wawainfo.pl
W Warszawie trwa strajk klimatyczny.

Piotr Molecki/East News

Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Policja rozpoczęła legitymowanie uczestników strajku klimatycznego, który rozpoczął się dziś o 17:00 przed kancelarią premiera. Aleje Ujazdowskie są nieprzejezdne. Uczestnicy protestu zostali uwięzieni w kordonie policyjnym. Jedna osoba zost

W Warszawie trwa strajk klimatyczny

W środę (09.12.) o godzinie 17:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie rozpoczął się protest współorganizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Greenpeace Polska i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na miejscu jest policja. "Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane przez grupę osób. Do protestujących kierowane są komunikaty o zachowanie zgodne z prawem. Ponadto rozmowy prowadzą policjanci Zespołu Antykonfliktowego Policji" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez stołeczną policję około godziny 17:30. Według TVN Warszawa przed KPRM zebrało się około 400 osób. Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane w obu kierunkach, a protestujący ruszyli w kierunku Placu Trzech Krzyży.

Policja legitymuje protestujących

Przed godziną 18:00 marsz uczestników strajku klimatycznego został zablokowany przez policję na wysokości ulicy Agrykola. Protestujący zostali otoczeni kordonem policyjnym, a funkcjonariusze zaczęli ich legitymować. Jedna osoba została zatrzymana.

- Z uwagi na brak reakcji ze strony protestujących oraz dalsze łamanie prawa podjęte zostały czynności legitymowania. W związku z naszymi działaniami stosowne komunikaty zostały skierowane m.in. do posłów, senatorów, dziennikarzy i przedstawicieli mediów - czytamy w kolejnym komunikacie stołecznej policji. 

[EMBED-1143]

[EMBED-1144]

Część osób opuściła kordon policji

Jak podaje TVN Warszawa, uczestnicy strajku klimatycznego, którym udało się opuścić kordon policji, udali się Alejami Ujazdowskimi w kierunku Placu Trzech Krzyży. Uczestnicy strajku poprzez media społecznościowe i komunikatory internetowe ostrzegają się przed blokadami policji.

"Na spacer nie idźcie od strony Szucha!!!" - radzą na Facebooku przedstawiciele Fridays For Future Polska

Strajk klimatyczny w przeddzień szczytu Rady Europejskiej

Strajk klimatyczny nieprzypadkowo odbywa się dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej, bo to na nim mając zapaść decyzje dotyczące budżetu UE na lata 2021-2027, którego zawetowaniem grożą Polska i Węgry. Od decyzji budżetowych zależy także polityka klimatyczna UE i poszczególnych państw członkowskich.

Według Extinction Rebellion polskie weto dla budżetu UE jest "zamachem" na polskich górników i rolników, bo przewiduje on wsparcie finansowe mające pokryć koszty nieuniknionych przemian w tych sektorach. "Budżet zakłada wsparcie regionów najbardziej dotkniętych transformacją do gospodarki niskoemisyjnej" - czytamy we wpisie Extinction Rebellion na Facebooku.

Weto oznacza także odrzucenie funduszu European Agricultural Fund for Rural Development, w ramach którego co najmniej 30 procent finansowania musi zostać przeznaczone na zapobieganie zmianom klimatu i ochronę przyrody. Pieniądze z tego funduszu wypłacane byłyby rolnikom, którzy wykażą chęć transformacji ekologicznej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >