wawainfo.pl Wiadomości Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - na czym polega?
Fot. Pixabay/Pexels

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - na czym polega?

9 września 2024

Spółka z o.o. to jedna z form prowadzenia działalności. Dlaczego jest tak często wybierana przez przedsiębiorców? Na czym polega? Poznaj wszystkie jej wady i zalety oraz zasady funkcjonowania.

Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Z wszystkich form prowadzenia działalności spółki nadal pozostają dla wielu tajemnicą. To dziwi, bo jak się okazuje, są jedną z najczęściej wybieranych rodzajów firm. Ich popularność stale rośnie, zwłaszcza jeśli spojrzymy na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. to taka spółka, która ma osobowość prawną. Oznacza to, że posiada zdolność i czynność prawną. Mówiąc prościej: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje osobno i dzieje się to niezależnie od wspólników i zarządu.

Stąd też jej nazwa, bowiem wspólnicy spółki nie odpowiadają osobiście za jej zobowiązania. Ponoszą przy tym tylko ograniczone ryzyko do wniesionego kapitału. To odróżnia ją od innego rodzaju spółek.

Wspólnicy mają prawo do kontroli spółki, udziałów w zyskach i uczestnictwa w zgromadzeniach. Zarząd z kolei odpowiada za bieżące sprawy i reprezentuje spółkę.

Jakie zalety ma spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie bez powodu jest wybierana tak często jako forma działalności. Mówiąc o jej zaletach, można wymienić:

Ograniczoną odpowiedzialność - jak wspomniano, wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Ryzyko obejmuje tylko wniesiony przez nich kapitał.

Osobowość prawną - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa jako odrębny podmiot prawny.

Elastyczność w zakresie liczby wspólników - spółkę z o.o. można założyć nawet jako jedna osoba. Oczywiście możliwe jest też, aby posiadała więcej wspólników, i tak dzieje się najczęściej.

Niski kapitał zakładowy - minimalnie wynosi 5000 zł. Jest więc bardziej dostępna niż innego rodzaju spółki.

Łatwość w zarządzaniu - zarząd może być nawet jednoosobowy, co bardzo upraszcza procesy decyzyjne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zarząd składał się z większej ilości członków.

Elastyczność w wyborze adresu - spółka z o.o. nie musi mieć faktycznej stacjonarnej siedziby. Wiele spółek decyduje się na wirtualne biuro, które umożliwia uzyskanie adresu rejestracji i obsługę korespondencji. Adres spółki można otrzymać np. w https://biuro29.pl .

Możliwości pozyskiwania kapitału - spółka może robić to np. poprzez emisję udziałów czy przyjmowanie nowych wspólników nawet na jakimś etapie funkcjonowania.

Przekształcenia - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można przekształcić później w inne formy, np. spółkę akcyjną.

Jak założyć spółkę z o.o.?

W dzisiejszych czasach istnieje kilka metod na założenie spółki z o.o. Niegdyś możliwa była rejestracja wyłącznie u notariusza. Obecnie można zrobić to nawet elektronicznie.

A zatem:

Notarialnie - wspólnicy spółki muszą sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego. Umowa powinna określać nazwę, siedzibę, przedmiot działalności i wysokość wniesionego kapitału zakładowego. Następnie należy złożyć wniosek o rejestrację w KRS i wnieść stosowne opłaty.

Przez system S24 - jest to szybsza i nawet tańsza metoda. W tym przypadku przez system wypełnia się formularz. Następnie należy podpisać umowę za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu. Ostatni krok to tylko złożenie wniosku o rejestrację w KRS.

Co ciekawe, niektóre firmy oferują sprzedaż gotowych spółek. Są to już zarejestrowane podmioty, które mają nadany NIP i REGON. Kupując taką firmę, można niemal od razu przystąpić do prowadzenia biznesu bez potrzeby dopełniania licznych formalności. Taką usługę świadczy przykładowo Biuro Gospodarcze https://kancelaria-effekti.pl .

Oprócz powyższych można skorzystać też z pomocy w założeniu spółki. Taka opcja przydaje się szczególnie w przypadku chęci wejścia na zagraniczny rynek lub oszczędności czasu w związku z formalnościami.

Czy spółka z o.o. ma jakieś wady?

Nie ma raczej rozwiązania, które całkiem byłoby pozbawione minusów, czy chociażby jakichś ograniczeń. Mimo tego, że spółka z o.o. daje bardzo dużo korzyści, ma też swoje słabe strony.

Jakie?

Koszty - kapitał zakładowy jest niski w porównaniu do innych spółek. Trzeba jednak wnieść minimum 5000 zł. Należy też spodziewać się innych kosztów jak opłaty notarialne (przy tradycyjnym sposobie zawarcia umowy) i opłata sądowa za rejestrację w KRS.

Konieczność pełnej księgowości - prowadząc jednoosobową działalność można mieć uproszczoną księgowość. Nie jest to możliwe przy spółce z o.o. Tutaj wymagana jest księgowość pełna!

Podwójne opodatkowanie - spółka z o.o., a raczej jej zyski, podlegają dwóm poziomom opodatkowania. Najpierw jest to dochód spółki (CIT), a potem dochód wspólników, jeśli zostanie wpłacony w formie dywidendy (PIT).

Nie są to jednak bardzo duże ograniczenia, jeśli porównany je z korzyściami, jakie można otrzymać, decydując się na taką formę prawną.

Obserwuj nas w
autor
Artykuł sponsorowany
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy