wawainfo.pl
Protest samochodowy Strajku Kobiet - Ostra Jazda

Piotr Molecki/East News

Protest w Warszawie. Kobiety powiedziały dość, wyjechały na ulice

20 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Strajk kobiet wymierzony przeciwko planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej, który odbył się w poniedziałek w Warszawie, przybrał formę dostosowaną do obostrzeń epidemicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku odbywającego się pod hasłem "Ostra ja

Strajk kobiet dostosowany do obostrzeń

Strajk kobiet, który odbył się w Warszawie - jak również w innych miastach w całej Polsce - w poniedziałek (19.10), przybrał formę dostosowaną do obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa obostrzeń ograniczających liczebność zgromadzeń publicznych. Uczestniczki i uczestnicy strajku wsiedli w samochody i demonstracyjnie krążyli w nich wokół gmachu Trybunału Konstytucyjnego (TK), wygłaszając przez megafony hasła protestacyjne. Poniedziałkowy strajk kobiet wymierzony jest przeciwko zapowiadanym przez część rządu zmianom w ustawie aborcyjnej, mającym na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu zabiegów aborcji w Polsce. W czwartek TK ma wniosek posłów PiS i Konfederacji wypowiedzieć się na temat zgodności z konstytucją ustawy dopuszczającej aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Demonstranci protestowali przeciw planom zaostrzenia ustawy aborcyjnej

Poniedziałkowy strajk kobiet na stołecznych ulicach monitorowany był przez policję, która zatrzymała dwa samochody poruszające się zdaniem funkcjonariuszy zbyt wolno, przez co miały tamować ruch uliczny. Poza tym obyło się jednak bez większych incydentów. - Nie mamy informacji, żeby na miejscu dochodziło do jakichkolwiek naruszeń prawa - relacjonował Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji. 

Zakaz aborcji?

Strajk kobiet miał na celu zwrócenie uwagi na zaplanowaną na czwartek rozprawę TK, która oceni zgodność z konstytucją zapisów ustawowych dopuszczających aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Pojawiają się obawy, że ewentualne orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją może stanowić przygotowanie gruntu prawnego pod wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Należy podkreślić, że wniosek do TK dotyczy jedynie zapisów zezwalających na aborcję w przypadku wad płodu, nie odnosząc się do przypadków ciąży będącej wynikiem gwałtu lub zagrażającej życiu matki. 

undefined

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

Warszawa

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >