Strażnicy zrywali plakaty wyborcze. Straż Miejska tłumaczy

Autor Alicja Guz - 8 Lipca 2020
screen filmuŹródło: You Tube

Do sieci trafiły filmiki, na których widać, jak strażnicy miejscy zrywają plakaty wyborcze Andrzeja Dudy. Do sprawy odniosła się warszawska Straż Miejska, która potwierdziła, że takie działania mają miejsce. Zdaniem Straży Miejskiej zdejmowanie plakatów wyborczych jest zgodne z prawem i dotyczy miejsc, gdzie mogą one stwarzać zagrożenie.

Straż Miejska usuwa wyborcze plakaty

W internecie pojawiły się filmiki, na których widać, jak warszawscy strażnicy miejscy zdejmują plakaty wyborcze Andrzeja Dudy. Autor jednego z filmów zapytał strażników, dlaczego usuwają plakaty tego konkretnego kandydata. W odpowiedzi usłyszał, że zdejmowane są wszystkie plakaty wyborcze, bez względu na to, którego z kandydatów one dotyczą.

Zobacz wideo (1)

Zobacz wideo (2)

Straż Miejska tłumaczy swoje działania

Jerzy Jabraszko z referatu prasowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy potwierdza zaistniałą sytuację. Podstawą działań strażników jest art. 110 Kodeksu wyborczego, który dotyczy umieszczania i usuwania plakatów i haseł wyborczych. "Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym" czytamy w kodeksie.

Straż Miejska usuwa banery powieszone nielegalnie

Jak podkreśla Jerzy Jabraszko, demontowane banery wyborcze były umieszczone tam bez odpowiedniej zgody. - Zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mogły spaść, a poza tym komitety nie miały zgody ZDM na wieszanie banerów wyborczych w tych miejscach - wyjaśnił Jerzy Jabraszko.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News