzeń. Kondycję finansową miasta pogarsza także wzrost wysokości kosztów gospodarowanie odpadami.

W związku z tym od 1 grudnia warszawiacy zapłacą z wywóz śmieci więcej niż dotychczas. Wprowadzony zostanie również nowych mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci. Wysokość opłat będzie uzależniona od zużycia wody, co ma być rozwiązaniem sprawiedliwym z tej racji, że wiernie odzwierciedla ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News