Najniebezpieczniejsze dzielnice w Warszawie. Powstał ranking. Dla wielu może być zaskoczeniem

Autor Julian Bakuła - 20 Maja 2020
Ranking dzielnicŹródło: Otodom

Serwis Otodom przygotował ranking warszawskich dzielnic, mający dopomóc osobom zastanawiającym się nad kupnem mieszkania. Mieszkańcy oceniali swoje okolice w kilku kategoriach. Prezentujemy wyniki w kategorii bezpieczeństwa. | www.wawainfo.pl - najnowsze informacje z Warszawy.

Ranking dzielnic

Serwis nieruchomości Otodom przygotował ranking dzielnic Warszawy w oparciu kwestionariusz skierowany przez Agencję Badawczą IQS do ponad 120 tys. mieszkańców największych polskich miast. To już druga edycja rankingu (pierwszy opublikowany został 3 lata temu). Respondentów pytano, jak oceniają poszczególne dzielnice w kilku kategoriach: bezpieczeństwo, komunikacja, koszty życia, ekologia, relacje sąsiedzkie, dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych, infrastruktura dla zwierząt oraz dla aktywnych sportowo, dostępność imprez oraz poziom służby zdrowia. Tego typu ranking ma służyć przede wszystkim jako podpowiedź dla osób, które zastanawiają się nad zakupem czy wynajmem nieruchomości. Jednak także osoby mieszkające już w danej dzielnicy mogą z jego pomocą dowiedzieć się czegoś na temat swoich okolic. Póki co znamy tylko wyniki z kategorii bezpieczeństwa.

Mocny Wilanów, spadek Śródmieścia

Z rankingu można wysnuć wniosek, że choć są tu niewątpliwi zwycięzcy i przegrani, to jednak poziom bezpieczeństwa nie jest szczególnie zróżnicowany. Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Otodom: "Różnica między dzielnicami wskazywanymi jako najlepsze a tymi z najgorszym wynikiem wynosi niespełna jeden punkt w pięciopunktowej skali." Najbezpieczniejszą dzielnicą okazał się Wilanów (4,28 pkt), który tym samym powtórzył swój wynik z poprzedniego rankingu. Oznacza to, że dzielnica ta uzyskała najwyższą punktację w dwóch badanych aspektach: gdzie mieszkańcy czują się najbezpieczniej po zmroku oraz w której dzielnicy dzieci mogą bez ryzyka bawić się poza domem. Tuż za Wilanowem plasują się: Ursynów, Wesoła, Żoliborz i Ursus. Niespodzianką rankingu jest pozycja Śródmieścia (3,53 pkt), które znalazło się na przedostatniej pozycji w kategorii bezpieczeństwa, wyprzedzając tylko Pragę-Północ (3,45 pkt). W analogicznym rankingu serwisu Otodom z 2017 roku Śródmieście postrzegane było jako dzielnica bezpieczna, ten drastyczny spadek (z 4 na 15 miejsce) jest więc zastanawiający. Awansu z kolei doczekała się Wesoła, która 3 lata temu zajmowała miejsce 10, a tym roku jest już 3. Pozostaje pytanie, czy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców odzwierciedla faktyczny poziom bezpieczeństwa w danej dzielnicy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News