wawainfo.pl
Praca w laboratorium WSSE

WSSE Warszawa

24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu badają koronawirusa. Ogromny podziw dla pracowników laboratorium

26 Marca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

To oni od kilku tygodni w ciągłym stresie, pod presją czasu i bez wytchnienia badają próbki. Pracownicy sanepidu zdradzili jak wygląda ich praca, od kiedy w Polsce pojawił się koronawirus. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Satntarno Epidemiol

SARS-CoV-2, jak go znaleźć?

Do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie napływało wiele wiadomości z pytaniami o to, jak wygląda praca w tej bezprecedensowej sytuacji. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać - przedstawiciele instytutu na facebookowym profilu zamieścili post, w którym zdradzili kulisy swojej pracy. 

Próbki w laboratorium

Próbki są rejestrowane, czyli umieszczane w systemie. Z pozoru łatwe zadanie wymaga wiele pracy, bo na zleceniach widnieją niepełne dane, a próbki są nieczytelnie opisane. Poza tym samo wpisywanie wszystkich danych to żmudna praca. Kiedy już wszystkie formalności zostaną spełnione następuje diagnostyka próbek. Na początku odbywa się izolacja materiału pobranego od człowieka, następnie dochodzi do eskalacji materiału genetycznego wirusa, aż w końcu następuje ostateczna identyfikacja. Ostatnim etapem jest weryfikacja i autoryzacja wyników, sporządzenie sprawozdania i wysłanie wyników. I tak przez 24 godziny od kilkudziesięciu dni epidemii. 

Setki komentarzy

Ogromna praca, która stała się codziennością w laboratoriach została zauważona. Pod postem ze zdjęciami pojawiło się ponad trzysta komentarzy z podziękowaniami, wyrazami szacunku i uznania dla pracowników stacji. W komentarzach czytamy, że tak naprawdę nie ma odpowiedniej ikonki aby okazać podziw i podziękowania. 

Koronawirus w Polsce 

Według danych Ministerstwa Zdrowia, do 26 marca do godziny 21 w Polsce liczba zakażonych wynosiła 1221 osoby, 16 z nich zmarło. W czwartek dwie osoby zmarły na Mazowszu, o czym poinformowaliśmy na portalu wawainfo.pl. Ministerstwo podało, że w ciągu doby wykonano 3,3 tysiąca testów na koronawirusa.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Kardynał Stefan Wyszyński beatyfikowany

Wiadomości

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie już wkrótce. Episkopat podał szczegóły

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Karambol na S8. Zablokowana droga w kierunku Poznania

Czytaj więcej >
PIOTR GRZYBOWSKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Poważna awaria wodociągów na Pradze-Południe. Zalane ulice, samochody i tramwaje kierowane na objazdy

Czytaj więcej >
Nocna akcja policji rzecznej w okolicy mostu Poniatowskiego w Warszawie

Wiadomości

W nocy z wtorku na środę policja rzeczna poszukiwała mężczyzny, który skoczył do Wisły z mostu Poniatowskiego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Czytaj więcej >
Wypadek na S7

Wiadomości

Koszmarny wypadek na S7, służby nie miały wyjścia, wykorzystano psy tropiące. Zderzenie trzech pojazdów

Czytaj więcej >