Protest w Warszawie. Kobiety powiedziały dość, wyjechały na ulice

Autor Julian Bakuła - 20 Października 2020
Protest samochodowy Strajku Kobiet - Ostra JazdaŹródło: Piotr Molecki/East News

Strajk kobiet wymierzony przeciwko planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej, który odbył się w poniedziałek w Warszawie, przybrał formę dostosowaną do obostrzeń epidemicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku odbywającego się pod hasłem "Ostra jazda" demonstracyjnie krążyli samochodami wokół Trybunału Konstytucyjnego (TK), wygłaszając przez megafony hasła protestacyjne. 22 października TK ma - na wniosek posłów PiS i Konfederacji - zbadać konstytucyjność ustawy dopuszczającej aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Sytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekSytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekCzytaj dalej

Strajk kobiet dostosowany do obostrzeń

Strajk kobiet, który odbył się w Warszawie - jak również w innych miastach w całej Polsce - w poniedziałek (19.10), przybrał formę dostosowaną do obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa obostrzeń ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku wsiedli w samochody i demonstracyjnie krążyli w nich wokół gmachu Trybunału Konstytucyjnego (TK), wygłaszając przez megafony hasła protestacyjne. Poniedziałkowy strajk kobiet wymierzony jest przeciwko zapowiadanym przez część rządu zmianom w ustawie aborcyjnej, mającym na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu zabiegów aborcji w Polsce. W czwartek TK ma wniosek posłów PiS i Konfederacji wypowiedzieć się na temat zgodności z konstytucją ustawy dopuszczającej aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Dzisiaj grzeje:
1. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
2. TVN informuje: rząd chce wprowadzić godzinę policyjną dla części kraju. Za granicą jest tragicznie
3. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawć się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny

Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannęJarosław Kaczyński trafił na kwarantannęCzytaj dalej

Demonstranci protestowali przeciw planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej

Poniedziałkowy strajk kobiet na stołecznych ulicach monitorowany był przez policję, która zatrzymała dwa samochody poruszające się zdaniem funkcjonariuszy zbyt wolno, przez co miały tamować ruch uliczny. Poza tym obyło się jednak bez większych incydentów. - Nie mamy informacji, żeby na miejscu dochodziło do jakichkolwiek naruszeń prawa - relacjonował Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji.

Zakaz aborcji?

Strajk kobiet miał na celu zwrócenie uwagi na zaplanowaną na czwartek rozprawę TK, która oceni zgodność z konstytucją zapisów ustawowych dopuszczających aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Pojawiają się obawy, że ewentualne orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją może stanowić przygotowanie gruntu prawnego pod wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Należy podkreślić, że wniosek do TK dotyczy jedynie zapisów zezwalających na aborcję w przypadku wad płodu, nie odnosząc się do przypadków ciąży będącej wynikiem gwałtu lub zagrażającej życiu matki.

Podejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówPodejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masowe akcje ściągania opłat za abonament RTV. Mają nowy sposób na dopadnięcie tych, którzy nie płacą
  2. Tragedia na Mazowszu - Ojciec przypadkowo zabił córeczkę
  3. Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek
  4. Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannę
  5. Tragiczne wieści obiegły media z samego rana. Nie żyje wybitny Polski aktor
  6. Prof. Simon nie zostawił suchej nitki na antycovidovcach. “Trzeba pomocy psychiatrycznej”
  7. Kiedy otworzą siłownie i baseny? Jest wstępna data, to realistyczny termin

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News