wawainfo.pl > Wiadomości > Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:22

Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego

W Warszawie trwa strajk klimatyczny.
Piotr Molecki/East News

W Warszawie trwa strajk klimatyczny

W środę (09.12.) o godzinie 17:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie rozpoczął się protest współorganizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Greenpeace Polska i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na miejscu jest policja. "Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane przez grupę osób. Do protestujących kierowane są komunikaty o zachowanie zgodne z prawem. Ponadto rozmowy prowadzą policjanci Zespołu Antykonfliktowego Policji" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez stołeczną policję około godziny 17:30. Według TVN Warszawa przed KPRM zebrało się około 400 osób. Aleje Ujazdowskie zostały zablokowane w obu kierunkach, a protestujący ruszyli w kierunku Placu Trzech Krzyży.

Policja legitymuje protestujących

Przed godziną 18:00 marsz uczestników strajku klimatycznego został zablokowany przez policję na wysokości ulicy Agrykola. Protestujący zostali otoczeni kordonem policyjnym, a funkcjonariusze zaczęli ich legitymować. Jedna osoba została zatrzymana.

- Z uwagi na brak reakcji ze strony protestujących oraz dalsze łamanie prawa podjęte zostały czynności legitymowania. W związku z naszymi działaniami stosowne komunikaty zostały skierowane m.in. do posłów, senatorów, dziennikarzy i przedstawicieli mediów - czytamy w kolejnym komunikacie stołecznej policji. 

[EMBED-1143]

[EMBED-1144]

Część osób opuściła kordon policji

Jak podaje TVN Warszawa, uczestnicy strajku klimatycznego, którym udało się opuścić kordon policji, udali się Alejami Ujazdowskimi w kierunku Placu Trzech Krzyży. Uczestnicy strajku poprzez media społecznościowe i komunikatory internetowe ostrzegają się przed blokadami policji.

"Na spacer nie idźcie od strony Szucha!!!" - radzą na Facebooku przedstawiciele Fridays For Future Polska

Strajk klimatyczny w przeddzień szczytu Rady Europejskiej

Strajk klimatyczny nieprzypadkowo odbywa się dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej, bo to na nim mając zapaść decyzje dotyczące budżetu UE na lata 2021-2027, którego zawetowaniem grożą Polska i Węgry. Od decyzji budżetowych zależy także polityka klimatyczna UE i poszczególnych państw członkowskich.

Według Extinction Rebellion polskie weto dla budżetu UE jest "zamachem" na polskich górników i rolników, bo przewiduje on wsparcie finansowe mające pokryć koszty nieuniknionych przemian w tych sektorach. "Budżet zakłada wsparcie regionów najbardziej dotkniętych transformacją do gospodarki niskoemisyjnej" - czytamy we wpisie Extinction Rebellion na Facebooku.

Weto oznacza także odrzucenie funduszu European Agricultural Fund for Rural Development, w ramach którego co najmniej 30 procent finansowania musi zostać przeznaczone na zapobieganie zmianom klimatu i ochronę przyrody. Pieniądze z tego funduszu wypłacane byłyby rolnikom, którzy wykażą chęć transformacji ekologicznej.

Powiązane