wawainfo.pl
kosz na śmieci

WawaInfo

Wstyd. Główne ulice miasta wyglądają jak śmietnik. Przykry widok

1 Maja 2020

Autor tekstu:

Alicja Guz

Udostępnij:

Przepełnione kosze na śmieci i zaniedbane chodniki to brudna strona stolicy. Ulice Warszawy wręcz toną w odpadach. Kto jest odpowiedzialny za taki stan miasta? | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Papierki na chodnikach 

Kupy psów na chodnikach i trawnikach, papierki wokół przepełnionych koszy na śmieci i jednorazowe maseczki rzucone gdzie popadnie. To smutna i brzydka prawda o warszawskich ulicach. Przykład? Brudne chodniki w Śródmieściu i pozostawiony przez przechodniów syf pomiędzy Kinem Femina a Halą Mirowską w al. Jana Pawła II. Porozrzucane papierki, opakowania po jedzeniu, rękawiczki i foliowe worki - taki widok zastaliśmy w środę wieczorem.

Czyja to wina?

W sprawie brudu na warszawskich ulicach interweniowaliśmy w Zarządzie Oczyszczania Miasta. W czasie epidemii dbanie o czystość jest niezwykle istotne. - Kontrole prowadzone są cały czas bez względu na to, co się dzieje. Czystość na ulicach utrzymujemy na bieżąco i zgodnie z harmonogramami realizujemy te prace. To nie może być tak, że zrobimy przerwę i coś się nawarstwi - mówi Iwona Fryczyńska z Zarządu Oczyszczania Miasta. - Ta systematyczność powoduje, że mamy tak wysoki standard porządku w Warszawie, jaki obserwujemy na co dzień - twierdzi, chociaż z naszych obserwacji wynika coś zupełnie innego. 

Czy sprzątanie zawsze należy do obowiązków Zarządu Oczyszczania Miasta?

W rozmowie z Karoliną Gałecką, rzecznikiem prasowym Urzędu m.st. Warszawy dowiadujemy się, że nie zawsze władze miasta odpowiadają za czystość na ulicach. - Zarząd Oczyszczania Miasta jest jednostką miasta, w związku z tym my mamy pełną kontrolę. Jednak trzeba też pamiętać, że my sprzątamy na terenach miejskich. Natomiast tam, gdzie mamy budynki, które są przyległe do danej jezdni to za czystość odpowiada administrator tego budynku - tłumaczy Karolina Gałecka.

Czystość ulic zależy od nas wszystkich

Zarówno Urząd Miasta, jak i Zarząd Oczyszczania Miasta wskazują jeden ważny numer telefonu, z którego warto skorzystać - 19115.  - Jeżeli mieszkaniec zauważa, że na pewnej ulicy są przepełnione kosze czy w jakiś sposób wygląda to nieestetycznie, zawsze prosimy o taką informację pod infolinię 19115. To jest infolinia, gdzie wszystkie takie zgłoszenia są przyjmowane i my na bieżąco reagujemy - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Karolina Gałecka.

Dlaczego warto skorzystać z Miejskiego Centrum Kontaktu?

Czystość na ulicach Warszawy zależy nie tylko od władz miasta, ale przede wszystkim od samych mieszkańców. Dlatego każdą interwencję związaną z zaśmiecaniem miasta warto zgłaszać. - W to miejsce uda się patrol porządkowy. Ustali zarządcę tego miejsca i będzie interweniował u tego zarządcy, żeby doprowadził to miejsce, za które odpowiada, do porządku. Jeżeli chodnik przylega do nieruchomości, to on ma swojego zarządcę i on zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zobowiązany jest dbać przez cały rok o porządek na tym terenie, który mu podlega - informuje Iwona Fryczyńska z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Jak można zgłosić interwencję?

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 działa całodobowo. Interwencje można zgłaszać zarówno przez infolinię, dzwoniąc na numer 19115, jak i za pomocą aplikacji czy strony internetowej www.warszawa19115.pl.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Alicja GuzAutor

Alicja Guz jest redaktorką strony. Zanim zaczęła swoją przygodę z Wawa Info pracowała jako copywriter oraz specjalista ds. Public Relations. Pierwsze doświadczenia w zawodzie zdobywała podczas studiów dziennikarskich na UMCS w Lublin

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >
Obraz DUOTONE_ z Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Awaria metra. Na stacji Młociny występują utrudnienia

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

Czytaj więcej >
imago stock&people/EAST NEWS

Wiadomości

Auchan wprowadza usługi pocztowe. I omija zakaz handlu w niedziele

Czytaj więcej >