wawainfo.pl
Praca w laboratorium WSSE

WSSE Warszawa

24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu badają koronawirusa. Ogromny podziw dla pracowników laboratorium

26 Marca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

To oni od kilku tygodni w ciągłym stresie, pod presją czasu i bez wytchnienia badają próbki. Pracownicy sanepidu zdradzili jak wygląda ich praca, od kiedy w Polsce pojawił się koronawirus. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Satntarno Epidemiol

SARS-CoV-2, jak go znaleźć?

Do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie napływało wiele wiadomości z pytaniami o to, jak wygląda praca w tej bezprecedensowej sytuacji. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać - przedstawiciele instytutu na facebookowym profilu zamieścili post, w którym zdradzili kulisy swojej pracy. 

Próbki w laboratorium

Próbki są rejestrowane, czyli umieszczane w systemie. Z pozoru łatwe zadanie wymaga wiele pracy, bo na zleceniach widnieją niepełne dane, a próbki są nieczytelnie opisane. Poza tym samo wpisywanie wszystkich danych to żmudna praca. Kiedy już wszystkie formalności zostaną spełnione następuje diagnostyka próbek. Na początku odbywa się izolacja materiału pobranego od człowieka, następnie dochodzi do eskalacji materiału genetycznego wirusa, aż w końcu następuje ostateczna identyfikacja. Ostatnim etapem jest weryfikacja i autoryzacja wyników, sporządzenie sprawozdania i wysłanie wyników. I tak przez 24 godziny od kilkudziesięciu dni epidemii. 

Setki komentarzy

Ogromna praca, która stała się codziennością w laboratoriach została zauważona. Pod postem ze zdjęciami pojawiło się ponad trzysta komentarzy z podziękowaniami, wyrazami szacunku i uznania dla pracowników stacji. W komentarzach czytamy, że tak naprawdę nie ma odpowiedniej ikonki aby okazać podziw i podziękowania. 

Koronawirus w Polsce 

Według danych Ministerstwa Zdrowia, do 26 marca do godziny 21 w Polsce liczba zakażonych wynosiła 1221 osoby, 16 z nich zmarło. W czwartek dwie osoby zmarły na Mazowszu, o czym poinformowaliśmy na portalu wawainfo.pl. Ministerstwo podało, że w ciągu doby wykonano 3,3 tysiąca testów na koronawirusa.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Karolina KrausharAutor

Karolina Kraushar jest redaktorką strony. Zanim znalazła się w Wawa Info, pracowała w dziale wideo portalu Wyborcza.pl oraz w radiu Chillizet. Do Warszawy przyjechała kilka lat temu i z miejsca się w niej zakochała. Szczególnie uwiel

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >