wawainfo.pl > Rozrywka > Znamy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Znamy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 

14. nagroda literacka
Materiały prasowe

W niedzielę (20.06) Warszawa wyłoniła zwycięzców 14. Nagrody Literackiej. To najstarsze wyróżnienie w dziedzinie literatury w Polsce wskazało nazwiska wybitnych twórców, na których twórczość należy zwrócić szczególną uwagę.

Stołeczne święto literatury odbyło się na Bulwarach. Z pokładu literackiej barki zostały ogłoszone wyniki 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Zwycięzcy

Laureatami 14. Nagrody Literackiej m.st Warszawy w kategorii ”Warszawska twórczyni” Joanna Rudniańska, nagrodę w kategorii proza zdobyła Zyta Rudzka za książkę "Tkanki Miękkie".

Statuetka w kategorii "Poezja" trafiła do rąk Radosława Jurczaka za tytuł "Zakłady holenderskie", zaś w kategorii "Książka o tematyce warszawskiej" – Grzegorz Piątek "Najlepsze miasto świata".

Nagrodzono również autorów literatury dziecięcej -  Aleksandra i Daniel Mizielińscy zdobyli nagrodę za książkę „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”.

Wysoki poziom

Nagroda Literacka m.st. Warszawy, to najstarsza tego typu nagroda w Polsce, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku.  Coroczne święto literatury to ogromne wyróżnienie dla współczesnych autorek i autorów, bowiem wśród laureatów znajdują się takie nazwiska jak Łukasz Orbitowski, czy Jakub Żulczyk.

Zyta Rudzka nagrodzona za powieść "Tkanki miękkie”, jest nie tylko pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku. Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia”, a tygodnik "Polityka" uznał wydanie za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.

W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. "Zakłady holenderskie” to druga pozycja w dorobku tego poety. Autor zabiera czytelnika w podróż w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy przed odbiorcą fascynującą grę z tradycją poetycką. 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku. Zyskali popularność, przede wszystkim, dzięki publikacji "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”.  

Grzegorz Piątek jest pisarzem, architektem oraz krytykiem i historykiem architektury. Jego "Najlepsze miasto świata” opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na sporach o odbudowę stolicy oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli architekci i urbaniści.

Tradycja i współczesność

Nagroda łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania.

Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach.

Fundatorem i organizatorem Nagrody Literackiej jest Miasto Stołeczne Warszawa a patronat medialny obieli:  Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.

Więcej informacji:  www.facebook.com/nagroda.literacka.warszawy 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Powiązane