Atak zimy w Warszawie. Na ulicach nagle zrobiło się biało

Autor Mateusz Dolak - 10 Grudnia 2020
Śnieg w WarszawieŹródło: Jakub Kaminski/East News

W Warszawie w końcu pojawił się śnieg. Do naszej redakcji piszecie, że za oknami pojawił się wreszcie biały puch. Ulice, samochody i chodniki w ciągu kilkunastu minut zrobiły się białe.

Ujemna temperatura

Śnieg w stolicy zaczął padać około godziny 13. Nie są to pierwsze opady w tym sezonie. Kilka dni temu również padał śnieg, ale bardzo szybko stopniał. Tym razem zanosi się, że biały puch utrzyma się dłużej.

Wszystko dlatego, że termometry w stolicy pokazują ujemną temperaturę. Prognozy pogody przewidują, że temperatura na "minusie" utrzyma się do wieczora. Z kolei opady śniegu mają zakończyć się około godziny 19.

Uwaga, będzie ślisko

IMGW ostrzega, że w związku ze zmianą pogody na ulicach i chodnikach będzie ślisko. Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

"Prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie mżawki, powodujących gołoledź. Strefa opadów stopniowo przemieszczać się będzie z południa na północ." - czytamy w komunikacie.

Na ulice wyjechały posypywarki

Zarząd Oczyszczania Miasta na ulice wysłał posypywarki i piaskarki. Urzędnicy przypominają, że kierowcy powinni wymienić opony na zimowe.

"Kto jeszcze jeździ na letnich? To już ostatni moment żeby założyć zimowe. Dobrze dobrane opony zwiększają: przyczepność, skuteczność hamowania, kontrolę nad pojazdem." (pisownia oryginalna) - przypomina ZOM.

Idzie ocieplenie

- Temperatura jest odrobinę bardziej ujemna, niż to było prognozowane. W tym momencie w Warszawie jest około 1 stopnia Celsjusza na minusie. Opady śniegu zaczęły się około 40 minut temu i potrwają jeszcze 2 do 3 godzin - powiedział w rozmowie z wawainfo.pl około godziny 14:15 rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) PIB Grzegorz Walijewski.

- Front idzie z południa na północ, co jest rzadziej spotykaną drogą przemieszczania się frontu atmosferycznego. Ten śnieg będzie się zamieniał w deszcz ze śniegiem, a nawet w deszcz, który będzie przymarzać przy gruncie, bo przy gruncie jest zawsze trochę chłodniej, co będzie sytuacją niebezpieczną dla kierowców. Taka sytuacja będzie z nami przynajmniej do jutra - tłumaczył Walijewski.

- Idzie ocieplenie i w województwie mazowieckim dzisiaj jeszcze temperatura wzrośnie do zera, na zachodzie województwa nawet do 2 stopni Celsjusza. Dziś w nocy temperatura utrzyma się na poziomie od minus 1 `stopni Celsjusza do 0 i raczej nie będzie śniegu. Pojawi się za to mgła ograniczająca widoczność do 200 metrów - mówił rzecznik IMGW. W kolejnym tygodniu, po czwartku, w związku z napływem cieplejszego powietrza, na termometrach mogą się pojawić nawet dodatnie liczby dwucyfrowe.

- Na razie takiej prawdziwej zimy nie widać - skwitował Walijewski.

Dzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastDzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także, jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News