wawainfo.pl
Protest samochodowy Strajku Kobiet - Ostra Jazda

Piotr Molecki/East News

Protest w Warszawie. Kobiety powiedziały dość, wyjechały na ulice

20 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Strajk kobiet wymierzony przeciwko planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej, który odbył się w poniedziałek w Warszawie, przybrał formę dostosowaną do obostrzeń epidemicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku odbywającego się pod hasłem "Ostra ja

Strajk kobiet dostosowany do obostrzeń

Strajk kobiet, który odbył się w Warszawie - jak również w innych miastach w całej Polsce - w poniedziałek (19.10), przybrał formę dostosowaną do obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa obostrzeń ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku wsiedli w samochody i demonstracyjnie krążyli w nich wokół gmachu Trybunału Konstytucyjnego (TK), wygłaszając przez megafony hasła protestacyjne. Poniedziałkowy strajk kobiet wymierzony jest przeciwko zapowiadanym przez część rządu zmianom w ustawie aborcyjnej, mającym na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu zabiegów aborcji w Polsce. W czwartek TK ma wniosek posłów PiS i Konfederacji wypowiedzieć się na temat zgodności z konstytucją ustawy dopuszczającej aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Demonstranci protestowali przeciw planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej

Poniedziałkowy strajk kobiet na stołecznych ulicach monitorowany był przez policję, która zatrzymała dwa samochody poruszające się zdaniem funkcjonariuszy zbyt wolno, przez co miały tamować ruch uliczny. Poza tym obyło się jednak bez większych incydentów. - Nie mamy informacji, żeby na miejscu dochodziło do jakichkolwiek naruszeń prawa - relacjonował Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji. 

Zakaz aborcji?

Strajk kobiet miał na celu zwrócenie uwagi na zaplanowaną na czwartek rozprawę TK, która oceni zgodność z konstytucją zapisów ustawowych dopuszczających aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Pojawiają się obawy, że ewentualne orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją może stanowić przygotowanie gruntu prawnego pod wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Należy podkreślić, że wniosek do TK dotyczy jedynie zapisów zezwalających na aborcję w przypadku wad płodu, nie odnosząc się do przypadków ciąży będącej wynikiem gwałtu lub zagrażającej życiu matki. 

undefined

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >