Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego

Autor Julian Bakuła - 9 Grudnia 2020
W Warszawie trwa strajk klimatyczny.Źródło: Piotr Molecki/East News

Policja rozpoczęła legitymowanie uczestników strajku klimatycznego, który rozpoczął się dziś o 17:00 przed kancelarią premiera. Aleje Ujazdowskie są nieprzejezdne. Uczestnicy protestu zostali uwięzieni w kordonie policyjnym. Jedna osoba została zatrzymana za znieważenie policjanta.

W Warszawie trwa strajk klimatyczny

W środę (09.12.) o godzinie 17:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie rozpoczął się protest współorganizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Greenpeace Polska i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na miejscu jest policja. "Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane przez grupę osób. Do protestujących kierowane są komunikaty o zachowanie zgodne z prawem. Ponadto rozmowy prowadzą policjanci Zespołu Antykonfliktowego Policji" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez stołeczną policję około godziny 17:30. Według TVN Warszawa przed KPRM zebrało się około 400 osób. Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane w obu kierunkach, a protestujący ruszyli w kierunku Placu Trzech Krzyży.

Policja legitymuje protestujących

Przed godziną 18:00 marsz uczestników strajku klimatycznego został zablokowany przez policję na wysokości ulicy Agrykola. Protestujący zostali otoczeni kordonem policyjnym, a funkcjonariusze zaczęli ich legitymować. Jedna osoba została zatrzymana.

- Z uwagi na brak reakcji ze strony protestujących oraz dalsze łamanie prawa podjęte zostały czynności legitymowania. W związku z naszymi działaniami stosowne komunikaty zostały skierowane m.in. do posłów, senatorów, dziennikarzy i przedstawicieli mediów - czytamy w kolejnym komunikacie stołecznej policji.

Część osób opuściła kordon policji

Jak podaje TVN Warszawa, uczestnicy strajku klimatycznego, którym udało się opuścić kordon policji, udali się Alejami Ujazdowskimi w kierunku Placu Trzech Krzyży. Uczestnicy strajku poprzez media społecznościowe i komunikatory internetowe ostrzegają się przed blokadami policji.

"Na spacer nie idźcie od strony Szucha!!!" - radzą na Facebooku przedstawiciele Fridays For Future Polska.

Strajk klimatyczny w przeddzień szczytu Rady Europejskiej

Strajk klimatyczny nieprzypadkowo odbywa się dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej, bo to na nim mając zapaść decyzje dotyczące budżetu UE na lata 2021-2027, którego zawetowaniem grożą Polska i Węgry. Od decyzji budżetowych zależy także polityka klimatyczna UE i poszczególnych państw członkowskich.

Według Extinction Rebellion polskie weto dla budżetu UE jest "zamachem" na polskich górników i rolników, bo przewiduje on wsparcie finansowe mające pokryć koszty nieuniknionych przemian w tych sektorach. "Budżet zakłada wsparcie regionów najbardziej dotkniętych transformacją do gospodarki niskoemisyjnej" - czytamy we wpisie Extinction Rebellion na Facebooku.

Weto oznacza także odrzucenie funduszu European Agricultural Fund for Rural Development, w ramach którego co najmniej 30 procent finansowania musi zostać przeznaczone na zapobieganie zmianom klimatu i ochronę przyrody. Pieniądze z tego funduszu wypłacane byłyby rolnikom, którzy wykażą chęć transformacji ekologicznej.

Dzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastDzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News